Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Olcsó fejlesztéssel válhatnak hatékonyabbá a napelemek

A szakértők szerint a napelemek alá teríthető membrán jelentősen javíthatja a hatékonyságot.

Létrehozva:

|

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

A brazil Azul Pack műanyaggyártó vállalat fényvisszaverő membránt fejlesztett ki kétoldalú napelemekből álló erőművek számára – számol be a PV Magazine. A megközelítés célja modulok alatt lévő réteg albedójának, tehát fényvisszaverő képességének növelése, illetve az energiatermelés optimalizálása különböző méretű létesítmények esetében. Az albedó fokozásával nő a napelemek által hasznosítható sugárzás mennyisége. Az új termék két változatban kapható, az egyik a Techreflex Geo, a másik a Techreflex Film nevet viseli. Az előbbi 5,9 és 20 méter közötti szélességgel és 1,00 µm vastagsággal érhető el, míg a Techreflex Film 4 és 20 méter közötti szélességekben és 250 µm vastagsággal kapható. A membrán testre szabható, hogy megfeleljen az adott projekt igényeinek. A fényvisszaverő membránok hatékonyságát már működő fotovoltaikus erőművekben is tesztelték. Leonardo Oliveira, a termékeket a brazil piacon forgalmazó Albedo Power Flex cég társalapítója szerint Minas Gerais államban, Januária településen egy fix szerkezetű erőműben a technológiával jelentős energianyereséget értek el, amelynek aránya elérte a 7%-ot. Ha beépített akkumulátor is tartozott volna a rendszerhez, a hatékonyság a számítások alapján akár 10,5%-ra, míg napirányzóval ellátott létesítményekben akár 15%-ra is nőhetett volna.

A fényvisszaverő membránok további előnyei közé tartozik a megemelkedett energiahatékonyság, a kiegészítő ugyanis még felhős időben is növeli a kétoldalú modulok fénybefogását. A membránok védenek a talaj eróziója ellen, megakadályozzák a gyomok növekedését, csökkentik a kaszálás és növényzetszabályozás költségeit, valamint a karbantartási költségeket. A termék élettartama akár 20 év is lehet, a gyártó 10 év garanciát kínál. A napelemek alá teríthető műanyagponyva alapanyagai nem reagálnak a talajjal, ami fokozza ellenállóságukat.

Az Albedo Power Flex és az Azul Pack a Santa Catarina-i Szövetségi Egyetemmel partnerségben folytatja a termék vizsgálatát. A tudományos együttműködés segít optimalizálni a membrán teljesítményét és tartósságát, és megerősíti annak alkalmazását a brazil napenergia-piacon.

Kép: Albedo Power Flex

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák