Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Telepítsek most napelemet? Mire számítsak?

Létrehozva:

|

Korábban úgy tűnt, hogy novemberben elindulhat az újabb forduló, most viszont a felfüggesztésről döntöttek.

Tavaly év végén indult el az a napelemes és fűtéskorszerűsítési program, amelyben 100 százalékos támogatást adnak az alacsony jövedelmű háztartásoknak. A pályázat története eddig meglehetősen rögös, a kiírás óta többször módosítani kellett a szabályzatát, az elbírálásban pedig több hónapos a csúszás, ami az utóbbi idők drágulásának tükrében sokaknak kellemetlen. A programot eredetileg négy szakaszban, regionális bontásban bonyolították volna le, a fordulók számát viszont utóbb kettőre csökkentették. Az első ütem területtől függően januárban vagy februárban ért véget, a második pedig eredetileg szeptemberben vagy októberben kezdődött volna. A startot előbb tavaszra, utóbb pedig novemberre tolták.

A kormány most arról döntött, hogy felfüggesztik a pályázatot – számol be a Telex. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy a hálózat nem bír el több csatlakozást, ezért a szükséges fejlesztések elvégzéséig megszüntetik a betáplálási kötelezettséget. Ez nagyon nehéz helyzetbe hozza a hazai piacot, a napelemes beruházások megtérülése például jelentősen megnőhet. Az újabb döntés további bonyodalmakhoz vezethet. A program szüneteltetése a „Tovább erősödik a magyar háztartások energiabiztonsága” címmel kiadott sajtóközleményből derült ki. Ebben azt írják, a pályázat második szakaszáról az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik döntés, emellett arra is kitérnek, hogy megkezdődött a hálózat fejlesztése. A kormány szerint a friss döntéssel jelentősen egyszerűsítik és gyorsítják a telepítésekhez kapcsolódó eljárást.

Advertisement

A közleményben nem térnek ki rá, de azzal, hogy az új napelemek esetében felfüggesztik a betáplálást, vagyis csak helyi áramfelhasználást tesznek lehetővé, jelentősen nő a beruházások ára. Az energia tárolásához például akkumulátorra lehet szükség, ami rendkívül költséges megoldás. Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára múlt héten jelentette be, hogy a kormány támogatni fogja a tárolók telepítését, ez összhangban van a feltételezett drágulással.

A betáplálás felfüggesztésével kapcsolatban konkrét szabályzat még nem jelent meg, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) mindesetre nem örül a döntésnek. A szervezet szerint a lakossági napelemes beruházások a szüneteltetéssel gyakorlatilag értelmetlenné válnak. Az MNNSZ-nél úgy látják, kivételt kellene tenni azon kis, otthoni napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra. Emellett javaslatot tettek arra is, hogy azoknál a háztartási kiserőműveknél, ahol a visszatáplálás lehetőségét nem kéri az igénylő, gyorsított eljárás keretében engedélyezzék a napelemes rendszer telepítését.

Advertisement

Zöldinfó

Budapest új zöld szíve születik: természetközeli fejlesztés jön a Csobaj-tónál

A XVI. kerületi önkormányzat megvásárolja a cinkotai Csobaj-tó és környezete rekreációs besorolású, egykor kavics- és homokbányaként használt területét.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

“Aláírtuk a szerződést, amely alapján az önkormányzat megvásárolja ezt a 154 ezer négyzetméter méretű területet az eddigi tulajdonostól, és ezt a jövőben zöld felületként fogja hasznosítani” – mondta Kovács Péter, a XVI. kerület polgármestere a helyszínen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Megjegyezte, a területet a hivatalos igazságügyi értékbecslő által megállapított és bírósági ítéletben is rögzített ár mintegy feléért sikerül megvásárolni, és ezt öt éven át, részletekben fogják kifizetni. Kovács Péter hozzátette: a terület 98 százalékát birtokló többségi tulajdonos vállalta, hogy a kisebbségi magántulajdonosokat kivásárolja. Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy egy csaknem két évtizede tartó bonyodalom végére tesz pontot az adásvételi szerződés, hiszen a civilekkel és az ott lakókkal közösen régóta küzdöttek azért, hogy a Csobaj-tó és környezete zöld terület maradjon, semmi ne épülhessen ott, ami ezt kedvezőtlenül érintené, írja az alternativenergia.hu.

“A Csobaj-bánya és területe új zöld tüdeje vagy szíve lesz nemcsak a XVI. kerületnek, hanem egész Budapestnek. Még csak az első lépést tettük meg, a területnek a következő öt-tíz évben találjuk meg a funkcióit” – mondta Szatmáry Kristóf.

Szász József önkormányzati képviselő szólt arról, hogy ez a több mint 15 hektáros terület kiemelten nagy ökocentrumnak számít a fővárosban, jelenleg azonban tájseb, amelyet helyre kell hozni, mégpedig a lehető legtöbb ott élő ember szándékával és igényével összhangban. Az MTI kérdésére Kovács Péter polgármester elmondta: vannak elképzelések arról, miként fogják megvalósítani a zöld fejlesztést a területen. “Szeretnénk majd kiírni egy ötletpályázatot az itt lakók, majd a szakma részére is arra vonatkozóan, mit lehetne itt csinálni. Mindenképpen zöld felületben gondolkodunk. A XVI. kerületi önkormányzat nem dúskál a pénzben, reméljük, hogy erre a célra is sikerülni fog kormányzati forrást is szerezni” – válaszolta Kovács Péter.

Advertisement

Szakértők szerint a tó környezete mára számos védett állatfaj élő-, pihenő- és szaporodóhelyévé vált, így a Cinkotai-bányatónak kiemelt ökológiai jelentősége van a helyi biodiverzitás megőrzése szempontjából. A tóban féltucat halfaj mellett több védett kétéltűfaj is él, például nagy tavibékák, erdei békák és barna varangyok. A tavat, a tóparti nádast, a közeli bozótosokat és az erdős részeket számos madárfaj keresi fel hosszabb-rövidebb időre, a tó körüli dombok között rendszeres vendégek a rókák és az őzek.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák