

Zöld Energia
A világ legnagyobb naperőművét építik a sivatag közepén
Kína egy sivatagban épít egy olyan hatalmas napelemes létesítményt, amely elegendő energiával láthatja el Pekinget.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
Légi felvételeket tett közzé a NASA a kínai nagy napelemfalról, az ázsiai ország legnagyobb megújuló energiát hasznosító projektjéről – számol be a PV Magazine. A belső-mongóliai Kubucsi-sivatagban található fotovoltaikus rendszerekből álló létesítmény 2030-ra várhatóan eléri a 100 gigawattos kapacitást. A NASA szerint a Kubucsi-sivatag homokos és többnyire élettelen, ezért egykor a halál tengereként ismerték. A közelmúltban azonban a dűne mezői a számtalan napelem telepítése miatt a napenergiában rejlő lehetőségek tengerévé váltak. Az építkezés része Kína azon többéves tervének, amelyben egy hatalmas napelemes nagy falat alakítanának ki. A program célja, hogy elegendő energiát termeljenek Peking energiaellátásához. Az amerikai űrügynökség ugyanarról a régióról tett közzé egy, a telepítés megkezdése előtti 2017-es, valamint két, a jelenlegi fázist mutató felvételt. A térségben lévő létesítmény összkapacitása 2024 augusztusának végére már mintegy 5,4 gigawatt volt.
A jelenleg is működő kapacitáshoz tartozik egy, az állami tulajdonú China Three Gorges által fejlesztett 2 gigawattos egység, jelenleg ez a legnagyobb erőmű a képeken. A műholdfelvételeken még egy különlegesség, a State Power Investment által megépített, 300 megawattos, ló formájú erőmű is kivehető. A kínai nagy napelemfal az előrejelzések alapján 2030-ra eléri a 100 gigawattos kapacitást, ekkora nagyjából 400 kilométer hosszú és átlagosan 5 kilométer széles lesz. A NASA szerint a helyi sivatag napos időjárása, sík terepe és az ipari központokhoz való közelsége miatt ideális helyszín a napenergiás termelésre. A paneleket egy hosszú, keskeny dűnesávban, a Sárga-folyótól délre, Baotou és Bajannur városok között telepítik.

2017
Nem a Kubucsi-sivatag az egyetlen kietlen helyszín, ahol az elmúlt időszakban jelentős napelemes projektek kezdődtek. Kaliforniai sivatagi, egyébként nehezen hasznosítható területeit mára gyakorlatilag teljesen meghódították a napelemek.
Kép: Michala Garrison, NASA

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
A kozmetikumok vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját