Zöld Energia
200 db napelemet telepítettek Süttőn

A beruházás a Környezet és Energia Operatív Program Fotovoltaikus rendszerek kialakítása c. konstrukciójának keretében az Európai Unió támogatásával valósult meg Süttő Község négy épületében.
A napelemek telepítése Süttő négy épületében KEOP-4.10.0/N/14-2014-0443 azonosító számú projekt támogatása 36 237 193,-Ft millió forint volt, mely a projektben elszámolható költségek 100%-át teszi ki.
A fejlesztés eredményeként összesen 200 db egyenként 250Wp teljesítményű napelem telepítése történt meg. Amellyel éves szinten 25 tonna feletti CO2 kibocsátás kerülhető el a projekt révén.
A projekt célközönsége Süttő lakossága, a projekt előnyeit közvetve és közvetlenül az összes lakos élvezi, a négy helyszín közül egyben-egyben havonta mindenki megfordul. A projekt az önkormányzat gazdálkodási lehetőségeinek bővítésén túlmenően jelentős tudat formáló hatással is bír. A napelemek teljesítménye 12 családi ház energiaigényét képesek előállítani. A napelemek telepítésével nem csak a természet, de a közösség is nyert Süttőn.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó20 óra telt el a létrehozás óta
Ismét Magyarországra érkeznek a Google utcaképkészítő járművei
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Az autoimmun betegségek előrejelzését szolgáló kutatás zajlik Pécsen
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Kína atomerőművet építene a Holdon
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés