Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Egyszerűbb lesz erkélynapelemet telepíteni, hazánkban még erre várni kell

Az erkélynapelemek nagy előnye, hogy hamar telepíthetőek.

Létrehozva:

|

A Német Szövetségi Hálózati Ügynökség (BNetzA) a közelmúltban bejelentette, hogy 2024. április 1-jei hatállyal egyszerűsíti az erkélyes napelemes rendszerek regisztrációját a bürokrácia felszámolása és az energiaátállás felgyorsítása érdekében – számol be a Renewables Now. A döntés komoly fellendülést hozhat az eleve meglehetősen élénk piacon. Az erkélynapelemek olyan kisteljesítményű, jellemzően egy-egy háztartási berendezés energiaellátására alkalmas eszközök, amelyek olcsón beszerezhetőek, és pofonegyszerűen, szakértői segítség nélkül telepíthetőek. Bár ezen napelemek egyes országokban, így Németországban vagy a szomszédos Ausztriában már igen népszerűek, használatukat Magyarországon egyelőre nem engedélyezték. Igaz, a jelek arra utalnak, hogy ez rövidesen megváltozhat.

Németországban az elmúlt időszakban felmerült, hogy tovább kellene egyszerűsíteni az erkélynapelemek használatát, most pedig meg is született a döntés. „Az embereknek a lehető legegyszerűbben kell részt venniük az energiaátállásban. Az erkélynapelemes rendszerek mostantól gyorsan és bürokrácia nélkül regisztrálhatók” – nyilatkozta Klaus Müller, a Német Szövetségi Hálózati Ügynökség elnöke.

Az egyszerűsített eljárás keretében az üzemeltetőknek a korábbi 20 helyett csak öt adatot kell beírniuk a piaci törzsadat-nyilvántartásba az erkélyes napelemes rendszerükről. A német parlament jelenleg egy, a napenergia elterjedésének felgyorsítását célzó törvénycsomagról is tárgyal. A csomag várhatóan tovább könnyíti az erkélynapelemes berendezések telepítését. Ha az intézkedéseket elfogadják, az ilyen típusú rendszereket már nem kell majd bejelenteni a hálózatüzemeltetőnek, a regisztrációkor a szükséges információkat automatikusan elküldik az illetékeseknek. A BNetzA adatai alapján 2023-ban mintegy 1,6 millió új villamosenergia-termelő rendszert regisztráltak Németországban. Ezek közül 300 ezer volt erkélynapelem.

Zöld Energia

Okos napelemek a földeken: ígéretes irányt mutat egy friss kutatás

Az agrofotovoltaikus létesítményekben egyszerre termesztenek növényeket és termelnek energiát, ám nagyon nem mindegy, hogy a fény miként oszlik meg a két tevékenység között.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A németországi Fraunhofer Institut für Solare Energiesysteme ISE (Fraunhofer ISE) csapata olyan stratégiákat elemzett, amelyekkel agrofotovoltaikus létesítményekben egyensúlyozzák ki a növények és napelemek közötti fény eloszlását – számol be a PV Magazine. A kutatók arra jutottak, hogy a vízszintes egytengelyes nyomkövető rendszerek (HSAT) segíthetnek a terméskiesés csökkentésében. A kutatók a délnyugat-németországi Nussbachban található almaültetvényekre esettanulmány adatait felhasználva végeztek szimulációkat az APyV segítségével. Ez egy olyan eszköz, amely fejlett sugárkövetési technikákat használ annak felmérésére, hogy a napelemek elhelyezése miként befolyásolja a növények fényellátottságát. A rendszer képes automatizálni az agrofotovoltaikus létesítmény tervezési optimalizálását a kulcsfontosságú mutatók alapján, figyelembe véve a különböző terményeket.

A csapat megállapította, hogy a napelemek testre szabott vezérlése az almafák számára szükséges fény 91%-át biztosította az év folyamán, ez viszont a napelemes termelés 20%-os csökkenéséhez vezetett. „Tanulmányunk azt mutatja, hogy a napenergia és a mezőgazdaság kombinációja javítható olyan intelligens fotovoltaikus követőkkel, amelyek az időjárási viszonyok, a terménytípusok és azok növekedési szakaszai alapján állítják be a napelemek helyzetét” – nyilatkozta Maddelena Bruno, a tanulmány egyik szerzője. „Ez a megközelítés optimális egyensúlyt biztosít a fotoszintézishez rendelkezésre és a villamosenergia-termeléshez rendelkezésre álló fény között” – tette hozzá.

A szakértők szerint voltak olyan időszakok, amikor az almafák fényigénye nem teljesült maradéktalanul, ez pedig rávilágít a terményalapú optimalizálás korlátaira. A kutatók úgy vélik, hogy a meghatározott korlátok ellenére a tanulmány erős alapot teremt a jövőbeli, már folyamatban lévő vizsgálatokhoz. A panelek pozícionálásának hatékony ellenőrzése segíthet megőrizni a mezőgazdasági hozamot.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák