Kapcsolatfelvétel

Egyéb

Újabb hangok a Balatonon

Létrehozva:

|

A többszörös Grammy-díjas Timbaland, a nyolc év szünet után összeálló Deep Dish, a minimal techno művész, Richie Hawtin, a slágergyáros Martin Solveig, a lehengerlő Rita Ora, az utóbbi években egyre sikeresebb DVBBS valamint a lendületes Blasterjaxx is csatlakozott a napokban a MasterCard Balaton Sound felhozatalához.

Az egyre színesebb nemzetközi sztárkínálathoz csatlakoznak a magyarok is: az Irie Maffia, a The Carbonfools, a Punnany Massif és a Brains is jön a Soundra, idén július 10-13 között, Zamárdiba, mint mindig.

Már mindössze csak kb. 2.500 bérlet várja gazdáját az idei Soundra, miután az elővételes jegyeket idő előtt elkapkodták, s a kiadható bérletek fele is hamar gazdára lelt az elmúlt három hétben. A szervezők eddig tucatnyi előadó, köztük David Guetta, Wiz Khalifa, Alesso, Steve Angello, Martin Garrix, Rudimental, Ricardo Villalobos, a Disclosure és Sven Vath nevét jelentették be. Hozzájuk csatlakozott most egy újabb csokor sztár.

Timothy Zachery Mosley, alias Timbaland valódi intézmény a szakmájában. Többszörös Grammy-díjas producer-óriás, kinek szakértelmében a kortárs könnyűzene nagyágyúi bíznak, kivételes képességű, trendformáló dalszerző és szövegíró, fülbemászó, a nemzetközi listákon mindig kiemelkedően teljesítő slágerek szerzője. Az egyedi stílusú, illetve hangzásvilágú zenéiről világszerte ismert rapper és énekes karrierje csaknem húsz éve tart, neve összefonódott a szexi, dögös és ellenállhatatlan modern r’n’b-vel, de a mainstream hip-hop és a pop világa sem áll távol tőle.

Az idei évi line up egyik legnagyobb szenzációjának minden bizonnyal a nyolc év szünet után újra összeállt Deep Dish fellépése ígérkezik. A fantáziadús, eklektikus és progresszív house anyagairól, világhírű előadók számaiból kikevert remixeiről híres iráni-amerikai DJ-producer páros, Ali “Dubfire” Shirazinia és Sharam Tayebi duója a kilencvenes évek közepén kerültek reflektorfénybe és a kétezres évek elején váltak a műfajt meghatározó, kultikus alakulattá. Nemrégiben Quincy címmel új single-t adtak ki, és 2014-ben egy 15 állomásos világkörüli turné keretében júliusban tiszteletüket teszik a MasterCard Balaton Soundon is.

Richie Hawtin a modern e-zene történetének egyik legkiemelkedőbb egyénisége. Innovatív, elektronikus zenészgenerációkat inspiráló és kinevelő minimal techno művész. Egyedi stílusát az elektronika nagy klasszikusainak illetve a detroiti techno-közösség hagyományos ütemeinek vegyítéséből nyeri, önálló mix szériáiból és formabontó albumainak anyagaiból felépített vegytiszta szettjei óriási tömegeket vonzanak világszerte.

Advertisement

Martin Solveig egy excentrikus francia elektronikus zenész, DJ és producer, könnyed, 0-99 éves korig korlátlanul fogyasztható, popos house trackjeivel hódító slágergyáros, aki minden őrültségre kapható a keverőpult mögött, hogy önfeledt bulizásra késztessen mindenkit. Hosszú ideje kirobbanthatatlan a DJ Mag 100-as listájáról, nevéhez köthető az utóbbi idők legkedveltebb bulihimnusza, a ‘Hello’, eddigi munkássága négy, több milliós példányszámban elkelt stúdióalbumot ölel fel és köztudott, hogy rajong a Balaton Soundért.

Az ellenállhatatlan Rita Ora csodás előadói képességekkel megáldott és lehengerlő, karizmatikus egyéniség. Ő az egyik legizgalmasabb, feltörekvő popcsillag; az önfeledt bulizásra csábító mainstream elektronika és a dögös r’n’b egyaránt jól áll neki.

Két fiatal titán, a huszonéves testvérpár Alex és Chris Andre alkotja az utóbbi időben zajos sikereket arató DVBBS (ejtsd: dubs) formációt. Kegyetlenül hangos, bivalyerős, a hangládák decibelkapacitását próbára tevő, izzasztó, könyörtelenül intenzív elektronikát tolnak. Megméretették már magukat a nagy nemzetközi fesztiválok közönsége előtt, legismertebb számukra, a Tsunamira pedig már több tízmillióan indultak be a Youtube-on.

Két mindenre elszánt, ambiciózus fiatal, tehetséges holland DJ-producer, Thom Jongkind és Idir Makhlaf áll a Blasterjaxx mögött. Lendületes, korszerű és nagyszabású, az electro, a big room és a progresszív house leghatásosabb elemeiből szintetizált elektronikában utaznak s megjelenésről megjelenésre komolyabb hírnévre tettek szert. Ennek köszönhetően ma már a szakma legjobbjaival állnak kapcsolatban és a legnagyobb bulikba, például a MasterCard Balaton Soundra, kapnak rendszeresen meghívást.

A nemzetközi felhozatal mellett természetesen a legjobb magyarok is sorban igazolnak le a Soundra. A mostani csokorban már megtaláljuk az Irie Maffiát, The Carbonfoolst, a Punnany Massif-ot és a Brains-t is.

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Egyéb

A lándzsás útifű nemcsak köhögés ellen jó, kiváló modellnövény is

A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Gyakran előfordul, hogy egy adott növényfaj egymástól távol élő populációi között jelentős eltérések fedezhetők fel, többek között a növény magassága vagy a levél alakja és mérete között. Mindez azzal magyarázható, hogy a különféle környezeti tényezők – pl. a domborzat, talaj, hőmérséklet, fény, csapadék – különbözőképpen hatnak egy adott növényfajra a természetes elterjedési területének különböző pontjain, és megint másként azokon a területeken, ahova emberi behurcolás által került.

Arról azonban ez idáig csak jóval kevesebbet lehetett tudni, hogy mi történik mindeközben a növények gyökérzetével, hogyan változik azok hossza, átmérője. Az ismeretek bővítése érdekében a PlantPopNet nemzetközi populációökológiai hálózat végzett nagyléptékű vizsgálatokat, melynek egyik fontos forráspopulációja a MATE Georgikon Campus területén található lándzsás útifű állomány volt.

„Az üvegházi kísérlethez európai, észak-amerikai és ausztrál, tehát őshonos és nem őshonos populációkból származó lándzsás útifű magokat használtunk fel, és elsősorban arra kerestük a választ, hogy a gyökérjellemzők milyen mértékben változnak a populációk között, a felszín feletti (levél)tulajdonságokhoz viszonyítva” – mutat rá Dr. Bódis Judit, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet egyetemi docense, a Functional Ecology szaklapban megjelent tanulmány magyar társszerzője.

Az eredmények alapján a gyökértulajdonságok ugyanolyan mértékű eltérést mutattak a populációk között, mint a levéltulajdonságok, sőt néha még nagyobbat is. Ugyanakkor ez a változatosság csak kismértékben volt magyarázható a magok eredeti származási helyével, a származási terület környezeti feltételeivel.

„Ugyan a magok nagyon eltérő környezetből származtak, a kísérleti növények egységesen reagáltak a kezelésekre: alacsonyabb vízellátottság esetén a gyökerek rövidebbek lettek, és viszonylag több biomasszát tartalmaztak, valamint a gyökér- és levéltömeg jelentősen nőtt a mikorrhiza gombákkal való beoltással. Érdekes módon a gombapartner kolonizációja nagyobb volt az alacsony vízellátottságú gyökerekben, ami arra utal, hogy az erőforrás-korlátozott környezetben nagyobb az együttműködés, és a növények kevesebb gyökeret hoznak létre” – magyarázta Dr. Bódis Judit.

A környezeti tényezők változásai tehát azonos válaszokat indukálhatnak egy adott faj esetében akkor is, ha a növények különböző forráspopulációkból származnak, és az adekvát válaszreakcióban jelentős támogatást kaphatnak a növények mikorrhiza gombapartnereiktől. Mint arra a kutatók rámutatnak, érdekes lenne a kísérleti körülmények után terepi viszonyok között is megerősíteni az eredményeket.

Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!