Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Gyorsabb napelem telepítéseket vár el az EU a tagállamoktól

Nem sikerült tartani egy 2020-as határidőt.

Létrehozva:

|

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

Az Európai Bizottság jogi lépéseket tesz nyolc tagállam ellen, mert azok nem fogadták el a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projektek engedélyezési eljárásainak felgyorsítására vonatkozó új szabályokat – számol be a PV Magazine. A kereset az (EU) 2023/2413 irányelvre hivatkozik, amely új szabályokat állapított meg a megújulóenergia-projektek engedélyezési eljárásainak egyszerűsítése és lerövidítése érdekében, emellett bevezette azt a feltételezést, hogy az ilyen beruházások, az energiatárolás és a kapcsolódó hálózati infrastruktúra elsődlegesen közérdekűek. A rendelkezések helyi elfogadásának határideje 2024. július 1-je volt, és 2024 szeptemberében a Bizottság felszólító levelet küldött 26 tagállamnak, mivel nem ültették át időben és teljes mértékben az irányelvet az országos jogrendszerbe. A Bizottság most Ciprusnak, Olaszországnak, Szlovákiának, Spanyolországnak és Svédországnak azért küldött indokolással ellátott véleményt, mert nem jelentették be az intézkedéseket, Bulgáriának, Franciaországnak és Hollandiának pedig azért, mert nem nyújtottak kellően világos és pontos tájékoztatást arról, hogy az átültetési erőfeszítéseik hogyan tükrözik az irányelv egyes rendelkezéseit.

A Bizottság külön eljárás részeként indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak és Lengyelországnak, mivel nem ültették át a hazai jogrendbe teljes mértékben a belső villamosenergia-piacra vonatkozó, az (EU) 2019/944 irányelvben meghatározott uniós szabályokat. A vonatkozó határidő 2020. december 31. volt.

A Bizottság emellett Belgiumnak, Észtországnak, Lettországnak és Romániának is küldött véleményeket a megújuló energiaforrások előmozdítására vonatkozó szabályokat meghatározó, 2018-as megújulóenergia-irányelv teljes körű beépítése érdekében. A szervezet szerint a korábbi kísérletek hiányosak voltak. A februárban benyújtott ügyek rendezésére a tagállamoknak két hónapjuk lesz. Amennyiben az országok nem válaszolnak, illetve nem teszik meg a szükséges intézkedéseket, a Bizottság úgy dönthet, hogy az ügyet az Európai Unió Bírósága elé terjeszti.

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák