Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Szinte láthatatlan napelemes cellát hoztak létre

Létrehozva:

|

Az eszközt létrehozó japán szakértők szerint a cella potenciálisan 79 százalékos átlátszóságot is elérhet.

A japán Tóhokui Egyetem kutatói indium-ón-oxid és volfrám-diszulfid segítségével egy szinte teljesen áttetsző fotovoltaikus cellát hoztak létre – számol be a PV Magazine. Előbbi anyagot az átlátszó elektróda, utóbbit pedig a fotovoltaikus réteg kialakításához használták fel. Az eszköz egy Schottky-határ típusú napelemes cella, az ilyen rendszerekben a töltésleválasztáshoz szükséges sávot egy fém és egy félvezető között elhelyezett interfész biztosítja. A javasolt eszközben és ideális sávszerkezetben az egyik elektróda és a félvezető kilépési munkája közti különbség választja el egymástól a fotogenerált elektron-lyuk párokat. A volfrám-diszulfid az átmenetifém-dikalkogenidek csoportjába tartozik. A szakértők úgy gondolják, hogy ezek az anyagok ideálisak szinte teljesen áttetsző fotovoltaikus cellák megalkotására. A napelem kidolgozásakor a szakértők arra törekedtek, hogy elkerüljék az interfész szennyeződéseit, ezek ugyanis közvetett módon befolyásolhatják az eszköz nyitott áramköri feszültségét.

Az indium-ón-oxid-volfrám-diszulfid csatlakozó úgy hozták létre, hogy indium-ón-oxidot fújtak egy kvarc hordozóra, majd az egyrétegű volfrám-diszulfidot kémiai gőzfázisú leválasztással vitték fel. Az átlátszó elektródák kilépési munkáját egy vékony fémréteggel szabályozzák oly módon, hogy az átlátszóságot közben ne áldozzák fel.

Advertisement

A kutatók szerint fejlesztésük a normál indium-ón-oxid elektródákat használó cellához képest ezerszeres hatékonyságot ért el. A csapat megállapította, hogy a napelem nagy méretű előállításával nem képesek növelni az összteljesítményt. A szakértők úgy vélik, hogy a cellával akár 79 százalékos áttetszőséget is elérhetnek. Bár az új fejlesztés gyakorlati alkalmazása nem tűnik reális forgatókönyvnek, az eredmények így is hozzájárulhatnak az átmenetifém-dikalkogenideken alapuló, közel áttetsző napelemek fejlesztéséhez. A kutatók abban bíznak, hogy ezek az eszközök idővel az iparban is megjelenhetnek.

Advertisement

Zöldinfó

Bécs új parkja a mozgást, a közösségi életet és a természetet ötvözi

Bécs új parkot épített, ahol a sporté a főszerep.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Mit kezdjen egy város egy korábban kihasználatlanul álló városi területtel? Bécs 11. kerületében, Simmeringben erre a kérdésre a lakókkal közösen kerestek választ – írja az alternativenergia.hu. A 2022-ben indult részvételi folyamat eredményeként született meg a Sonnenland park: Bécs új nyilvános parkja, ahol a mozgás, kikapcsolódás és a közösségi élet találkozik. A hagyományos parkok mellett ma egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a közterek, amelyek egyszerre szolgálják a mozgást, a kikapcsolódást és a közösségi életet. A 2022-ben indult lakossági konzultáció során a simmeringi lakosok maguk fogalmazhatták meg, milyen funkciókat látnának szívesen a területen. Az elkészült park ennek megfelelően egy modern mozgáspark, inkluzív játszótér, közösségi kert és természetközeli pihenőzóna is egyszerre.

A fejlesztés egyik központi eleme egy minden korosztály számára használható mozgáspark. A látogatók kalisztenikai sporteszközöket, ügyességi és egyensúlyfejlesztő elemeket, valamint különböző játékos aktivitásokat találnak itt. A parkban található füves területek piknikezésre, olvasásra vagy akár szabadtéri jógára is lehetőséget biztosítanak. A projekt különlegessége, hogy a rekreációs funkciók mellett a biodiverzitás is kiemelt szerepet kapott. A természetközeli élménytér holtfa-kupacai, vadon növő bokrai és cserjéi értékes élőhelyeket teremtenek a helyi állatvilág számára, míg egy elkülönített vadonterület kifejezetten a növény- és állatfajok zavartalan fennmaradását szolgálja. A parkban található egy közösségi kert is, amelyet egy helyi egyesület gondoz.

A Sonnenland fejlesztése – a kerületi képviselők és más szakértők mellett – a Wiener Klimateam, vagyis a Bécsi Klímacsapat programjának keretében valósult meg. Az 2022-ben létrehozott kezdeményezés célja, hogy a városlakók közvetlenül részt vehessenek a klímavédelmi és városfejlesztési projektek kialakításában. Az elmúlt években több mint ötezer ötlet érkezett a programba, amelyekből már számos közösségi fejlesztés valósult meg Bécs különböző kerületeiben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák