

Zöldinfó
Természetközeli élőhelyek helyreállítása kezdődött az Őrségben
Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 535 millió forint támogatást nyert a KEHOP Plusz programban, amelyből vizes élőhelyek, kaszálók és patak menti területek újulnak meg -írja az alternativenergia.hu. A projekt célja a biológiai sokféleség védelme és az élőhelyek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának erősítése – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt nyitórendezvényén, Őriszentpéteren. Rácz András kiemelte, hogy a KEHOP Plusz program keretében a 10 nemzeti park igazgatóságnál összesen 59 projekt indul el, amelyek éveken keresztül javítják majd Magyarország természeti környezetének állapotát. Az 59 beruházás összértéke 41,1 milliárd forint, és közel 100 ezer hektárt érint a beavatkozás, legyen szó élőhely-rekonstrukcióról, infrastruktúra-fejlesztésről vagy természetvédelmi szemléletformálásról. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság hét projektje 4,3 milliárd forint támogatásban részesül, melyek együttesen több mint 1100 hektáron javítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit. A most kezdődő, 128 hektárt érintő beruházás négy helyszínen valósul meg. Ezek közül kiemelkedik a Kerca-patak természetes mederalakulatainak helyreállítása, ahol a víz kis- és középvizes időszakban újra a természetes mederbe kerülhet, valamint a Gyöngyös-patak mentén kialakuló lassú áramlású, sekély vizű élőhelyek rekonstrukciója, amelyek eddig hiányoztak a térség ökológiai palettájáról – írták.
Az államtitkár a közlemény szerint úgy fogalmazott, hogy az élőhely-rekonstrukciók nem csupán ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelten fontosak. A természetvédelmi beruházásokkal együtt fejlődik az ökoturizmus, erősödik a környezeti nevelés, és nő a helyi közösségek természeti értékek iránti elkötelezettsége is. Rácz András kiemelte: a természetvédelem nemcsak értékmegőrzés, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is lehet, különösen olyan térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs. Ezért a kormány továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi is megismerhessék Magyarország kiemelkedő természeti örökségét – olvasható a közleményben.

Zöldinfó
Tízből nyolc vásárló utalványban kéri vissza a betétdíjat
Elérte a 15 milliót az automatáknál visszaváltott műanyag palackok, fémdobozok és üvegek száma a pünkösdi hosszú hétvége utáni kedden, ez csaknem 30 százalékkal több, mint az eddigi rekord.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az alternativenergia.hu szerint csak júniusban 300 millió italcsomagolást váltottak vissza az üzletekben a MOHU-automatáknál. A legnépszerűbb visszaváltási mód változatlanul a boltban levásárolható utalvány, több mint 80 százalékban ezt kérik a vásárlók; ez akár több mint 100 milliárd forintos pluszforgalmat is jelenthetett az üzleteknek. A boltok feladata az automaták és környezetük takarítása, tisztítása, ürítése, működtetése, ezért minden palack után kezelési díjat kapnak. Eddig több mint 18 milliárd forintot kaptak az üzletek kezelési díjként a MOHU-tól. Csak júniusban a nagyobb boltok több mint 2 milliárd forintot kerestek a kezelési díjjal – ismertették.
A közleményben felidézték: az automatizált visszaváltási rendszert az EU egyre több országában vezetik be azzal a céllal, hogy az italcsomagolások anyagát újrahasznosítsák. A MOHU visszaváltási rendszerében idén már minden hónapban átlagosan 80 százalék körüli a visszaváltás, Magyarország hamarosan eléri az EU által is támogatott 90 százalékos célt. Hozzátették, hogy becslések szerint a korábbi “tapossa laposra” rendszerben a visszaváltási arány 30 százalék körül volt, és ezeknek az italcsomagolásoknak csak 30-40 százaléka volt újrahasznosítható. Az új visszaváltási rendszerben az automatákba dobott palackok, dobozok és üvegek újrahasznosítási aránya 99,95 százalékos.
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Közlekedés4 nap telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Elárasztás mentheti meg a jövő erdőit – a Beregben már működik
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A hazai kutatók is figyelmeztetnek a talaj vészes állapotára
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Viharpróba az MVM-nek: rekordsebességgel állították helyre az áramot