Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Az EU energetikai berendezéseket és segélyt szállít Ukrajnának

Létrehozva:

|

Az Európai Unió több mint 450 millió euró értékben, mintegy 1800 tonna sürgősségi segélyszállítmányt, valamint energetikai berendezéseket küld Ukrajnába novemberben – tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.

A brüsszeli testület közleménye Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki arról tájékoztatott, hogy az uniós sürgősségi segélycsomag egyebek mellett elsősegélynyújtó eszközöket, védőruházatot, tűzoltó felszerelést, ivóvíz szállító teherautókat és téli szállás kialakítására alkalmas eszközöket tartalmaz. Kijelentette: Ukrajna energiainfrastruktúrájának megsemmisülése kritikus ponthoz érkezett. Az EU azon dolgozik, hogy elősegítse Ukrajna villamosenergia-ellátásának helyreállítását és fenntartását, ezért polgári védelmi mechanizmusán keresztül áramfejlesztőket és egyéb létfontosságú energetikai berendezéseket szállít a megtámadott országnak. Közölte: az összes uniós tagállam hozzájárult az Ukrajnának küldött segélyhez. “Legmélyebb hálámat szeretném kifejezni minden olyan országnak, amely segíti Ukrajnát” – fogalmazott az uniós biztos, továbbá reményét fejezte ki, hogy a magánszektor is bekapcsolódik az EU szolidaritási tevékenységébe. Lenarcic végezetül arról is tájékoztatott, hogy az EU és humanitárius partnerei kapcsolatban állnak a dél-ukrajnai Herszon lakosságával, akik számára az élelmiszert, vizet, higiéniai szereket és háztartási cikkeket biztosítanak.

Zöld Energia

Extrém környezetben tesztelték a jövő napelemeit – meglepő eredmények születtek

A szakértők négyféle paneltípussal kísérleteztek a sarkvidéken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A török Firat Egyetem, a Török Sarkkutató Intézet és az Isztambuli Műszaki Egyetem szakemberei az Antarktisz szélsőséges környezetében vizsgálták különböző napelempanelek teljesítményét – írja a PV Magazine. A kísérletet Horseshoe Island nevű szigeten található Török Tudományos Kutatótáborban végezték a helyi nyár folyamán, amikor a kontinensen működő 75 kutatóállomás energiaellátását főként fosszilis tüzelőanyagok biztosítják. A szakértők célja az volt, hogy hozzájáruljanak a megújulók bevonásába az energiaellátásban.

A kísérlet során négyféle paneltípust – monokristályos, polikristályos, rugalmas és átlátszó – teszteltek, melyek mindegyike 25 W maximális teljesítményű volt. A paneleket 54,3 fokos dőlésszögben rögzítették, ez az adott földrajzi helyzethez optimalizált szög. Az energia tárolására párhuzamos konfigurációjú ólom-sav akkumulátorokat, a terhelés modellezéséhez pedig egy speciálisan szigetelt objektumot használtak.

A kutatók tizenkét paramétert, köztük meteorológiai adatokat (hőmérséklet, páratartalom, szélsebesség, napsugárzás) és a panelek teljesítményét dokumentálták 30 másodpercenként, ez alól kivételt jelentettek a teljes hótakarós napok. A mérések alapján az átlagos környezeti hőmérséklet 3,2 Celsius-fok, a páratartalom 69%, a szélsebesség 1,6 m/s, a napsugárzás pedig 476 W/m² volt. A monokristályos panelek felületi hőmérséklete átlagosan 12,07, a polikristályosé 11,1, a rugalmasé 11,104, míg az átlátszóké 10,5 fok volt.

A hatékonysági eredmények alapján a monokristályos panel teljesített a legjobban 20,5 százalékos átlagos hatékonysággal, a polikristályos 18,95, a rugalmas 18,9, az átlátszó pedig 14,51 százalékos hatásfokot ért el. A termelt teljesítményben is a monokristályos vezetett 13,27 W-tal, ezt követte a polikristályos (12,30 W), a rugalmas (12,13 W) és az átlátszó (8,32 W). Az éves szén-dioxid-kibocsátás csökkentése ezekkel a panelekkel 3,15 és 1,97 tonna között mozoghatna.

A csapat szerint a megújuló energiaforrások alkalmazása az Antarktiszon jelentősen csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, elősegítheti a környezeti fenntarthatóságot, növelheti az energiabiztonságot, és támogathatja a nemzetközi kutatási együttműködéseket.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák