

Zöld Energia
Percek alatt telepíthető napelemes rendszer? Piacra dobták!
A Fly Solartech Solutions Srl bemutatta új, 60 cellás, 17,87%-os hatásfokú TOPCon erkélynapelemét, mely 300 wattos mikroinverterrel kapható.
Új, 60 cellás TOPCon erkélynapelemet mutatott be az olaszországi székhelyű Fly Solartech Solutions Srl – számol be a PV Magazine. A termék teljesítmény-átalakítási hatásfoka 17,87 százalék, hőmérsékleti együtthatója pedig mínusz 0,27 százalék Celsius-fokonként. A vállalat a paneleket 300 wattos, CEI-021 tanúsítvánnyal rendelkező mikroinverterekkel kínálja, amelyek 96,5 százalékos csúcshatásfokkal rendelkeznek. A könnyen telepíthető, de kis teljesítményű erkélynapelemek sok országban egyre népszerűbbek, hazánkban viszont használatuk egyelőre tiltott. Ez rövidesen megváltozhat: a kormány által az Európai Bizottságnak beadott helyreállítási terve alapján hamarosan itthon is zöld utat kaphat a technológia. A Fly Solartech szerint új modulja kevesebb mint tíz perc alatt telepíthető. A 350 wattos panel 60 nagy hatásfokú, teljes fekete M6 TOPCon cellából áll, és az észak-olaszországi Udine tartományban, Tolmezzóban található gyárban készítik. Az iCarus modulok mérete 165-szor 197-szer 31 milliméter, tömegük pedig 7,6 kilogramm. A panelek tükröződés- és karcolásgátló kompozit anyaggal vannak bevonva.
Az új napelemek IP68-as csatlakozódobozzal rendelkeznek, és 25 év teljesítmény-, illetve öt év termékgaranciával rendelkeznek. Egy 2,35 kilogrammos, 300 wattos, CEI-021 tanúsítvánnyal bíró, 96,5 százalékos csúcsteljesítményű mikroinverterrel és IP67-es burkolattal együtt kerülnek forgalomba.
A rögzítés egy ferde alumínium szerkezetből, valamint egy korlátra történő függőleges rögzítésre szolgáló struktúrából áll. Ezen kívül a felhasználóbarát alkalmazás lehetővé teszi a napi termelés és a megtakarítások nyomon követését. A Fly Solartech Solutions Srl székhelye az olaszországi San Daniele del Friuliban található, a cég egy 40 megawattos gyár tulajdonosa és üzemeltetője Tolmezzóban. A vállalat könnyű, henger alakú napelemeket is kínál, amelyeket különböző méretű, fotovoltaikus üzemű lámpaoszlopokba lehet beépíteni.
Kép: Fly Solartech Solutions Srl

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó13 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről