Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Piacra dobhatják az éjszaka is működő napelemeket

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a napelemek éjszaka is energiát termeljenek a Föld hőkisugárzását hasznosítva.

Létrehozva:

|

A napelemek remek módot kínálnak a megújulóenergia-termelésre, de naplemente után „lepihennek”, így az éjszakai energiatermelés eddig kihívást jelentett, írja a hvg.hu. Azonban az Ausztráliában, az Új-Dél-Walesi Egyetemen (UNSW) dolgozó kutatók új technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé tenné, hogy a napelemek éjszaka is áramot termeljenek – igaz, kicsit másképp, mint nappal. Az ötlet alapja az a tény, hogy a napközbeni hő kisugárzása éjjel is hatással van a környezetre, és ez a hőenergia akár villamos energia termelésére is felhasználható. Az UNSW kutatói a hősugárzás energiatermelési elvével dolgoztak, és inspirációjukat az éjjellátó szemüvegekben alkalmazott technológiából nyerték. A Föld hőjének világűr felé történő sugárzása éjjel is megtörténik, és ha ezt a hősugárzást sikerül csapdába ejteni, akkor a kialakuló hőkülönbség energiatermelésre is hasznosítható. Bár a holdfény önmagában nem elegendő az energiatermeléshez, a kutatók olyan eszközt fejlesztettek, amely képes a Föld által kibocsátott hőt elektromos árammá alakítani. A legfontosabb összetevő egy speciális félvezető, egy hősugárzó dióda, amely kihasználja a sugárzó hőt. Ahogy a Föld infravörös fényt bocsát ki, ez a félvezető felfogja az energiát, és elektromos áramot hoz létre. „Az eszköz lényegében ’napenergiát állít elő éjszaka’, amikor a Föld által kibocsátott hőt alakítja át árammá” – magyarázták a kutatók az ausztrál ABC News-nak. A technológia alapját adó anyagok hasonlítanak azokhoz, amelyeket az éjjellátó szemüvegekben is alkalmaznak.

Phoebe Pearce, a projekt egyik vezető kutatója rámutatott, hogy ahogy a napelem a napból érkező fényt hasznosítja energiatermelésre, a hősugárzó dióda az infravörös sugárzást használja fel, amely a Föld hőjéből származik. Mindkét esetben a hőmérséklet-különbség az, ami lehetővé teszi az áramtermelést.

Bár az éjszakai „napelemek” nem lesznek olyan hatékonyak, mint a nappali társaik, a kutatók szerint a technológia akár a napenergia teljesítményének tizedét is képes begyűjteni. Ez ugyan nem elegendő egy háztartás energiaellátásához, de kisebb elektronikai eszközök, például a wifi működtetésére már alkalmas lehet. A jelenlegi prototípus még csak kísérleti fázisban van, nagyméretű, és százezerszer kevesebb áramot termel, mint egy átlagos napelem, de ez már az elektromos energia előállításának egyértelmű demonstrációja – mondta Ekins-Daukes professzor, a kutatócsoport vezetője.

A kutatók jövőbeli terveik között szerepel a technológia finomítása, hogy az kisebb méretben is hatékonyabban működjön, illetve új alkalmazási területeket keresnek számára. Például a testhőt is felhasználnák áramtermelésre, ami akár az okosórák akkumulátorát is kiválthatná.

A technológia nagyszabású alkalmazási lehetőségei közé tartozik az űrhajózás is. Az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak gyakran napfogyatkozással szembesülnek, és ilyen időszakokban akkumulátorokra támaszkodnak. A kutatók szerint a hősugárzó dióda megoldást kínálhat erre a problémára, mivel képes napfény nélkül is energiát termelni.

Advertisement

A fejlesztés bár ígéretes, a gyakorlati alkalmazásra még várni kell. Azonban az UNSW kutatói bíznak abban, hogy a technológia továbbfejlesztésével és a termelési költségek csökkentésével jelentős áttörést érhetnek el az éjszakai energiatermelés területén. Ha sikerrel járnak, ez a technológia új fejezetet nyithat a megújuló energiaforrások történetében, és hozzájárulhat a globális energiamix fenntarthatóságához.

Zöld Energia

Energiát termelhet a járdánk, mutatjuk hogyan!

A napelemként funkcionáló burkolatot kifejezetten gyalogosforgalomra tervezték.

Létrehozva:

|

Szerző:

Háztetőkre, teraszokra, járdákra és más városi térrészekre telepíthető, padlólapként is funkcionáló napelemmodulokat mutatott be az Onxy Solar – számol be a PV Magazine. A spanyolországi székhelyű cég kifejezetten épületekbe integrálható napelemekre szakosodott. Az új termék 23 kilogrammos, 75-ször 75 centiméteres, egy-egy egység névleges teljesítménye 75 W. A modulok egyedi méretben, 4-szer 2 méteres nagyságig is rendelhetők. Diego Cuevas, az Onyx Solar észak-amerikai üzletfejlesztési alelnöke szerint a lapok 8 milliméter vastag biztonsági üvegből készülnek, amely csúszásgátló felülettel rendelkezik. Mint megjegyezte, kizárólag gyalogosforgalomra szánták a terméket, amely akár 400 kilogramm per négyzetméter terhelésnek is ellenáll. A szabadalmaztatott Onxy Solar üveglapok megfelelnek a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) és az Underwriters Laboratories (UL) által meghatározott szabványoknak. A napelemes technológia 16 multikristályos szilíciumcellából áll, ötsávos elrendezéssel, etilénvinil-acetát (EVA) fóliával tokozva. A panelek szabványos emelt hozzáférésű padlórendszerekre, például PVC-polimer és fém talapzatra telepíthetők, lehetővé téve az elektromos összeköttetéseket az egyes panelek hátoldalán. Az Onyx Solar korábban olyan ügyfeleknek szállított napelemes csempéket, mint az Apple vagy a madridi Királyi Színház.

„Itt, New Yorkban már négy különböző projekthez szállítottunk padlócsempéket magánlakások számára. Mint tudjuk, New Yorkban az ingatlanok rendkívül drágák, de ez a termék segít a fejlesztőknek és az épülettulajdonosoknak megújuló energiát termelni a helyszínen anélkül, hogy egyetlen négyzetméter hasznos területről is lemondanának” – mondta Cuevas, hozzátéve, hogy a telepítés megfelel a helyi szabályzásoknak.

A közelmúltban Manhattanben, a 625 Avenue of the Americas egyik ingatlanjának tetején valósítottak meg egy projektet. Itt a napelemeket egy keményfából készült keretbe integrálták.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!