Zöld Energia
A világ legnagyobb napkollektor-farmját építik a szomszédban

Stájerországban dán segítséggel készül el a létesítmény. A Graz melletti Kalsdorfban 220 000 négyzetméter napkollektor-felületet szerelnek fel és emellett a közelben terveznek egy hatalmas felszín alatti melegvíz-tárolót.
A Big Solar nevű létesítmény 2021-re készülhet el. A projektben Stájerország az Arcon-Sunmark nevű dán cég tudását és tapasztalatát fogja hasznosítani a világ legnagyobb napkollektor-farmjának a felépítése során. Az eddigi csúcstartó a dániai Silkeborgban lévő telep, amelynek a napkollektor-felülete 157 000 négyzetméter. A Big Solar a grazi távhő 10-15 százalékát biztosítja majd. Dánia a fosszilis energiahordozók tekintetében az elmúlt években ambíciózus célt tűzött ki maga elé: a State of Green program keretében 2050-ig teljesen átállna megújuló energiákra és ebben a folyamatban úttörő szerep juthat a közösségeknek és a közintézményeknek. Érthető, hogy az osztrákok ideális partnereket láttak a dánokban.
A Big Solar esetében – a dán létesítményektől eltérően – a nap melegét felszín alatti víztárolóban őrzik majd meg, a hőmérséklet sosem fog 85-90 Celsius-fok alá csökkenni. Egy abszorpciós hőszivattyúnak és az alkalmazott gázfűtésnek köszönhetően folyamatosan melegen tartják a tárolt 900 000 köbméter vizet. Martin Graf, az e-Stájerország vezetője közölte, hogy a dán exportbank kiemelt figyelemmel kíséri a programot. Ezt megerősítette Torben Sorensen, a VKR holding első embere is, aki hangsúlyozta, hogy egy ismert és tesztelt technológiáról van szó. A VKR jelenleg is üzemeltet a Vattenfall konszernnel közösen Berlin-Köpenick területén egy napkollektoros létesítményt. Az Arcon-Sunmark a holding leányvállalata. A Silkeborgban lévő létesítményt 9 hónapig építették, majd 2016 decemberében helyezték üzembe. A Silkeborg Forsyning által szállított megoldás évente 80 000 megawattórát biztosít, ez 4400 háztartás éves hőfogyasztását fedi le, míg a szén-dioxid-kibocsátást 15 700 tonnával csökkenti. A technikát és a napkollektor-paneleket az Arcon-Sunmark biztosítja, a berendezések Dániában és Vietnamban készülnek.
A Big Solar felépítéséért felelős konzorcium tagja a VKR, az Arcon-Sunmark, a stájerországi Christof csoport, az Energie Steiermark és az 1992-ben alapított helyi Solid cég.
forrás: alternativenergia.hu

Zöld Energia
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.
Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.
A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.
A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia22 óra telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés