Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Miért telepítenek fóliát a napelemes rendszerekre?

A német Phytonics öntapadós fóliája csökkenti a napelemek tükröződését, növelve a teljesítményt, és megoldást kínál a vakító hatások ellen.

Létrehozva:

|

A németországi Phytonics olyan mikrostruktúrákkal ellátott öntapadós fóliát fejlesztett ki, amely csökkenti a napelemmodulok tükröződését – számol be a PV Magazine. A fólia új és meglévő fotovoltaikus (PV) rendszerekben is használható, és lapokban, illetve tekercsekben kapható. A napelemek vakító hatása gyakran okoz vitákat a lakóhelyeken, sőt, repülőtereken, közlekedési útvonalakon és természetvédelmi területeken a moduloknak különleges követelményeknek kell megfelelniük, amelyeket általában tükröződésgátló bevonattal érnek el. A németországi Phytonics szerint azonban ez a bevonat csak a modulok hozamát növeli, és nem akadályozza meg a fény visszaverődését. A cég azt állítja, hogy kifejlesztett egy olyan öntapadós fóliát, amely a szükséges mértékben csökkenti a tükröződést. A fólia speciális, bionikus mikroszerkezetekkel rendelkezik, amelyek hatékonyan teszik vakításmentessé a napelemeket, emellett növelik a teljesítményt a csúcsidőn kívüli időszakokban. A Phytonics szerint a fólia olyan anyagokból áll, amelyek bizonyítottan hosszú távú stabilitást biztosítanak a kültéri használat során. A termék az UV-sugárzásnak, a nedvességnek, a hőnek és a jégesőnek is ellenáll. A fólia közvetlenül a vállalattól kapható tekercsben vagy lapokban, modullaponként egyelőre 70 euróért (mintegy 27 ezer forintért).

A termék új és meglévő rendszerekben egyaránt használható. A cég nagy potenciális keresletet lát a rugalmas tükröződésgátló megoldása iránt, amely minden fotovoltaikus szegmensre kiterjed. „Naponta kapunk megkereséseket, gyakran szomszédsági viták miatt, de rendszeresen érkeznek hozzánk autópályák és repülőterek melletti PV-rendszerek projektfejlesztői is” – nyilatkozta Ruben Hünig, a Phytonics vezérigazgatója.

A fólia egyszerű megoldást kínál a kritikus tükröződési hatások ellen a modulok átállítása vagy összetett vizuális védelmi intézkedések végrehajtása nélkül. A termék már használatban van, Svájcban például egy olyan ház moduljaira helyezték ki, ahol a rendszer tükröződése zavarta a szomszédot. Hamarosan egy németországi szupermarket tetőszerkezetén is alkalmazzák majd, ahol az építési engedély vakításmentes napelemmodulokat írt elő.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák