
Ezt érdemes tudni a hibrid napelemekről
Nem mindegy, hogy hibrid rendszerről vagy hibrid inverterről beszélünk-e.
A napelemes technológia folyamatosan fejlődik, ezzel együtt jelennek meg sorra az olyan megoldások, amelyek még inkább kielégítik a beruházó igényeit. Az egyik legújabb innovatív megoldás a hibrid rendszer, amelyet az EU-Solar mutatott be cikkében.
A technológia lényege, hogy olyankor is hozzáférhet a napelem-tulajdonos a megtermelt energiához, amikor a rendszer nem generál áramot – ilyen periódus például a napnyugta utáni időszak. Ez komoly előny, hiszen a háztartásnak így nem kell energiát vételeznie a hálózatból. A rendszer szerves része az akkumulátor, amely a tárolásért felelős.
Hagyományos napelemeknél egy mérőóra követi a hálózatba betáplált és onnan felvett áram mennyiségét. Ezen mérés az alapja a szaldós rendszernek, ahol a fogyasztást évente kell elszámolni a szolgáltatóval. A kormány tavaly év végi döntése és egy EU-s előírás alapján ez az elszámolás új napelemek esetében 2023. december 31-ig maradhat, ezt követően egy kedvezőtlenebb rendszer lesz elérhető.
A hibrid napelemes rendszerrel a többletet magunk raktározhatjuk el, ami spórolást jelent a feltápláláshoz képest. Az energiatárolással vagy a hibrid megoldással emellett a hálózattól való függést is mérsékelhetjük. Az akkumulátoros rendszerek továbbfejlesztett verzióját nevezik hibridnek, ez már akár szigetüzemű működésre is képes. A technológia többek között áramszünet esetén lehet hasznos, hiszen a háztartás energiaellátása a hibrid megközelítés miatt ilyenkor is folyamatos marad. A megoldás további előnye, hogy segítségével áthidalhatóak a háztartás energiaigénye, illetve a napelemek körülményektől – például időjárástól – függő termelési intenzitása közti különbségek.
A hibrid üzemű rendszerekben egy beépített szünetmentes akkumulátorba gyűjtik az áramot. A megoldás főként ott javasolt, ahol a folyamatos energiaellátás nélkülözhetetlen – ilyen eset áll fenn többek között fűtéskeringetőknél. Érdemes hozzátenni, hogy a szünetmentes ellátás itt sem teljes, az átkapcsolás nagyjából 60 másodperc alatt történik meg.
Végezetül a hibrid inverter kifejezést is fontos tisztába tenni: ezen eszközöknél a hibrid megnevezés többnyire csak annyit jelent, hogy képesek együttműködni az energiatárolóval. Ezek a berendezések áramszünet esetén lekapcsolnak.
Az engedélyeztetés hibrid üzemű rendszer és hibrid inverter esetében sem bonyolult. Az EU-Solar szerint egy hagyományos rendszerhez képest a hibrid rendszer ára nem magasabb jelentősen.

Zöld Energia
Magyarország világelső a napenergia hasznosításában
2024-ben a hazai áramtermelés negyedét adták a napelemek, ez a legmagasabb arány nemcsak Európában, hanem az egész világon is.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Tavalyelőtt Chile és Görögország mögött a harmadik helyen álltunk ebben az összevetésben. Az Ember független nemzetközi think tank friss jelentése szerint a 25 százalékosra nőtt magyar részesedéssel mindkét országot megelőztük az elmúlt esztendőben – hívta fel a figyelmet kedden közölt friss bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).
Az 5 terawattóra feletti termelést elérők közül hazánkon kívül csak a két másik dobogós (Chile és Görögország sorrendben, 22 százalékkal) és Spanyolország (21 százalékkal) rendelkezik 20 százalék feletti napenergia aránnyal. A szerzők megjegyzik, hogy a világrangsor két éllovasa tíz éve még 2 százaléknál kisebb hányadot tudott felmutatni. Az elemzők januári összevetéséből az is kiderült, hogy Magyarország az elmúlt öt esztendőben a legnagyobb arányú európai növekedést produkálta a 2019-ben még csak 4 százalékos szintről. Hollandia mellett mi büszkélkedhetünk még azzal, hogy tavaly a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon fedezték a hazai áramigények több mint 80 százalékát a naperőművek. A minisztérium emlékeztet arra, a korábbi jelentés kiemelte, hogy 2023-hoz képest ez leginkább hazánk esetében mutat érdemi előrelépést, tavalyelőtt ugyanis még csak 10 ilyen napot regisztráltak.
Magyarországon mintegy 7800 megawatt napenergia kapacitás létesült 2025 tavaszára. A meglévő beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta állt üzembe. 2022-től egymást követő három évben nőtt legalább 1200 megawattal a hazai napelemes kapacitás – összegezte a minisztérium.
A jövő a zöldenergiáé
A tiszta áramtermelés előnyei akkor érvényesülhetnek igazán, ha megfelelő tárolási képességekkel egészülnek ki, és a megújulók közül teret nyernek az időjárástól és napszaktól nem függő alternatívák is.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Jelentősen esett a panellakások iránti érdeklődés
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye