Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat

Július 20-ig kell teljesíteniük mennyiségi adatszolgáltatási kötelezettségüket azoknak a gyártóknak és első belföldi forgalomba hozóknak, akik az EPR – kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer – hatálya alá tartoznak.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára: az előző negyedévre vonatkozó mennyiségi adatszolgáltatási kötelezettségüket július 20-ig kell teljesíteniük az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren (OKIRkapu) keresztül – hívta fel a figyelmet a MOHU az MTI-hez eljuttatott közleményében – írja az alternativenergia.hu. Az EPR-rendszerben a regisztrációs és díjfizetési kötelezettség az olyan körforgásos termékek gyártóira, illetve első belföldi forgalomba hozóira terjed ki, mint például a csomagolások, az egyes egyszer használatos műanyag termékek, az elektromos és elektronikus berendezések, az elemek és akkumulátorok, gépjárművek, gumiabroncs, reklámhordozó és irodai papír, sütőolaj és zsír, valamint textil termékek és fából készült bútorok. Az EPR-rendszer célja nem a szankcionálás, hanem a hatékony és fenntartható hulladékgazdálkodás biztosítása. A rendszer segíti Magyarországot az uniós hulladékgazdálkodási célok, így a 2040-re kitűzött 65 százalékos újrafeldolgozási arány elérésében – emelik ki a közleményben.

A MOHU ismerteti: az adatszolgáltatás mellett minden érintett vállalkozásnak regisztrálnia kell a MOHU Partner Portálon a közvetlen kapcsolattartás érdekében. Amennyiben ez még nem történt meg, akkor az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál is regisztrálni kell a hivatalos nyilvántartásba vételhez. Az adatokat a hatóság továbbítja a MOHU Hulladékgazdálkodási Zrt. részére. Az új rendszerben ugyanis már a MOHU gondoskodik egyebek mellett a körforgásos termékekből keletkező hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról, kereskedelméről, valamint a hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartásáról és üzemeltetéséről. A mohu.hu/hu/epr-rendszer oldalon elérhető tájékoztatás szerint az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően 2023 júliusától Magyarországon is egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, termelők lesznek felelősek. Ez az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősség, az EPR. A gyártótól a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat a koncessziós társaság (a MOHU) szedi be.

Advertisement

Zöldinfó

Természetközeli élőhelyek helyreállítása kezdődött az Őrségben

Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 535 millió forint támogatást nyert a KEHOP Plusz programban, amelyből vizes élőhelyek, kaszálók és patak menti területek újulnak meg  -írja az alternativenergia.hu. A projekt célja a biológiai sokféleség védelme és az élőhelyek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának erősítése – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt nyitórendezvényén, Őriszentpéteren. Rácz András kiemelte, hogy a KEHOP Plusz program keretében a 10 nemzeti park igazgatóságnál összesen 59 projekt indul el, amelyek éveken keresztül javítják majd Magyarország természeti környezetének állapotát. Az 59 beruházás összértéke 41,1 milliárd forint, és közel 100 ezer hektárt érint a beavatkozás, legyen szó élőhely-rekonstrukcióról, infrastruktúra-fejlesztésről vagy természetvédelmi szemléletformálásról. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság hét projektje 4,3 milliárd forint támogatásban részesül, melyek együttesen több mint 1100 hektáron javítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit. A most kezdődő, 128 hektárt érintő beruházás négy helyszínen valósul meg. Ezek közül kiemelkedik a Kerca-patak természetes mederalakulatainak helyreállítása, ahol a víz kis- és középvizes időszakban újra a természetes mederbe kerülhet, valamint a Gyöngyös-patak mentén kialakuló lassú áramlású, sekély vizű élőhelyek rekonstrukciója, amelyek eddig hiányoztak a térség ökológiai palettájáról – írták.

Az államtitkár a közlemény szerint úgy fogalmazott, hogy az élőhely-rekonstrukciók nem csupán ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelten fontosak. A természetvédelmi beruházásokkal együtt fejlődik az ökoturizmus, erősödik a környezeti nevelés, és nő a helyi közösségek természeti értékek iránti elkötelezettsége is. Rácz András kiemelte: a természetvédelem nemcsak értékmegőrzés, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is lehet, különösen olyan térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs. Ezért a kormány továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi is megismerhessék Magyarország kiemelkedő természeti örökségét – olvasható a közleményben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák