Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Sikeres a hullámokat szélenergiává alakító erőmű 

Az eddigiektől eltérő elven működő erőmű független mindentől, tehát a széltől, naptól függetlenül, éjjel-nappal termeli a megújuló energiát. 

Létrehozva:

|

Az ausztrál Wave Swell Energy alternatív tengeri energiatermelő platformjának próbaüzeme sikeresen zárult – írta az Index. Az UniWave 200 nevű újító konstrukció egy lefelé nyitott betonüreg, amelyben a tenger hullámainak emelkedése nyomán emelkedik és süllyed a víz – az üregben változó légnyomás pedig az üreg tetején elhelyezett turbinán keresztül egyenlítődik ki. Egyszerűbben fogalmazva: egy olyan szélerőmű, amely a hullámok keltette légmozgás energiáját termeli ki. A Wave Swell Energy elmondása szerint a technikájuk sikerének kulcsa, hogy csak egy irányban termelnek áramot. Hatékonyabb megoldások is léteznek, azonban az ausztrál cég megoldása sokkal egyszerűbb, olcsóbb és megbízhatóbb. A mozgó alkatrészeket nem éri a tengeri sós víz, mert mind a tengerszint felett vannak, emiatt a tengeri élővilágra is teljesen veszélytelenek. Az Uniwave-et egy úszó platformra építették, ami a tetszés szerint egy adott partszakaszhoz vontatható, de hajózásra sincs szükség, mivel a rendszer akár a partfalba vagy hullámtörőbe is fixen beépíthető.

Elmondható, hogy univerzális megoldások sokaságával rendelkezik az Uniwave.  A 200 kilowattos erőmű próbaüzemét az Ausztráliát és Tasmaniát elválasztó, hírhedten durva hullámjárású Bass-szorosban végezték. A 12 hónapos üzemidő alatt éjjel-nappal folyamatosan táplált energiát a hálózatba. A platform túlszárnyalta az építők elvárásait, és az év végéig tovább üzemel, miközben tömeggyártását előkészítik. Mint mondták, az erőmű 40 kilowattot termelt az átlagos hullámviszonyok között, mindössze 24 órába telt egy 1 megawattos rendszer megtervezése nagy vonalakban. Tehát rendkívül gyors a tervezés is. 

A kereskedelmi üzemre méretezett erőműveket a felhasználás helyéhez szabják,alakítják. A technikát hasznosító cégekkel jelenleg is tárgyalnak. Egy újabb mérföldkőhöz érkezett ezúttal ismét a megújuló energia szektora. Látva a tesztüzemmód alatt elért számokat azt kell mondani, hogy ez egy kiválóan hasznosítható megoldás. A válságok okozta hiányok miatt  és a kialakult energiafüggőségtől, ezekkel az újításokkal mindig egy picit távolabb és távolabb kerülünk. A legszebb vízió az, ha teljesen zöldenergiára tudnánk váltani rövid időn belül és a környezetszennyezést is ezzel vissza lehetne szorítani nagymértékben.  Mind az emberiség, mind az élővilág számára ez lenne a legfontosabb.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!