Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Fény a falvakban – teljes támogatású energiatakarékos közvilágítási program indul

Hétfőtől már pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A támogatás 100 százalékos, vissza nem térítendő, és akár teljes egészében előlegként igényelhető. Egy pályázatra legfeljebb 50 millió forint támogatás adható, így legalább 360 falu, a célcsoportból minden hetedik település valósíthat majd meg korszerűsítéseket – irja az alternativenergia.hu. Hangsúlyozta, hogy a települések gazdasági erején, aktuális pénzügyi helyzetén nem múlik a programban való sikeres részvételük. Az állami támogatás a meglévőket felváltó energiahatékony lámpatestek telepítésére és a fényforrások autonóm szabályozhatóságának kiépítésére fordítható. Az önkormányzatok hétfőn 10 órától elektronikus úton jelentkezhetnek a kiírásra augusztus végéig a lebonyolító Nemzeti Energetikai Ügynökség honlapján, a pályázatokat az ősz folyamán elbírálják – közölte az államtitkár. Steiner Attila elmondta: a helyi közvilágítás biztosítása önkormányzati feladat. A korábbi években elvégzett korszerűsítési munkák tapasztalatai szerint egy-egy fejlesztés a felére csökkentheti a villanyoszlopok működtetésének áramköltségeit. A nagyobb városokban hasonló fejlesztések üzleti alapon is megvalósíthatók, a kistelepüléseken a finanszírozási lehetőségek szűkösebbek, a megtérülés lassabb – jelezte. Hozzátette: a szankciós energiaválság megmutatta, hogy az árak drasztikus emelkedése közvetlen veszélybe sodorhatja az alapvető közszolgáltatások ellátását is.

A hazai hulladékgazdálkodási rendszerben az elektromos hulladék átvételéről, elszállításáról a koncessziós társaság köteles gondoskodni. Ha a leszerelt világítótestek az önkormányzat tulajdonában vannak, akkor a településeknek nemcsak feladatuk, hanem költségük sem keletkezik, a hulladékok összegyűjtését és kezelését a MOHU díjmentesen megoldja helyettük – hívta fel a figyelmet az államtitkár. A korszerű közvilágítás javítja a közterületek biztonságát, a lakosok komfortérzetét és életminőségét, az önkormányzatok pedig energiafogyasztásuk csökkentésével kevesebb rezsit fizethetnek – foglalta össze. Steiner Attila a Jedlik Ányos Energetikai Program kapcsán felidézte: először a távhőszolgáltatókat célzó pályázat nyílt meg 45 milliárd forintos kerettel júniusban, erre több szakaszban, az első körben július végéig lehet jelentkezni. Egy hét múlva nyílik meg a távhőtermelőknek szóló felhívás első üteme, a rendszerek megújuló energiaforrásra átállítását 51 milliárd forinttal ösztönzik. Vasárnapig véleményezhető a vállalatok energiahatékonysági beruházásait segítő programelem, ebben csaknem 39 milliárd forint áll rendelkezésre az épületek vagy a gyártási technológia energiamegtakarítást eredményező korszerűsítéséhez. A társadalmi egyeztetésen már korábban átesett pályázatok közül a nyáron élesedhetnek a biogáz-biometán előállítás fokozását és az energetikai kutatás-fejlesztést szolgáló felhívások – jelezte az EM államtitkára.

Advertisement

Zöldinfó

Természetközeli élőhelyek helyreállítása kezdődött az Őrségben

Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 535 millió forint támogatást nyert a KEHOP Plusz programban, amelyből vizes élőhelyek, kaszálók és patak menti területek újulnak meg  -írja az alternativenergia.hu. A projekt célja a biológiai sokféleség védelme és az élőhelyek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának erősítése – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt nyitórendezvényén, Őriszentpéteren. Rácz András kiemelte, hogy a KEHOP Plusz program keretében a 10 nemzeti park igazgatóságnál összesen 59 projekt indul el, amelyek éveken keresztül javítják majd Magyarország természeti környezetének állapotát. Az 59 beruházás összértéke 41,1 milliárd forint, és közel 100 ezer hektárt érint a beavatkozás, legyen szó élőhely-rekonstrukcióról, infrastruktúra-fejlesztésről vagy természetvédelmi szemléletformálásról. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság hét projektje 4,3 milliárd forint támogatásban részesül, melyek együttesen több mint 1100 hektáron javítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit. A most kezdődő, 128 hektárt érintő beruházás négy helyszínen valósul meg. Ezek közül kiemelkedik a Kerca-patak természetes mederalakulatainak helyreállítása, ahol a víz kis- és középvizes időszakban újra a természetes mederbe kerülhet, valamint a Gyöngyös-patak mentén kialakuló lassú áramlású, sekély vizű élőhelyek rekonstrukciója, amelyek eddig hiányoztak a térség ökológiai palettájáról – írták.

Az államtitkár a közlemény szerint úgy fogalmazott, hogy az élőhely-rekonstrukciók nem csupán ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelten fontosak. A természetvédelmi beruházásokkal együtt fejlődik az ökoturizmus, erősödik a környezeti nevelés, és nő a helyi közösségek természeti értékek iránti elkötelezettsége is. Rácz András kiemelte: a természetvédelem nemcsak értékmegőrzés, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is lehet, különösen olyan térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs. Ezért a kormány továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi is megismerhessék Magyarország kiemelkedő természeti örökségét – olvasható a közleményben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák