Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Mutatjuk milyen napelemes rendszerrel nullázhatja a rezsit

Létrehozva:

|

Jelenleg csak szigetüzemű napelemes rendszert lehet Magyarországon telepíteni.

Egy, a napelemekhez tartozó akkumulátor jelentősen könnyíthet a rendszer használatán, igaz, a berendezés drámaian növelheti a beruházás költségeit. Mivel itthon egy időre felfüggesztették a napelemek esetében a betáplálási lehetőséget, és csak a szigetüzemű rendszerek engedélyezettek, jelenleg helyi tároló nélkül nehézkes napelemet beszereltetni. Egy szigetüzemű napelem esetében a rendszer egy önálló áramellátó egységet képez, nem kapcsolódik a hálózatra, vagyis úgynevezett szigetet alkot – írja a Pénzcentrum.

Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)

Hazánkban a megközelítés még gyerekcipőben jár, de sok országon, főként Nyugat-Európában egyre több helyen használnak hálózatfüggetlen, szigetüzemű invertert. A megoldást gyakran alkalmazzák elzárt épületeknél, például tanyákon vagy nyaralókban. A szigetüzemű napelem rendszer előnye, hogy segítségével megoldható a hálózatfüggetlen áramellátás problémája, a rendszerrel saját erőből tarthatjuk fenn az izoláltan működő háztartás áramellátását. A technikának ugyanakkor megvannak a hátulütői: a beruházás jóval költségesebb, esetenként hosszadalmasabb, ráadásul a több alkotóelem miatt a meghibásodás esélye is nagyobb.

A szigetüzemű inverter lényege, hogy a napelem által megtermelt áramot nem egy kétirányú mérőóra felé, hanem egy akkumulátornak adja le. A legtöbb inverter a napelemekből és a kívülről érkező energiát is fogadja, az áramfelesleget a hálózatba tölti, ha viszont pluszenergiára van szüksége az otthonnak, felvesz a hálózatból. A rendszer folyamatosan méri, hogy mennyi áramot veszünk fel, valamint adunk le.
Szigetüzemű inverter esetében bármilyen tárolót nem csatlakoztathatunk, kifejezetten erre a célra gyártott akkumulátor szükséges. Ezt leszámítva a hálózatra kapcsolt és a szigetüzemű rendszerek között nincs lényegi különbség, a telepítéskor ugyanazokat a tényezőket szokás figyelembe venni. Az akkumulátor kapacitása miatt azonban az izolált rendszereknél különösen fontos felmérni, hogy az adott napelem mennyi energiát képes előállítani, illetve hogy a háztartás mennyi áramot használ el.

Az október végén megjelent kormányrendelet alapján a napelemes rendszerek csak akkor táplálhatnak be a hálózatba, ha az igénybejelentés 2022. október 31. előtt megtörtént. Az új szabály azt is előírja, hogy ezen dátumot követően a napelemes rendszereknél 10,8 kilovoltamper csatlakozási teljesítményig, elektronikus benyújtás mellett három munkanapon belül elbírálják a műszaki tervet. 10,8 és 50 kilovoltamper között viszont a beruházó saját kockázatra az akár 30 napig tartó engedélyeztetés előtt is belevághat a telepítésbe, illetve a szükséges átalakításokba. Mivel a szigetüzemű rendszer kialakítása extra költségeket jelent, sokan dönthetnek a sajátkezű kiépítés mellett, hogy így spóroljanak a munkadíjon. Nagyon fontos, hogy ilyen esetben körültekintően, az óvintézkedéseket betartva járjunk el.

Advertisement

Mekkora lesz a drágulás?

Mivel a szigetüzemű inverter és a szükséges akkumulátor beszerelése igen drága, a megoldás eddig nem igazán terjed el hazánkban. Az elszálló rezsiárak, a szaldó elszámolás vége, valamint a betáplálási lehetőség felfüggesztése miatt azonban feltételezhető, hogy egyre többen döntenek majd ezen megoldás mellett. A rendszer ára nagyban függ az energiaigénytől, kapacitás tükrében többmilliós tétellel számolhatunk – egy kisebb rendszer ára panelekkel, inverterrel és akkumulátorral együtt általában egymillió forintnál indul.

A megtérülés ebben az esetben a nagyobb beruházás következtében jóval lassabb, mint egy hálózatra csatlakozó napelemnél, ráadásul az akkumulátort is 8-11 évente cserélni kell az élettartam rövidsége miatt. A kisebb kapacitású, speciális szolár tárolók 500 ezer forintnál kezdődnek. Egy kisebb vagy közepes háztartás esetében minimum 3 kilowattos szigetüzemű napelemmel érdemes számolni. A beruházás előtt érdemes figyelembe venni az egyéni tényezőket, például hogy mennyit vagyunk otthon, valamint hogy milyen háztartási gépeket használunk. Egy átlagos háztartásnál már 5-6 kilowattos rendszer elégítheti ki az áramigényeket, egy nagy otthonnál viszont 10 kilowatt lehet csak elég.

Zöld Energia

Energiatárolás új szemlélettel: biztonság és hatékonyság kéz a kézben

Az akkumulátoripar helyzete egyszerre reményteli és aggasztó a szakértők szerint.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A milánói NetZero konferenciáról írt beszámolót a PV Magazine. A rendezvényen felszólaló szakértők úgy látják, a lítium-vas-foszfát (LFP) akkumulátorok térnyerése az elmúlt két évben jelentősen átalakította a helyhez kötött energiatárolási szektort, elsősorban fokozott biztonságának, hosszabb élettartamának, költséghatékonyságának és stabil teljesítményének köszönhetően. Daniel Fuchs, az EUPD Research munkatársa hangsúlyozta, hogy a közüzemi méretű tárolási projektek gyors innovációt ösztönöznek, ami jobb energiasűrűséget és hálózati integrációt eredményez. Giuseppe Artizzu, az NHOA Energy képviselője szerint az LFP szabványosítása méretgazdaságosságot, költségcsökkentést tett lehetővé, igaz, a hangsúly egyre inkább áthelyeződik a nagyobb cellákra, aminek következtében újragondolhatják a burkolat kialakítását.

Rosa Milano, a Fluence képviselője rávilágított: a lítium-ion akkumulátorok továbbra is vezető szerepet töltenek be a kereskedelemben. A szakértő szerint jelenleg három fő innovációs terület van: a hálózati integráció, az adaptív telepítés és a pénzügyi teljesítmény fokozása. Orazio Sallemi, a BayWa re Energy Trading képviselője arra figyelmeztetett, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni az alternatív, nem elektrokémiai jellegű tárolási innovációkat, köztük a gravitáció alapú tárolást.

A szakemberek úgy vélik, a geopolitikai tényezők egyre nagyobb aggodalomra adnak okot, különösen a lítiumhoz, kobalthoz és nikkelhez hasonló kulcsfontosságú anyagok kínai ellátási láncoktól való függőség miatt. Fuchs megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek eszkalálódása megzavarhatja a globális akkumulátor-ellátási láncot, ami potenciálisan hatással lehet az amerikai tárolási piacokra. Az ukrajnai háború és a közelmúltbeli áramkimaradások Spanyolországban és Portugáliában szintén aláhúzzák a tárolási szektor geopolitikai instabilitással szembeni sebezhetőségét.

Milano szerint a kiberbiztonság egyre fontosabbá válik az energiatárolás területén, tekintettel a digitális infrastruktúra térnyerésére és az azzal járó kockázatokra. Az erre a területre nehezedő szabályozási nyomás egyre fokozódik, és a szabályok be nem tartása pénzügyi szankciókkal járhat. „Az olyan témák, mint a földrajzi és technológiai diverzifikáció, az MI-alkalmazások egyre növekvő használata, valamint a kritikus anyagok újrahasznosításának és visszanyerésének szerepe, mind gondolatébresztők és további beruházásokra ösztönöznek a közeljövőben” – tette hozzá Sallemi.

Artizzu hangsúlyozta, hogy Európának prioritásként kell kezelnie a versenyképes akkumulátoripar fejlesztését, hogy megőrizze az irányítást a hálózati infrastruktúra és az ipari automatizálás felett. Az elmúlt időszakban az akkumulátorcsomagok gyártási költségei jelentősen csökkentek, az elemzők pedig további áresést jósolnak az új kémiai összetételű akkumulátorok és a hatékony ellátási láncok megjelenésének következtében.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák