Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Öntisztító napelemeket mutattak be

Létrehozva:

|

Egy kínai fejlesztésnek köszönhetően hatékonyabbá válthatnak a napelemek.

A tetőre telepíthető napelemeknek extrém időjárási körülményekkel kell megbirkózniuk. A rendszereknek el kell viselniük a lezúduló csapadék nyomását, a szélsőséges fagyot vagy éppen az extrém meleget. Az egyik legnagyobb problémát ugyanakkor a por jelenti, az anyag a felületre lerakódva például képes csökkenteni a napelem hatékonyságát. Hogy megóvják a paneleket, bizonyos időszakonként karbantartást, tisztítást kell végezni rajtuk.

Az utóbbi időkben azonban egyre több olyan okos megoldást jelenik meg a piacon, amely segíti a rendszerek öntisztulását. A DAH Solar kínai panelgyártó a közelmúltban például olyan tetőre telepíthető napelemes modult mutatott be, amely esővíz segítségével képes megszabadulni a felületén lévő szennyeződésektől – számol be a PV Magazine. A hofeji vállalat szerint ily módon nincs szükség beavatkozásra, hogy lekerüljön a napelemekről a felhalmozódó por.

A vállalat a terméket öt verzióban kínálja. A rendszerben az elülső oldal keret nélküli, ami a csapadék elvezetését szolgálja. A megoldással csökkenhet a karbantartási beavatkozások száma, illetve a forrópontok kialakulásának esélye. Az öt változat teljesítménye 450 és 470 watt között, a hatékonysága pedig 20,85 és 21,78 százalék között mozog. A nyitott áramkörű feszültség 62-62,8 volt, az áramerősség 9,19-9.43 amper, a maximális rendszerfeszültség 1500 volt. A termék 1903-szor 1134-szer 30 milliméteres, és 23,5 kilogrammos, a rendszerhez 3,2 milliméteres tükröződésmentes üveg és IP68 vízálló burkolat tartozik. Az eszköz mínusz 40 és plusz 85 Celsius-fok között képes működni.

A DAH Solar a modulokat 25 éves teljesítménygaranciával és 12 év termékgaranciával kínálja. Az első évben a degradáció állítólag 2 százalék, 25 év alatt pedig elviekben a névleges teljesítmény 84,8 százaléka alá nem csökkenhet. A gyártó szerint termékét a németországi TÜV Nord tanúsító szervezet vetette nyomásteszt alá, az eszköz jól szerepelt a kísérleteken.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák