Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A világ legnagyobb napkollektor-farmját építik a szomszédban

Létrehozva:

|

Stájerországban dán segítséggel készül el a létesítmény. A Graz melletti Kalsdorfban 220 000 négyzetméter napkollektor-felületet szerelnek fel és emellett a közelben terveznek egy hatalmas felszín alatti melegvíz-tárolót.

A Big Solar nevű létesítmény 2021-re készülhet el. A projektben Stájerország az Arcon-Sunmark nevű dán cég tudását és tapasztalatát fogja hasznosítani a világ legnagyobb napkollektor-farmjának a felépítése során. Az eddigi csúcstartó a dániai Silkeborgban lévő telep, amelynek a napkollektor-felülete 157 000 négyzetméter. A Big Solar a grazi távhő 10-15 százalékát biztosítja majd. Dánia a fosszilis energiahordozók tekintetében az elmúlt években ambíciózus célt tűzött ki maga elé: a State of Green program keretében 2050-ig teljesen átállna megújuló energiákra és ebben a folyamatban úttörő szerep juthat a közösségeknek és a közintézményeknek. Érthető, hogy az osztrákok ideális partnereket láttak a dánokban.

A Big Solar esetében – a dán létesítményektől eltérően – a nap melegét felszín alatti víztárolóban őrzik majd meg, a hőmérséklet sosem fog 85-90 Celsius-fok alá csökkenni. Egy abszorpciós hőszivattyúnak és az alkalmazott gázfűtésnek köszönhetően folyamatosan melegen tartják a tárolt 900 000 köbméter vizet. Martin Graf, az e-Stájerország vezetője közölte, hogy a dán exportbank kiemelt figyelemmel kíséri a programot. Ezt megerősítette Torben Sorensen, a VKR holding első embere is, aki hangsúlyozta, hogy egy ismert és tesztelt technológiáról van szó. A VKR jelenleg is üzemeltet a Vattenfall konszernnel közösen Berlin-Köpenick területén egy napkollektoros létesítményt. Az Arcon-Sunmark a holding leányvállalata. A Silkeborgban lévő létesítményt 9 hónapig építették, majd 2016 decemberében helyezték üzembe. A Silkeborg Forsyning által szállított megoldás évente 80 000 megawattórát biztosít, ez 4400 háztartás éves hőfogyasztását fedi le, míg a szén-dioxid-kibocsátást 15 700 tonnával csökkenti. A technikát és a napkollektor-paneleket az Arcon-Sunmark biztosítja, a berendezések Dániában és Vietnamban készülnek.
A Big Solar felépítéséért felelős konzorcium tagja a VKR, az Arcon-Sunmark, a stájerországi Christof csoport, az Energie Steiermark és az 1992-ben alapított helyi Solid cég.

forrás: alternativenergia.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!