

Zöld Energia
Mutatjuk milyen napelemes rendszerrel nullázhatja a rezsit
Jelenleg csak szigetüzemű napelemes rendszert lehet Magyarországon telepíteni.
Egy, a napelemekhez tartozó akkumulátor jelentősen könnyíthet a rendszer használatán, igaz, a berendezés drámaian növelheti a beruházás költségeit. Mivel itthon egy időre felfüggesztették a napelemek esetében a betáplálási lehetőséget, és csak a szigetüzemű rendszerek engedélyezettek, jelenleg helyi tároló nélkül nehézkes napelemet beszereltetni. Egy szigetüzemű napelem esetében a rendszer egy önálló áramellátó egységet képez, nem kapcsolódik a hálózatra, vagyis úgynevezett szigetet alkot – írja a Pénzcentrum.
Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)
Hazánkban a megközelítés még gyerekcipőben jár, de sok országon, főként Nyugat-Európában egyre több helyen használnak hálózatfüggetlen, szigetüzemű invertert. A megoldást gyakran alkalmazzák elzárt épületeknél, például tanyákon vagy nyaralókban. A szigetüzemű napelem rendszer előnye, hogy segítségével megoldható a hálózatfüggetlen áramellátás problémája, a rendszerrel saját erőből tarthatjuk fenn az izoláltan működő háztartás áramellátását. A technikának ugyanakkor megvannak a hátulütői: a beruházás jóval költségesebb, esetenként hosszadalmasabb, ráadásul a több alkotóelem miatt a meghibásodás esélye is nagyobb.
A szigetüzemű inverter lényege, hogy a napelem által megtermelt áramot nem egy kétirányú mérőóra felé, hanem egy akkumulátornak adja le. A legtöbb inverter a napelemekből és a kívülről érkező energiát is fogadja, az áramfelesleget a hálózatba tölti, ha viszont pluszenergiára van szüksége az otthonnak, felvesz a hálózatból. A rendszer folyamatosan méri, hogy mennyi áramot veszünk fel, valamint adunk le.
Szigetüzemű inverter esetében bármilyen tárolót nem csatlakoztathatunk, kifejezetten erre a célra gyártott akkumulátor szükséges. Ezt leszámítva a hálózatra kapcsolt és a szigetüzemű rendszerek között nincs lényegi különbség, a telepítéskor ugyanazokat a tényezőket szokás figyelembe venni. Az akkumulátor kapacitása miatt azonban az izolált rendszereknél különösen fontos felmérni, hogy az adott napelem mennyi energiát képes előállítani, illetve hogy a háztartás mennyi áramot használ el.
Az október végén megjelent kormányrendelet alapján a napelemes rendszerek csak akkor táplálhatnak be a hálózatba, ha az igénybejelentés 2022. október 31. előtt megtörtént. Az új szabály azt is előírja, hogy ezen dátumot követően a napelemes rendszereknél 10,8 kilovoltamper csatlakozási teljesítményig, elektronikus benyújtás mellett három munkanapon belül elbírálják a műszaki tervet. 10,8 és 50 kilovoltamper között viszont a beruházó saját kockázatra az akár 30 napig tartó engedélyeztetés előtt is belevághat a telepítésbe, illetve a szükséges átalakításokba. Mivel a szigetüzemű rendszer kialakítása extra költségeket jelent, sokan dönthetnek a sajátkezű kiépítés mellett, hogy így spóroljanak a munkadíjon. Nagyon fontos, hogy ilyen esetben körültekintően, az óvintézkedéseket betartva járjunk el.
Mekkora lesz a drágulás?
Mivel a szigetüzemű inverter és a szükséges akkumulátor beszerelése igen drága, a megoldás eddig nem igazán terjed el hazánkban. Az elszálló rezsiárak, a szaldó elszámolás vége, valamint a betáplálási lehetőség felfüggesztése miatt azonban feltételezhető, hogy egyre többen döntenek majd ezen megoldás mellett. A rendszer ára nagyban függ az energiaigénytől, kapacitás tükrében többmilliós tétellel számolhatunk – egy kisebb rendszer ára panelekkel, inverterrel és akkumulátorral együtt általában egymillió forintnál indul.
A megtérülés ebben az esetben a nagyobb beruházás következtében jóval lassabb, mint egy hálózatra csatlakozó napelemnél, ráadásul az akkumulátort is 8-11 évente cserélni kell az élettartam rövidsége miatt. A kisebb kapacitású, speciális szolár tárolók 500 ezer forintnál kezdődnek. Egy kisebb vagy közepes háztartás esetében minimum 3 kilowattos szigetüzemű napelemmel érdemes számolni. A beruházás előtt érdemes figyelembe venni az egyéni tényezőket, például hogy mennyit vagyunk otthon, valamint hogy milyen háztartási gépeket használunk. Egy átlagos háztartásnál már 5-6 kilowattos rendszer elégítheti ki az áramigényeket, egy nagy otthonnál viszont 10 kilowatt lehet csak elég.

Zöld Energia
Napelemesek figyelem: adatküldésre kéri a lakosságot a minisztérium
A háztartási méretű naperőművek száma ugrásszerűen nőtt, mégis hiányoznak a pontos termelési adatok.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Tömeges elterjedésük ellenére jelenleg még sehol nem állnak rendelkezésre teljes körű adatok a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Az áramhálózat zavartalan működtetése, az ellátásbiztonság garantálása érdekében pontos információkkal kell rendelkezni a kisebb rendszerekkel előállított zöldenergia mennyiségéről is – tudatta az alternativenergia.hu. Idén tavasszal meghaladta a 300 ezer darabot a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon. Beépített teljesítményük a mintegy 8000 megawatt összes hazai napelemes kapacitás több mint harmadát teszi ki, együttesen nagyobb, mint bármelyik hagyományos nagyerőmű teljesítménye. A gyors térnyerés ellenére ma még senki nem rendelkezik megbízható adattal a naperőműves háztartások teljes termeléséről és fogyasztásáról. Még az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő – részletezte a minisztérium. A villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.
A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség – magyarázta a közlemény. Az Energiaügyi Minisztérium e megfontolások miatt számít a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködésére a termelési adatok szolgáltatásában. Az adatszolgáltatás bevezetése a meglévő rendszerek tulajdonosai számára semmiféle fejlesztési kötelezettséggel vagy többletkiadással nem jár. Az inverterek egyértelmű beazonosíthatósága érdekében a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon mindössze néhány adatot szükséges megadni, ilyen például a minden áramszámlán megtalálható felhasználási hely azonosító (ún. POD szám) vagy az inverter gyártója, típusa, gyári száma (ezek a készülékről leolvashatók). A termelési adatok szolgáltatása azon inverterek esetében teljesíthető, amelyek jelenlegi állapotukban képesek adatkapcsolatra, és amelyeknél ehhez minden további technikai feltétel is adott. Ennek megítélése nem a tulajdonosok feladata, akiknek az azonosítók megadásán túl semmilyen egyéb kötelezettségük nincs. A 2025. július 1. után üzembe helyezendő háztartási kiserőművek azonosításáról már az elosztók gondoskodnak majd. A termelési adatok átadhatósága érdekében innentől kizárólag adatkapcsolattal rendelkező inverter telepíthető, kivéve, ha igazolható, hogy az internet-lefedettség hiányzik vagy minősége nem megfelelő – hívta fel a figyelmet az EM.
Emlékeztettek: Magyarország komoly sikereket ért el a zöldenergia előállításában. A napenergia 25 százalékos tavalyi aránya az áramtermelésben a világon a legmagasabbnak számít. A háztartási méretű naperőművek kiegyensúlyozott rendszerbe illesztése minden magyar közös ügye és alapvető érdeke. A lendületesen növekvő kapacitások hatékonyabb hasznosítása, a biztonságos és megfizethető ellátás fenntartása érdekében kérik minden érintett együttműködését – hangsúlyozta az EM.
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Mit kell tennie, ha van otthon napeleme? Új kötelezettséget vezetnek be!
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Miért tiltják Magyarországon, ami egész Európában hódít? – Erkélynapelem-botrány
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Csendesebb ünnep várható: elmarad az augusztus 20-ai tűzijáték Cegléden
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!