Zöld Energia
Napelemekkel lehet újrahasznosítani a szélturbinákat
A Turn2Sun szélturbinák elhasznált lapátjaiból hozott létre fotovoltaikus tartószerkezetet.
A Planair alá tartozó Turn2Sun Renewables svájci startup egy olyan fotovoltaikus tartószerkezetet fejlesztett ki, amely szélturbinák elhasználódott lapátjaiból készült – számol be a PV Magazine. A szerkezetet 2500 méteres magasságban, a svájci Graubünden régiójában telepítették 16 darab, egyenként 430 watt teljesítményű, kétoldalas napelemmel.
A Blade2Sun megoldás lényege egy olyan fémszerkezet, amely szélturbinák újrahasznosításával jön létre. A struktúra kétoldalas fotovoltaikus modulokat tartalmaz. „Az egy lapátra felszerelhető modulok száma különböző paraméterektől függ, például a lapát hosszától, az oldalirányú megerősítéstől és a helyi időjárási viszonyoktól, nevezetesen a széltől és a hótól” – mondta Noé Tallon, a Planair projektvezetője.
A Graubündenben található prototípus egyik lapátján kilenc darab bifaciális, 430 wattos napelemmodul, a másik lapáton pedig további hét panel található, három-három sorban. „Nincsenek oldalsó megerősítések, mivel a kísérleti modell csak a kereskedelemben elérhető szabványos napelem-tartó síneket használja” – nyilatkozta Tallon. Mint hozzátette, a következő cél, hogy szélesebb fesztávolságot érjenek el, és így növeljék a párhuzamos modulok számát egy-egy lapáton.
A kísérleti struktúrában a szélturbina-lapátok 8,4 méter hosszúak, egyenként 420 kilogramm tömegűek, és egy 5 méter magas tartószerkezetre vannak felszerelve. Tallon szerint a Turn2Sun célja, hogy a napelemes tartószerkezetet a lehető legközelebb telepítse a szélfarmokhoz, ezzel minimalizálva a szállítási költségeket és a teljes szénlábnyomot. „A megoldás fő költségelőnye a használt szélturbinalapátok felhasználása, amelyeknek nyers költsége elhanyagolható, sőt negatív, így nagyon versenyképes a magasra helyezett fotovoltaikus berendezésekhez általában használt nehéz fémstruktúrákhoz képest, és a globális költségek jelentős töredékét teszi ki” – állította meg Tallon.
A vállalat tervei között szerepel, hogy Svájcon kívül is találjon partnereket. A tartószerkezeteket többek között parkolóházaknál, víztározóknál, agrofotovoltaikus létesítményekben és utak mentén is telepíthetnék.
Zöld Energia
Egyszerűsítették a napelemek telepítését, bárki megcsinálhatja!
Az Anker Solarbank Dual System erkélynapelemek most már elérhetőek az EU-ban, három új rendszerrel, a legnagyobb teljesítményű 2160 watt és 3200 kilowattóra tárolókapacitással, akár 620 euró megtakarítással évente.
Már az Európai Unió egyes tagállamaiban is elérhetőek az Anker Solarbank Dual System erkélynapelemek – számol be a Notebook Check. Minden készlet négy napelemet, egy mikroinvertert és két Solarbankot tartalmaz, amelyek együttes tárolókapacitása 3,2 kilowattóra. A kínálat csúcsát jelentő csomag napelemeinek maximális teljesítménye 2160 watt. Az Anker a SOLIX Solarbank Dual System termékcsaládban három új otthoni erkélynapelemes rendszert dobott piacra, köztük a világ első 2000 wattos megoldását. Mindegyik csomag négy napelemet, egy 600/800 wattos MI80 mikroinvertert, két 1600 kilowattórás Solarbankot tartalmaz az energia tárolására a későbbi felhasználás érdekében, valamint nyolc földi konzolt. A funkciók közé tartozik az LFP akkumulátorok akár 6000 ciklusos élettartammal, ami 15 évnyi energiának felel meg, valamint a valós idejű elemzés az Anker alkalmazáson keresztül. Az 1640 wattos napelemes rendszer négy 410 wattos PERC napelemet tartalmaz, amelyek akár 1658 kilowattóra energiát is előállíthatnak, ami az Anker szerint évente mintegy 550 euróval (nagyjából 217 ezer forinttal) csökkentheti az energiaszámlákat.
Az 1780 wattos változatban a napelemeket 445 wattos IBC változatokra cserélődnek, így a maximális teljesítmény 1800 kilowattóra, a becsült éves megtakarítás pedig 570 euró (225 ezer forint). A 2160 wattos változat 540 wattos PERC napelemekkel rendelkezik 23 százalékos hatásfokkal, ami 2184 kilowattórára növeli a termelt energiát, ezáltal energiaköltség-megtakarítás 620 euró (245 ezer forint). Az Anker SOLIX Solarbank Dual System with Brackets (1640 watt, 3200 kilowattóra) ára 3899 euró (mintegy 1,54 millió forint). A nagyobb teljesítményű Anker SOLIX Solarbank Dual System with Brackets (1780, 3200 kilowattóra) ezzel szemben 4599 euróba (1,81 millió forintba) kerül.
A csúcsmodell Anker SOLIX Solarbank Dual System with Brackets (2160, 3200 kilowattóra) jelenleg 4399 euróért (1,73 millió forintért) kapható. Érdemes hozzátenni, hogy az erkélynapelemek használata Magyarországon egyelőre nem engedélyezett, igaz, ez rövidesen megváltozhat.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Itt az akkumulátor, amely erkélynapelemmel kombinálható
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Egyre több gazda akar napelemet a földjeire
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Ezzel az eszközzel még egyszerűbb az erkélynapelemek használata
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Napelem: hatékony energiatároló megoldást dobtak piacra
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Mezőgazdasági területek kerülhetnek veszélybe a naperőmű telepítések miatt?