Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Kezdetét vette a Nemzeti Parkok Hete, és a Kiskunságot bemutató kiállítás is megnyílt

A magyar természetvédelem egyik legkiemelkedőbb ünnepe idén különleges fényben tündököl.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Kezdetét vette a Nemzeti Parkok Hete, amelynek méltó nyitánya a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban megnyílt “Homok és a szik birodalma” című kiállítás. Ez az esemény kettős jelentőséggel bír: egyszerre tiszteleg a Kiskunsági Nemzeti Park alapításának ötvenedik évfordulója, valamint a hazai természetvédelem és nemzeti parkjaink előtt – emelte ki az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára a kiállítás ünnepélyes megnyitóján a tárca közleménye szerint. A “Homok és a szik birodalma” kiállítás és a Nemzeti Parkok Hete közös ünnepe mindenkit megszólít – emelte ki köszöntőjében Rácz András.

Majd az államtitkár mindenkit arra buzdított, hogy fedezze fel a Kiskunság titokzatos világát, ismerje meg Magyarország nemzeti parkjainak sokszínűségét, és váljon részeseivé annak a közös felelősségnek, amely a természet védelmét és a jövő generációk örökségének megőrzését szolgálja. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elkövetkező időszakban uniós forrásból 4,3 milliárd forint értékű fejlesztés valósul meg a Kiskunságon, megújul az állattartó infrastruktúra, ökoturisztikai beruházások indulnak a Nagyszéksós-tónál, és javul a Csaj-tó ökológiai állapota is – írták.

Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság vezetője a kiállítás kapcsán kifejtette, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park 1975. január 1-jén született meg Rakonczay Zoltán és Tóth Károly fáradhatatlan munkájának eredményeként. Az elmúlt öt évtized során a park területe jelentősen gyarapodott. Ma már kilenc különálló tájegységben, több mint 50 000 hektáron őrzi a természetközeli élőhelyeket.

Advertisement

A Fülöpházi buckavidék hullámzó homokdűnéi, a rákosi vipera utolsó menedékei, a túzok, a kék vércse, a szalakóta és a Kolon-tó madárvilága mind-mind arról tanúskodnak, hogy a természet kitartása, alkalmazkodóképessége és rejtett szépségei nap mint nap jelen vannak ezen a tájon. A tanösvények, kilátók, interaktív kiállítások és látogatóközpontok ma már nem csupán információs pontok, hanem élményekkel teli találkozóhelyek, ahol a természet szeretete és védelme kézzelfogható valósággá válik.

A Nemzeti Parkok Hete a közlemény szerint immár 18. alkalommal várja a természet szerelmeseit színes programkavalkáddal. A nyitóhétvégén a Mezőgazdasági Múzeum kertje igazi pezsgő forgataggá alakul. Mind a tíz nemzeti park igazgatóság saját sátorral, gyermekfoglalkozásokkal, interaktív bemutatókkal, kézműves termékekkel és helyi ízekkel várja a látogatókat.

Advertisement

Az ország minden szegletében különleges, kedvezményes vagy ingyenes túrák, bemutatók és foglalkozások segítik a látogatókat abban, hogy felfedezhessék Magyarország természeti értékeit. Az államtitkár kiemelte, hogy a nemzeti parkok ma már a hazai ökoturizmus legfőbb letéteményesei. Évente 1,6 millió regisztrált vendéget fogadnak, 1000 fős szálláshelyhálózat és 1000 kilométer hosszú tanösvényrendszer áll a természetbarátok rendelkezésére, az infrastruktúra pedig folyamatosan fejlődik a társadalmi igényekhez igazodva.

A Nemzeti Parkok Hete nem csupán a természetjárók, hanem a helyi termelők ünnepe is. A nemzeti parkok védjegyes termelői, akik a védett területeken, sokszor szigorú szabályok között dolgoznak, kézműves termékeikkel, helyi alapanyagokból készült finomságaikkal gazdagítják a rendezvényt. A védjegy annak szimbóluma, hogy ezek a termékek érintetlen, vegyszermentes környezetből, helyi munkaerővel készülnek, támogatva a helyi közösségek gazdasági és kulturális életét – olvasható a közleményben.

Advertisement

Zöldinfó

A fiatalok a fenntarthatóság élharcosai lettek

A Közös jövőnk – Kárpát-medencei környezetvédelmi versenyt 2002. óta rendezi meg a Magyar Műhely Közhasznú Alapítvány és Népfőiskola. Kezdetben körzeti szinten szervezték, 2014. óta pedig országos egmérettetéssé vált.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az általános iskola felső tagozatosai, középiskolások és egyetemisták számára márciusban lett meghirdetve a kiírás, amire március 21-ig lehetett jelentkezni – írja az alternativenergia.hu. A választható több témakör mindegyikének központi témája a klímaváltozás, ezen belül is a víz volt. Majdnem ezren jelentkeztek a versenyre. Az alapfokú intézményben tanulók a tudásuknak megfelelő tesztet töltöttek ki az első fordulóban. Ezen kívül egy „zöld cselekedet” is a munkájuk része volt. Ez lehetett szemétgyűjtéstől kezdve zöld sziget létrehozásán keresztül kortársaiknak vagy a kisebbeknek előadás tartása. Ugyanezt teljesíteni kellett a gimnazistáknak is, de a középiskolások és az egyetemisták esszét, illetve tudományos értekezéseket is írtak. Azok, akik sikeresen vették a második fordulót, a június 13-ai döntőben szóbeli előadást tartottak a mezőörsi Magyar Műhely Népfőiskolán. A díjátadón a verseny fővédnöke, Áder János volt köztársasági elnök kiemelte, hogy a Föld lakossága nemsokára eléri a 10 milliárdot, miközben a hozzáférhető víz mennyisége nem változik. Megoldandó feladatnak nevezte, hogy miként lehet egyre több embernek ugyanannyi vízből egészséges élelmiszert előállítani, és biztosítani az életet adó ivóvíz minőségét. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke azt kívánta a versenyzőknek, hogy a klímaváltozás iránti érdeklődésük maradjon fenn, a tudásuk gyarapodjon, amit minél több emberhez közérthető formában juttassanak el.

Áder János végezetül meghívta a diákokat a 2026 február végén immáron harmadik alkalommal megrendezendő Planet Budapestre, ami ezúttal a Vasúttörténeti Parkban egy hónapon keresztül várja a látogatókat. Az innovatív fenntarthatósági kiállításokon kívül élményprogrammal készül a szervező Kék Bolygó Alapítvány. Az egyetemisták közül az első helyezett Horváthné Dani Brigitta lett. Témája: Körforgásos gazdaság és hulladék mentesség – A világban jelenlévő hulladék hatása élő vizeinkre. Munkájában két nagy problémát mutatott be, amire megoldási lehetőséget kínált. Európában több, mint 9 millió tonna mosó- és tisztítószert használnak fel, amelyek összetevői a mosás után hulladékként jelennek meg a szennyvízben. Mint írta, egyik hagyományos szennyvíztisztítási módszer sem tudja tökéletesen eltávolítani őket a szennyvízből. Így az élővizekből kimutathatóak a maradványaik és az élővizek fontos paramétereinek változását – mint például a pH, vezetőképesség – okozzák. Mindez pedig az ökológiai egyensúly felbomlásához vezet. A másik nagy probléma, hogy Magyarországon évente 40-80 ezer tonna használt élelmi olaj keletkezik, amelyből mindössze 25 ezer tonna sütőolaj kezelése valósul meg. A kezeletlen hulladékolaj azonban veszélyes hulladéknak minősül, és nagy problémákat okozhat, ha kikerül a természetbe, hiszen eltömíti a talaj pórusait, az élővizek felületén szétterülve elzárja az oxigéntől a vízi élőlényeket, vagy egyszerűen dugulást és komoly károkat okoz a csatornarendszerekben. A használt élelmi olaj felhasználásának egyik lehetséges módja a szappan- vagy mosószergyártás. Kutatásában a használt élelmi olajból készít „mosószert” és ennek a veszélyes hulladék újrahasznosításával készült folyékony szappan-mosószernek és a kereskedelmi forgalomban kapható mosószereknek az ökotoxikus hatását hasonlítja össze a szürke szennyvízzel való öntözést, illetve az élővizekből kimutatható mosószermaradványok hatásait modellezve.

A második helyezést Soós Virág érte el. Tanulmányának címe: Víz=Élet – A víz mint a világot mozgató életerő szállító közege. E tanulmány célja, hogy feltárja a vízkörforgás és az éghajlatváltozás közötti kölcsönhatásokat, különös tekintettel a felhőzet, a csapadék, a párolgás és a talajnedvesség közötti összefüggésekre. A Közös jövőnk környezetvédelmi versenyen az egyetemisták közül Végh Péter esszéje lett a harmadik. Az ő témája is a „Víz=Élet” – A víz, mint a világot mozgató életerő szállító közege. Bevezetésként az olvasó figyelmét szeretné felkelteni az erdő és a víz kapcsolatának fontosságára. Betekintést szeretne adni az erdő komplex vízforgalmának rendszerébe, ezen kívül víz és az erdő egymásra gyakorolt hatásait bemutatni a következők alapján: A klímaváltozás hatására a magyarországi erdők egyre inkább a szárazsági erdőhatár közelébe kerülnek, veszélyeztetve fennmaradásukat. Ezért a vízgazdálkodás és az erdők vízviszonyainak vizsgálata kiemelt jelentőséget kap. Az erdők hosszú távú fenntartása és megfelelő vízgazdálkodása nélkülözhetetlen a természetes vízháztartás egyensúlyának megőrzéséhez.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák