

Zöld Energia
Több tízezer család kapott napelemes ingyenpénzt az államtól
A Napenergia Plusz Program célja az energiafüggetlenség erősítése és a zöldenergia-termelés növelése, miközben a tapasztalatok alapján fejlesztik a jövőbeli energetikai pályázatokat, hogy azok gyorsabb és egyszerűbb hozzáférést biztosítsanak a támogatásokhoz.
0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x)
A Napenergia Plusz Program, illetve minden hasonló pályázati lehetőség legfontosabb célja az energiaszuverenitás, az energiafüggetlenség erősítése, országosan és a családok szintjén is – hangsúlyozta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, a program kedvezményezettjei számára rendezett fórumon. Steiner Attila felidézte: egy évvel ezelőtt indították a Napenergia Plusz Programot. A hétfő esti információs rendezvényt egyebek mellett azért hívták össze, mert a tájékoztatások mellett szeretnék meghallgatni a program kedvezményezettjeit arról, hogy milyen tapasztalataik voltak és milyen kihívásokkal szembesültek, mit lehetne fejleszteni egy ilyen programnál – jelezte. Az államtitkár elmondta: ez azért is fontos, mert – ahogy Lantos Csaba energiaügyi miniszter hétfőn bejelentette – indítanak több mint 440 milliárd forint keretösszeggel további tíz energetikai pályázati programot vállalatoknak. Szeretnék a Napenergia Plusz Program tapasztalatait is beépíteni az új pályázatokba, hogy minél gyorsabban és egyszerűbben lehessen hozzájutni ezekhez a támogatásokhoz – közölte.
Steiner Attila emlékeztetett arra, hogy Magyarország 2022-ben megtapasztalhatta az energiaválságot. Az emelkedő költségektől, a magas áraktól a lakosságot megóvta a rezsivédelem, ugyanakkor az ország energiaszámlája egyik pillanatról a másikra 7 milliárd euróról 17 milliárdra nőtt – idézte fel. Az ezt követő hónapokban különösen fontos kérdéssé vált, hogyan lehetne elérni, hogy kevesebb energiát fogyasszunk, illetve minél több energiát magunk tudjunk megtermelni – fogalmazott.
A Napenergia Plusz Program arról is szól, hogy minél több zöld energiát lehessen termelni, és ezt minél szélesebb idősávban lehessen felhasználni, ne csak azokban az időszakokban, amikor süt a nap – fejtette ki az államtitkár.
Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a rendezvényen egyebek mellett kiemelte: évek óta a magyar háztartások által fizetett gáz- és áramárak a legalacsonyabbak a statisztikák szerint, amelyek 28 európai ország háztartásainak helyzetét hasonlítják össze, a gázért például az európai átlagnál négy és félszer fizetnek kevesebbet a magyar családok. Németh Szilárd elmondta: figyelik, hogy hányan térnek át az egyetemes szolgáltatásról a piaci árú szolgáltatásra. Az adatok alapján eddig egyetlen magyar háztartás sem tért át – jelezte.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Ismét Magyarországra érkeznek a Google utcaképkészítő járművei
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Az autoimmun betegségek előrejelzését szolgáló kutatás zajlik Pécsen
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Ingyen pénz a távhős lakásokban élőknek
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Állatokról szóló választható tantárgy bevezetését tervezik Romániában
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Új nukleáris technológiát támogató központot alapított a BME