Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Zaporizzsja sötétbe borult – generátor mentette meg

Az Ukrenerho ukrán állami áramszolgáltató szakemberei helyreállították a nagyfeszültségű vezetéket, amely a zaporizzsjai atomerőművet látja el árammal.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

“Néhány órányi kényszerű dízelgenerátoros áramellátás után a zaporizzsjai atomerőmű most ismét áramot kap az ukrán kormány ellenőrzése alatt álló területről” – írta az alternativenergia.hu. Hozzátették, hogy az orosz támadások miatt nem tudták azonnal megkezdeni a sürgősségi helyreállítási munkálatokat, ezért az erőmű dízelgenerátorokra állt át, amelyek az utolsó lehetőséget jelentik létfontosságú rendszereinek működésben tartására. A nukleáris létesítményben pénteken okoztak áramszünetet az orosz ágyúzások Herman Haluscsenko ukrán energetikai miniszter közlése szerint. Az ukrán légierő jelentése szerint szombatra virradó éjjel Oroszország 322 drónnal támadta Ukrajnát, ezek közül a légvédelem 292-t lelőtt. António Guterres, az ENSZ főtitkára az AFP hírügynökség jelentése szerint elítélte Oroszország újabb súlyos légitámadás-sorozatát.

“Guterres határozottan elítéli az Oroszország által végrehajtott súlyos drón- és rakétatámadások sorozatát” – áll az ENSZ közleményében, amelyben a világszervezet teljes, azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre szólította fel a feleket. Az ukrán belügyminisztérium közölte, hogy a Harkiv megyei Csuhujiv elleni súlyos orosz dróntámadás sebesültjeinek száma 11-re nőtt, köztük van egy 10 éves fiú és egy 14 éves lány. Halina Minajeva, a város polgármestere arról tájékoztatott, hogy a település egy részében áramszünetet okoztak az orosz csapások. A Kijev elleni pénteki súlyos orosz légitámadás halálos áldozatainak száma kettőre nőtt, miután egy súlyosan megsebesült 25 éves férfi meghalt a kórházban – hozta nyilvánosságra szombaton Vitalij Klicsko, a város polgármestere. Rajta kívül még 25-en sebesültek meg az ukrán fővárosban.

A kelet-ukrajnai Donyeck és a déli Herszon megye kormányzói hivatali szombaton arról tájékoztattak, hogy az elmúlt egy napban egy-egy civil életét vesztette és 15 ember megsebesült orosz támadásokban a két régióban. Az ukrán vezérkar reggeli harctéri helyzetjelentésében azt írta, hogy az utóbbi 24 órában 183 összecsapás történt a frontokon. A kijevi katonai vezetés legfrissebb összesítése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége meghaladja az 1 millió 25 ezret. Az ukrán erők pénteken egyéb haditechnikai eszközök mellett megsemmisítettek két orosz harckocsit, 56 tüzérségi rendszert és 306 drónt.

Advertisement

Zöldinfó

Gátat építenek a szennyezés útjába a rijekai finomító alatt

Tengerfenék-helyreállítási projektbe kezd az INA a rijekai finomító alatt.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az INA horvát olajipari vállalat szerződést írt alá a Lamor és a Litoclean vezette nemzetközi konzorciummal egy tengerfenék-helyreállítási projekt megvalósítására, amelynek keretében egy hidraulikus gátat építenek a rijekai finomító alatt – közölte az alternativenergia.hu. A hatmillió euró értékű projektet három szakaszban, két év alatt valósítják meg, a munkálatok várhatóan 2027-ben fejeződnek be. A projekt megvalósítása egy újabb lépés az INA azon erőfeszítéseinek sorozatában, amelyek célja a rijekai finomító területén található karsztos terep történelmi szennyezettségének felszámolása – hangsúlyozta a vállalat, hozzátéve, hogy a projektben magasan képzett hazai és nemzetközi szakértők vesznek részt. A mélyedésekkel ellátott hidraulikus gát egy sor kútból áll majd, amelyeket a rijekai olajfinomító alatt, az Urinj félszigeten, a part mentén fúrnak. Ezek a fúrások mesterséges föld alatti mélyedést – a felszín alatti legalacsonyabb pontot – hoznak létre, amely lehetővé teszi a folyadék ellenőrzött összegyűjtését, és megakadályozza a tengerbe jutását. Az első fázisban a nemzetközi konzorcium öt tesztkutat fúr, és elvégzi az összes szükséges további elemzést a felszín alatti folyadékok mozgásának részletes tanulmányozása érdekében. A második fázis a fennmaradó kutak megépítését, valamint a hidraulikus gát projektdokumentációjának megtervezését és elkészítését foglalja magában, a harmadik fázisban telepítik a szükséges berendezéseket és megkezdik a szivattyúzási folyamatot.

Bojan Loncar, az INA rijekai karbantartás-menedzsmentjének vezetője elmondta: a vállalat szakértői csapata két olyan spanyolországi finomítót látogatott meg, amely hasonló kihívásokkal nézett szembe. Az egyik helyszín még működik, a másik már zárva van, de a múltból származó felhalmozódott szennyezés továbbra is szivárgott a tengerbe. Mindkét finomítóban kielégítő eredményt hozott az említett megoldás, ezért az INA úgy véli, a rijekai finomítóban is sikerrel jár – fogalmazott Loncar. Az állandó megoldás kidolgozásával párhuzamosan az INA egy sor rövid- és középtávú intézkedést hajt végre, amelyek célja a tenger védelme és a jelenlegi szivárgások megelőzése. Jelenleg 33 aktív kút működik, és további 40 fúrását tervezik az idén és jövőre. Minden kútnak egyértelműen meghatározott funkciója van – a szénhidrogén-kitermelésre használt kutak aktívak maradnak, tartalmuk pedig feldolgozásra kerül, míg a vizet tartalmazó kutakat monitorozásra használják, biztosítva, hogy semmi ne kerüljön a tengerbe – ismertette. A finomító alatt húzódó, geológiailag összetett, évtizedek óta történelmileg szennyezett terepet tovább destabilizálják az olyan természeti jelenségek, mint a földrengések és a szélsőséges árapályok. Hatásuk enyhítésére az INA óceáni gátakat épít, amelyek alkalmazkodnak az árapályhoz, és amelyek telepítésének engedélyezési eljárása jelenleg is folyamatban van. Ezenkívül minden kitermelt felszín alatti anyagot naponta laboratóriumban elemeznek, hogy megkülönböztessék a korábbi szennyeződéseket az újaktól. Minden tevékenységet az INA szakértői, valamint független szakemberek felügyelnek.

Goran Plese, az INA finomító és marketing üzemeltetési igazgatója hangsúlyozta: tisztában vannak azzal, hogy a föld alatti területek szennyezettek, és hogy bizonyos mennyiségű szénhidrogént tartalmaznak. Az INA rendkívül elkötelezett a probléma megoldása iránt, és a tartós eredmény megtalálása az egyik fő prioritása – mondta. A Lamor és a Litoclean a világ vezető környezetvédelmi vállalatai közé tartoznak, amelyek talaj-remediációra, hulladékgazdálkodásra, valamint szennyvíztisztításra szakosodtak, továbbá innovatív és testreszabott megoldásokat kínálnak a környezeti kockázatok enyhítésére.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák