Egyéb
Ötven nap, és jön a BALATON SOUND
Újabb jeles névsorral jelentkezik a MasterCard Balaton Sound, köztük a többszörös világelső DJ, Armin van Buuren, a kirobbanó formában lévő DJ-páros, Dimitri Vegas & Like Mike vagy az ausztrál slágergyáros duo, a Nervo.
Hernan Cattaneo és Nick Warren egyszerre lépnek a Sound Nagyszínpadára, de a sor még nem teljes: jön Datsik, a Clean Bandit, Dj settel érkezik Feed Me és a bérletesek örömére a “bemelegítő”, nulladik napra érkezik a Hardrock Sofa. Továbbá a Bassjackers, a Sigma, Scarlett Etienne, a Warieka és a HVOB formáció is ott van a most bejelentettek listáján.
Már csak ötvenet kell aludni és végérvényesen beindul a MasterCard Balaton Sound, a nyár egyik legjobban várt fesztiválja. A fellépősor – a most bejelentett nevekkel – már szinte 100%-os és annyira vonzó, hogy a szervezők kalkulációja szerint – ha ilyen tempóban fogynak a jegyek – májusban elkel az utolsó bérlet is. Az új nevek mellett az is kiderült, hogy lesz egy kis átrendeződés is a Soundon. Új helyre költözik a Nagyszínpad illetve a többi fő programhelyszín is elmozdul. A szervezők úgy számolnak, hogy a fesztivál területe 20-30%-kal bővül és ehhez új kempinterületek kialakításával emelik a sátorhelyek számát.
Időközben Timbaland sajnos lemondta a fellépését, mint írta, lemezén dolgozik, így az egész nyárát törölte a koncertnaptárból. De álljon itt most vigaszul a friss nevek listája!
Elsőként Armin van Buuren a trance univerzum legismertebb DJ-je és producere, négy elementáris erejű, rendkívül sikeres album szerzője, a hamarosan hétszázadik adásához érkező, huszonöt milliós törzsközönséggel rendelkező A State of Trance műsorvezetője, akit 2007 és 2010 között négyszer választott a világ legjobbjának a DJ Mag.
Jön a két, mindenre elszánt, kirobbanó formában lévő elektronikus zenész, Dimitri Vegas & Like Mike, akiket eksztatikus, hangládgyilkos electro house indulóik és izzasztó bulikat generáló, dinamikus szettjeik tettek méltán híressé. Itt lesz a Nervo, azaz két kihívóan megnyerő szépségű és tehetséges ausztrál DJane, producer, illetve slágergyáros, akik személyiségüknek megfelelően merész, energikus, tömegmozgatásra tervezett elektronikus zenéikkel hajtották uralmuk alá bolygónkat. Nem kell nagyon bemutatni őket, hisz intézménnyé váltak műfajukban. A Sound Nagyszínpadán együtt: Hernan Cattaneo vs Nick Warren.
Elvetemült, rafinált, súlyos, szaggató és merész anyagairól hírhedt kanadai elektronikus zenész, DJ-producer. A világ legnagyobb fesztiváljainak résztvevői már átélték, milyen Datsikkal együtt zúzni; most a Sound sokat látott és tapasztalt népén a sor, hogy kiállja a próbát. Szintén a Soundra készül a négy fiatal és tehetséges zenész alkotta Clean Bandit formáció. Megkapó folkos-neoromantikus zenéik stílusa a deep house világához közel álló, finom hangolású elektronika és a klasszikus vonós, illetve fúvós hangszerek keltette varázslat egyedülálló fúziója. Dj settel érkezik Jon Gooch, a többek között Spor művésznéven alkotó brit drum’n’bass, dubstep és electro house DJ-producer legfiatalabb, leglátványosabb és legszórakoztatóbb aktuális side projektje, a Feed Me. A Hard Rock Sofa a Dnyepr partjáról indulva elvarázsolta a nemzetközi e-zenei kulisszát, mindenek előtt azzal, hogy munkáikban az orosz zene védjegyszerű motívumait szintetizálták a legfrissebb-legtrendibb megfejtésekkel. Ezt most mi is megtapasztalhatjuk, méghozzá a bérletesek örömére, a nulladik napon. A Bassjeckers pörgős, robbanékony anyagaival három év alatt telebombázta a legnagyobb internetes e-zenei ellátókat és jelentős sikereket ért el, így ma már a legmenőbb partyk közönségét mozgatja meg erőteljes szettjeivel. Cameron Edwards és Joe Lenzie, leeds-i elektronikus zenész, producer és DJ páros jóvoltából élőben szólal meg a Soundon az idei év egyik legerősebb drum’n’bass slágere, a brit és külföldi chartokon hódító Nobody To Love. A duó Sigma néven az utóbbi öt évben szerzett magának nemzetközi hírnevet, illetve küzdötte fel magát a drum’n’bass élvonalába.
Scarlett Etienne nem üresfejű partycica, aki csak csodás külsejének köszönheti, hogy eljutott a világ legforróbb bulijaiba, hanem egy rendkívül sokrétű egyéniség, és ennek megfelelően sokszínű az előadói profilja – ezt most a Sound közönsége is tapasztalhatja
Élő produkcióval érkezik Jakob Seidenstickler, Henrik Raabe és Florian Schirmacher a kifinomult elektronika szerelmeseinek igényeit maradéktalanul kiszolgáló zenei projektje, a Warieka. A hangok végtelen variációjára építő improvizációs játékukban kaleidoszkópszerűen jelennek meg a legkülönfélébb stílusokra és műfajokra jellemző témák – majd meglátjuk. A HVOB formációt először idén köszönthetjük a Soundon.
Egyéb
A lándzsás útifű nemcsak köhögés ellen jó, kiváló modellnövény is
A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.
Gyakran előfordul, hogy egy adott növényfaj egymástól távol élő populációi között jelentős eltérések fedezhetők fel, többek között a növény magassága vagy a levél alakja és mérete között. Mindez azzal magyarázható, hogy a különféle környezeti tényezők – pl. a domborzat, talaj, hőmérséklet, fény, csapadék – különbözőképpen hatnak egy adott növényfajra a természetes elterjedési területének különböző pontjain, és megint másként azokon a területeken, ahova emberi behurcolás által került.
Arról azonban ez idáig csak jóval kevesebbet lehetett tudni, hogy mi történik mindeközben a növények gyökérzetével, hogyan változik azok hossza, átmérője. Az ismeretek bővítése érdekében a PlantPopNet nemzetközi populációökológiai hálózat végzett nagyléptékű vizsgálatokat, melynek egyik fontos forráspopulációja a MATE Georgikon Campus területén található lándzsás útifű állomány volt.
„Az üvegházi kísérlethez európai, észak-amerikai és ausztrál, tehát őshonos és nem őshonos populációkból származó lándzsás útifű magokat használtunk fel, és elsősorban arra kerestük a választ, hogy a gyökérjellemzők milyen mértékben változnak a populációk között, a felszín feletti (levél)tulajdonságokhoz viszonyítva” – mutat rá Dr. Bódis Judit, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet egyetemi docense, a Functional Ecology szaklapban megjelent tanulmány magyar társszerzője.
Az eredmények alapján a gyökértulajdonságok ugyanolyan mértékű eltérést mutattak a populációk között, mint a levéltulajdonságok, sőt néha még nagyobbat is. Ugyanakkor ez a változatosság csak kismértékben volt magyarázható a magok eredeti származási helyével, a származási terület környezeti feltételeivel.
„Ugyan a magok nagyon eltérő környezetből származtak, a kísérleti növények egységesen reagáltak a kezelésekre: alacsonyabb vízellátottság esetén a gyökerek rövidebbek lettek, és viszonylag több biomasszát tartalmaztak, valamint a gyökér- és levéltömeg jelentősen nőtt a mikorrhiza gombákkal való beoltással. Érdekes módon a gombapartner kolonizációja nagyobb volt az alacsony vízellátottságú gyökerekben, ami arra utal, hogy az erőforrás-korlátozott környezetben nagyobb az együttműködés, és a növények kevesebb gyökeret hoznak létre” – magyarázta Dr. Bódis Judit.
A környezeti tényezők változásai tehát azonos válaszokat indukálhatnak egy adott faj esetében akkor is, ha a növények különböző forráspopulációkból származnak, és az adekvát válaszreakcióban jelentős támogatást kaphatnak a növények mikorrhiza gombapartnereiktől. Mint arra a kutatók rámutatnak, érdekes lenne a kísérleti körülmények után terepi viszonyok között is megerősíteni az eredményeket.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés