Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Több zöldáram, kevesebb ingadozás – 4 milliárdos tárolófejlesztés valósult meg Kelet-Magyarországon

Négy újabb hálózati integrált energiatárolót helyeztek üzembe.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Négy újabb hálózati integrált energiatárolót helyeztek üzembe az OPUS TITÁSZ Zrt. ellátási területén, a csaknem 4 milliárd forintos fejlesztés lehetővé teszi, hogy a hálózat még több megújuló alapú energiatermelésből származó villamos energiát tudjon fogadni – írja az alternativenergia.hu. A tájékoztatás szerint a növekvő villamosenergia-igények és az egyre jelentősebb részarányt képviselő időjárásfüggő termelői kapacitások hatékony összekapcsolása érdekében az OPUS TITÁSZ Zrt. folyamatosan fejleszti villamosenergia-hálózatát. Ilyen fejlesztés a jelenlegi, hálózatba integrált villamosenergia-tárolók telepítése is, amely a kis- és középfeszültségű elosztóhálózatokra decentralizáltan kapcsolódó, időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelés-felhasználás hatékonyságának növelése érdekében történt. Az új hálózati integrált tárolókat Rakamaz (2,75 MWh), Aranyosapáti (3,65 MWh), Csenger (6,9 MWh) és Nyírlugos (2,58 MWh) területén telepítették az OPUS TITÁSZ szakemberei. Az egységek teljes teljesítménye 4,5 megawatt (MW), névleges villamosenergia-tárolási kapacitásuk 15,88 megawattóra (MWh). A tárolók egyenként legalább két középfeszültségű hálózatra csatlakoztathatók, ezzel is növelve a kiegyenlítésben játszott szerepüket. Egy megawattóra kapacitás nagyságrendileg 160 háztartást lenne képes ellátni egy órán keresztül.

A közlemény szerint a telepített tárolók térségében tovább stabilizálódott a közép- és kisfeszültségű hálózat energiaforgalma, jelentősen csökkentek a hálózati feszültségproblémák is. A projekt mintegy 3,99 milliárd forintból, az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, a Modernizációs Alapból valósult meg. A villamosenergia-hálózatba telepített akkumulátoros tárolók tervezetten 10 évig biztosíthatják a hálózat kiegyenlítését, és képesek megszüntetni a hálózaton keletkezett feszültségingadozásokat – emelte ki a közleményben Péli Balázs, az OPUS TITÁSZ Zrt. áramhálózati vezérigazgató-helyettese.

Advertisement

Zöldinfó

Természetközeli élőhelyek helyreállítása kezdődött az Őrségben

Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 535 millió forint támogatást nyert a KEHOP Plusz programban, amelyből vizes élőhelyek, kaszálók és patak menti területek újulnak meg  -írja az alternativenergia.hu. A projekt célja a biológiai sokféleség védelme és az élőhelyek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának erősítése – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt nyitórendezvényén, Őriszentpéteren. Rácz András kiemelte, hogy a KEHOP Plusz program keretében a 10 nemzeti park igazgatóságnál összesen 59 projekt indul el, amelyek éveken keresztül javítják majd Magyarország természeti környezetének állapotát. Az 59 beruházás összértéke 41,1 milliárd forint, és közel 100 ezer hektárt érint a beavatkozás, legyen szó élőhely-rekonstrukcióról, infrastruktúra-fejlesztésről vagy természetvédelmi szemléletformálásról. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság hét projektje 4,3 milliárd forint támogatásban részesül, melyek együttesen több mint 1100 hektáron javítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit. A most kezdődő, 128 hektárt érintő beruházás négy helyszínen valósul meg. Ezek közül kiemelkedik a Kerca-patak természetes mederalakulatainak helyreállítása, ahol a víz kis- és középvizes időszakban újra a természetes mederbe kerülhet, valamint a Gyöngyös-patak mentén kialakuló lassú áramlású, sekély vizű élőhelyek rekonstrukciója, amelyek eddig hiányoztak a térség ökológiai palettájáról – írták.

Az államtitkár a közlemény szerint úgy fogalmazott, hogy az élőhely-rekonstrukciók nem csupán ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelten fontosak. A természetvédelmi beruházásokkal együtt fejlődik az ökoturizmus, erősödik a környezeti nevelés, és nő a helyi közösségek természeti értékek iránti elkötelezettsége is. Rácz András kiemelte: a természetvédelem nemcsak értékmegőrzés, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is lehet, különösen olyan térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs. Ezért a kormány továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi is megismerhessék Magyarország kiemelkedő természeti örökségét – olvasható a közleményben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák