Zöld Energia
Éjszaka is termel energiát egy új napelem
A fejlesztők a panel által kibocsátott sugárzást is beépítették.
A Stanford Egyetem csapata különleges napelemet hozott létre, a technológiának ugyanakkor még fejlődnie kell – írta az Interestingengineering. Sid Assawaworrarit, a Stanford Egyetem villamosmérnöke és kollégái olyan napelemet fejlesztenek, amely éjszaka is képes áramot termelni – számol be az Interesting Engineering. A szakértő szerint tavaly októberben több éjszakán át kifejezetten tiszta volt az ég a térségben, ami kedvezett a kísérletezésnek. A felhők hiánya azt jelenti, hogy a panelek felszínéről az infravörös sugárzás akadály nélkül áramolhat az űrbe. Ennek köszönhetően a termoelektromos generátorral ellátott eszköz kis mennyiségű energiát állíthat elő a levegő és a napelem felszíne közötti enyhe hőmérsékleti különbség segítségével.
Assawaworrarit szerint éjszaka nem a cellák vannak besugározva, hanem azok bocsátanak ki infravörös sugárzást. A fotonok távozásával a panel lehűl, feltéve, ha nem verődik vissza a sugárzás a felhőkről. A termoelektromos generátor a napelem és a levegő hőmérsékleti eltérését, az elszökő hőt hasznosítja, hogy áramot hozzon létre. A csapat által az egyetem tetején tesztelt szerkezet 50 milliwatt per négyzetméter energiát állított elő, ami Assawaworrarit szerint rekord lehet. A cél, hogy tovább finomítsák a berendezést. „Az elméleti határ talán egy vagy két watt per négyzetméter” – tette hozzá a szakértő. A csapatnál úgy vélik, hogy további fejlesztéseket követően technológiájukat széles körben lehetne alkalmazni. A megoldást többek között olyan területeken is be tudnák vetni, ahol nincs elektromos hálózat, de sok a napsütés. Ezekben a régiókban a napelemek csak a nappali energiaigényt tudják kielégíteni, az éjszakai áramhasználathoz akkumulátorok kellenek, ezek viszont könnyen degradálódnak.
A felszín visszasugárzásának hűtőerejét egyébként már jóval a modern tudomány megszületése előtt felismerték az emberek, az ősi perzsák például jég készítésére alkalmas épületeket hoztak létre a sivatagban a jelenségre alapozva. Még csak nem is Assawaworraritiék az elsők, akik termoelektromos generátorral hasznosítják az elszökő infravörös sugárzást. A csapat azzal ért el fontos eredményt, hogy a technológiát hatékonyan kombinálta egy napelemmel. Mivel a fotovoltaikus cellák nem jó hővezetők, a csapatnak egy alumíniumlapra kellett helyeznie azokat.
Zöld Energia
Ezzel a rendszerrel még többet spórolhatnak a napelemesek
Az Emaldo Power Store a mesterséges intelligenciát hívja segítségül.
Az otthoni, mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt energiamegoldásokra specializálódott Emaldo lerántotta a leplet legújabb termékéről, az Emaldo Power Store-ról. A fejlett energiatárolási megoldást kifejezetten napelemekhez hozták létre. A nagy teljesítményű és sokoldalú rendszert úgy tervezték meg, hogy mind az új, mind a meglévő napelemek számára alkalmas legyen. Az Emaldo Power Store lehetővé teszi a háztulajdonosoknak és a vállalkozásoknak, hogy maximalizálják a napenergia előnyeit, spóroljanak az energiaköltségeken, és passzívan jövedelmet szerezzenek. Mint Steffen Bjerregaard, a vállalat vezérigazgatója kiemelte: az Emaldo Power Store-ral mérföldkövet akarnak elérni a piacon. „Hihetetlenül büszkék vagyunk elkötelezett európai csapatunkra és koppenhágai fejlesztőcsapatunkra, amely keményen dolgozik azon, hogy ezeket a fejlesztéseket életre keltsük” – nyilatkozta. Az Emaldo Power Store-hoz több fő elem is tartozik, ezek közül az egyik legfontosabb a 10,8 kW-os inverter, illetve a bővíthető akkumulátorszekrény. A rendszer képes eltárolni a maga által termelt energiát, emellett opcionális tartalékáram-ellátást biztosít a kritikus berendezések számára.
Az MI alapú megoldásnak köszönhetően automatikusan a legalacsonyabb árakon vásárol áramot, és ezt az olcsó áramot használja fel a csúcsidőszakokban, ami segíti a felhasználókat a megtakarításban. Az Emaldo rendszer emellett kiegyensúlyozza az elektromos hálózatot, és passzívan jövedelmet termel, a havi kifizetéseket pedig közvetlenül a fogyasztónak juttatja el, de a telepítők is részesülnek a telepítéseikből származó összes hálózati kiegyenlítési bevétel egy százalékából.
A termék nagy előnye, hogy könnyen, utólagosan is beszerelhető a meglévő napelemekhez. A rendszer Bluetooth- és 4G-kapcsolattal rendelkezik a zökkenőmentes vezeték nélküli integráció érdekében, az Android- és iOS-appnak köszönhetően pedig valós időben követhető nyomon az áramtermelés és fogyasztás. A termék bővítési lehetőséget is kínál: nagyobb energiaigényűek számára az Emaldo akkumulátorszekrény lehetővé teszi az 25,6 kWh-ra, sőt több szekrény egymáshoz kapcsolásával az akár 143,36 kWh-ra való bővítést.
A telepítők az Emaldo Power Suite-hoz is hozzáférhetnek, ez egy átfogó online platform, amely egyszerűsíti a telepítési folyamatot, termékképzést biztosít, és folyamatos támogatást nyújt. A dedikált Emaldo telepítői alkalmazás minden eddiginél egyszerűbbé teszi az üzembe helyezést és a telepítések kezelését.
Kép forrása: emaldo.com