Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

0 százalékos áfa jön a napelemekre a szomszédban

Létrehozva:

|

Horvátország számára a cél az energiaellátás hosszú távú biztosítása, ezért igyekeznek támogatni a napelemeket.

A napelemek világszerte egyre inkább előre törnek. A fosszilis energiahordozók használatához képest a fotovoltaikus technológia nemcsak a környezet számára kedvezőbb, hanem közvetlenül a felhasználóknak is, hiszen jóval olcsóbb energiát biztosít. Európában az utóbbi időkben különösen nagy hangsúlyt fektetnek az ilyen rendszerek támogatására. Ennek fő oka az energiaválság: a krízis már 2021-ben elkezdődött, az ukrajnai háború kitörése, illetve az Oroszországgal szembeni szankciók miatt viszont a probléma tovább mélyült. Ennek következményeit mi is érezzük, a rezsicsökkentés részleges eltörlése után rengeteg háztartásra szakadtak rá a piaci árak. Az Európai Unió tagállamai nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy enyhítsék az orosz energiafüggőséget. Ennek megannyi módja van, a hosszú távú megoldást a szakértők többsége az alternatív energiák szélesebb körű alkalmazásában látja.

Ehhez illeszkedve tett bejelentést Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a közelmúltban – számol be a SeeNews. A horvát kormány azt tervezi, hogy nullára csökkenti a napelemes beruházások általános forgalmi adójának kulcsát, az áfaeltörlés célja az, hogy hozzájáruljanak az ország hosszú távú energiaellátásának biztosításához. Plenkovic a kormány heti rendszerességgel megtartott ülésén ismertette az elképzelést. Mint elmondta, azok, akik napelemekbe akarnak befektetni, a jövőben áfa nélkül tehetik ezt meg. Horvátországban az általános forgalmi adó jelenleg 25 százalék, ennél az Európai Unión belül csak Magyarországon magasabb a kulcs (27 százalék). Dániában és Svédországban szintén 25 százalékos az áfa.

A horvát kormány 2022. április 1-től 2023. március 31-ig bezáróan tartósan 25 százalékról 13 százalékra csökkentette a fűtési energia értékesítés áfáját. Ezzel párhuzamosan a földgáz áfáját 25-ről előbb 5 százalékra mérsékelték, majd 13 százalékra emelték az elszálló energiaárak elleni intézkedések részeként.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!