

Zöldinfó
Tízezreket spórolhat havonta a rezsin néhány egyszerű tippel
Összeszedtünk néhány használható tippet, amelyekkel jelentős összegeket spórolhat havonta a rezsiszámláján.
Amióta júliusban kiderült, hogy a kormány részben elengedi a rezsicsökkentés rendszerét, rengeteg háztartásban próbálják mérsékelni a gáz- vagy áramfogyasztást. Az új rezsiszabályok augusztusban léptek életbe. Az új rendszer értelmében az áramnál évi 2523 kilowattóra fogyasztásig 36 forint marad az ár, a határt átlépve viszont már kilowattóránként 70,10 forintot kell fizetni az energiáért. Az éjszakai áramként ismert díjszabásnál 23,1 forint per kilowattórás lesz a fogyasztási korlát alatti tarifa, ezt meghaladva 62,9 forintot kell fizetni kilowattóránként. A hőszivattyúkra továbbra is a kedvezményes H tarifa vonatkozik: 36 forint per kilowattóra. A földgázfogyasztást tekintve 1729 köbméterig, vagyis 144 köbméter per hó fogyasztásig marad a kedvezményes 102 forint per köbméteres ár, efelett köbméterenként 747 forinttal számolnak. Megmarad viszont a nagycsaládos kedvezmény.
Sokan tehát igyekeznek csökkenteni a háztartásban elhasznált energiát. Ennek számtalan módja van a hatékonyságot növelő beruházásoktól az egyszerű, szokásbeli változtatásokig. A Pénzcentrum a közelmúltban nyolc egyszerű, a spórolást segítő tippet szedett össze.
Spóroljunk a fűtésen
Az egyik legegyszerűbb technika, ha a lakást alacsonyabb hőfokon tartjuk: minden egyes Celsius-foknyi csökkenéssel a számlák 4 százalékkal csökkennek. Akadnak fázósabban, akik nehezebben viselik a hűvöset, de nem árt tisztában lenni vele: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján 18 Celsius-fokos otthoni hőmérséklet bőven megfelel az egészséges felnőttek számára. Nagyon idősek és fiatalok esetében valamivel melegebb hőmérséklet szükséges. Gyakori vita, hogy az egész nap alacsony fokozaton hagyott fűtéssel vagy csak a szükség esetén bekapcsolt fűtéssel lehet-e több energiát megspórolni. A Moneysavingexpert szerint mindenesetre csak akkor érdemes bekapcsolni a rendszert, amikor tényleg fűteni kell.
A zuhanyfej is számít
A vízhasználat mérséklése csökkentheti a vízórások számláit, segíthet a környezetnek, ráadásul az energiahasználatot is lenyomhatja: ha kevesebb vizet használunk, akkor kevesebb vizet is kell felmelegíteni. Sokan a rövidebb vagy ritkább zuhanyzásra esküsznek, aki viszont visszariad ettől a gondolattól, annak érdemes víztakarékos zuhanyfejet vásárolnia. Egy ilyen eszközzel 2 százalékkal mérséklődhet egy átlagos család fogyasztása.
Nem mindegy, milyen az izzó
A LED körülbelül feleannyi energiát fogyaszt, mint a nagyobb, fénycsőspirálos, energiatakarékosnak mondott izzók. Ugyan drágábbak, a költségek azonban hamar megtérülnek. Természetesen az is segít, ha lekapcsoljuk őket, amikor nem vagyunk a szobában.
Fontos a szigetelés
Ha a nyílászárók nem szigetelnek megfelelően, gyakorlatilag az utcát fűtjük. Az ablakok és ajtók alatti réseket betöméssel vagy huzatfogóval érdemes „kezelni”, így akár 2 százalékot is megspórolhatunk a rezsin. Sokak szerint az ablakok fóliával való befedése is segíthet a hő megkötésében.
Rövidebb fürdés, kevesebb energia
Ha csak egy perccel csökkentjük a zuhanyzás idejét, azzal évente sok ezer forintot takaríthatunk meg. Az is segíthet, ha szappanozáskor a tusfürdő használatakor elzárjuk a zuhanyt, vagy ha hűvösebb vízben fürdünk.
Ne pazaroljunk mosáskor
Érdemes hetente akár csak egy adaggal kevesebbet mosni, és minden alkalommal teljesen megtölteni a mosógépet. Egy régebbi berendezés esetében ez látványos spóroláshoz vezethet. Emellett amennyiben nem koszosak, zsírosak a ruhák, alacsonyabb fokozat is bőven elég kimosni őket.
Kerüljük a készenléti állapotot
Energiafogyasztás szempontjából jobb, ha kikapcsoljuk a készülékeket, mintha készenléti állapotban hagynánk őket. Bár az uniós törvények alapján a 2013 után gyártott tévék és egyéb eszközök készenléti üzemmódban nem fogyaszthatnak 0,5 wattnál többet, azért nem árt, ha kikapcsoljuk őket.
Ne használjunk szárítót
Lehetőség szerint ne használjunk szárítógépet. Egy ilyen berendezés nagy mennyiségű energiát fogyaszt, amennyiben tehát nem járatjuk, azzal sokat spórolhatunk.
Gondolkodjunk beruházásokban
Végezetül, noha nem hétköznapi változtatásról van szó, vannak olyan beruházások, amelyekkel drámaian csökkenthetjük az elfogyasztott energia mennyiségét. Egy jól hőszigetelt vagy napelemeket használó háztartásban például nagyon látványosan mérséklődhet a rezsi. Az ilyen beruházások költségesek lehetnek, de szerencsére ma már elérhetőek állami támogatások a hasonló projektekre. Az otthonfelújítási programban például a gyermeket nevelő szülők akár a beruházás árának 50 százalékát is visszakaphatják.

Zöldinfó
Nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint eddig gondolták
Mintegy 50 ezer, ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A természet sokszínűsége drámai tempóban csökken, a Föld élővilága egyre gyorsabban változik, a fajok száma csökken, a fajközösségek átalakulnak, mindezt az emberi tevékenység hajtja – állapították meg a kutatók átfogó vizsgálatuk alapján, amelyben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) is részt vett – olvasható a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat csütörtöki közleményében. A kutatók eredményeit bemutató tanulmány március 26-án jelent meg a Nature című folyóiratban. Mint írták, a biodiverzitás csökkenéséről szóló vizsgálatok korábban gyakran csak egy adott helyszínre, időszakra vagy emberi hatásra összpontosítottak. Most azonban egy nemzetközi kutatócsoport, köztük Tapolczai Kálmán, a HUN-REN BLKI tudományos munkatársának részvételével csaknem 73 ezer, a témában világszerte eddig született tanulmányt vizsgált meg, és ebből több mint 2100 olyan tanulmány adatait gyűjtötték össze, melyek alkalmasak voltak a további elemzésre.
Ennek eredményeképpen mintegy 50 ezer, ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze. A vizsgálat nem csupán egyetlen élőlénycsoportra vagy élőhelytípusra korlátozódott – a kutatásban szerepeltek szárazföldi, édesvízi és tengeri ökoszisztémák, valamint mikroorganizmusok, gombák, növények, gerinctelenek, hüllők, kétéltűek, halak, madarak és emlősök is. A kutatóknak így lehetőségük volt globális skálán vizsgálni az élőlényközösségek szerkezetének megváltozását az emberi hatások tükrében, különös tekintettel a fajszámcsökkenésre és a homogenizálódásra, mely során az érintett területeken a közösségek homogénebbé, kevésbé változatossá válnak. A kutatók az emberi tevékenység öt legfontosabb negatív hatását vizsgálták: az élőhelyek átalakítását ( erdőirtás, városiasodás, mezőgazdasági területek terjeszkedése), a természeti erőforrások kizsákmányolását (halászat, vadászat, túlzott fakitermelés), a klímaváltozást, a szennyezést (vegyi anyagok, műanyag hulladék, víz- és levegőszennyezés) és az inváziós fajok terjedését. A kutatás egyértelműen kimutatta, ezek a tényezők globálisan, minden élőlénycsoportra és ökoszisztémára nézve káros hatással vannak.
Az eredmények riasztóak: az ember által érintett területeken a fajok száma átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb, mint az érintetlen helyeken. Helyi szinten a legnagyobb veszteséget a gerincesek – például a kétéltűek, hüllők és emlősök – szenvedik el, mivel kisebb populációik miatt nagyobb a kihalás kockázata. De nemcsak a fajok száma csökken: az emberi hatások miatt az egyes élőhelyeken radikálisan megváltozik a fajok összetétele is. Például a klímaváltozás miatt a magashegységi növényeket az alacsonyabban élő fajok szoríthatják ki, miközben egyes élőlények teljesen eltűnhetnek egy-egy régióból – figyelmeztetnek a kutatók.
A kutatás különösen nagy közösségbeli változásokat mutatott ki a mikroorganizmusok és gombák esetében, míg ez a hatás mérsékeltebbnek bizonyult az emlősök, halak, hüllők és kétéltűek közösségeinél. Az eredmény alátámasztja azon elméleteket, mely szerint a kisebb méretű élőlények, melyek jellemzően fajgazdagabbak, rövidebb az életciklusuk és nagy a terjedőképességük, gyorsabban reagálnak a környezeti változásokra és erőteljesebb közösség-szintű változásokat mutatnak. Ha pedig egy ökoszisztéma kulcsfontosságú fajai eltűnnek, az az egész rendszer működésére végzetes hatással lehet – figyelmeztetnek a kutatók.
Mint írták, a tudományos eredményeken túl a kutatás segélykiáltás is, rámutatva arra, hogy a biodiverzitás csökkenése a fajok eltűnésén túl az ökoszisztémák teljes átalakulásáról is szól, mely negatívan befolyásolja ezen rendszerek működését vagy épp azokat az ökoszisztéma szolgáltatásokat, melyek nélkül a ma ismert emberi civilizáció sem működik. A tanulmány épp ezért felhívja a döntéshozók figyelmét is a biodiverzitást védő sürgős intézkedések szükségére.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan