

Zöld Energia
Tetőbe simuló napelemes rendszert mutattak be
Egy észt vállalat új, elegáns megjelenésű épületbe integrált napelemes paneleket mutatott be.
Új, épületbe integrált fotovoltaikus (BIPV) paneleket fejlesztett ki az észt Roofit.Solar – számol be a PV- magazine. A termék hasznos szélessége 470 milliméter, és 120, illetve 180 wattos változatban érhető el. Az Roofit.Solar kifejezetten BIPV-kre szakosodott, új napelemmodul-családja TOPCon (tunnel oxide passivated contact) technológiájú. A Velario Slim termékcsalád két változatban, eltérő teljesítménnyel készült. A vállalat közleménye szerint a panelek keskeny, 470 milliméteres effektív tetőfedése kisebb a korábbi Velario 550 milliméteres méreténél, de a termék megtartja az eredeti panelek jellegzetes tulajdonságait. A napelemeket diszkrét, skandináv dizájn jellemzi, amelynek célja, hogy bármilyen ingatlanhoz illeszkedjenek anélkül, hogy az esztétikai vonzerő csökkenne. A termék zord időjárási körülményekkel szembeni kivételes szintű ellenállást és az egyszerű 2 az 1-ben telepítési folyamatot biztosít.
A panelek TOPCon cellákat tartalmaznak, amelyek a 120 wattos modell esetében 2×12-es, a 180 wattos termék esetében pedig 2×18-as elrendezésben vannak elhelyezve. Mindkét változat 3,2 milliméteres edzett, alacsony vasalatú elülső üveget és 0,5 milliméteres horganyzott acélt tartalmaz, fekete bevonatú hátlapi lemezzel. A 120 wattos panel 18,6 százalékos, míg a másik 19,3 százalékos hatásfokot ér el.
Más termékeink már most is kiválóan teljesítenek, ha energiahatékonyságról van szó, de a Velario Slim még több tetőfelület lefedését és még több ingyenes energia előállítását teszi lehetővé – emelte ki Andres Anijalg vezérigazgató. Mint hozzátette: ez különösen fontos a kisméretű vagy szabálytalan tetők esetében, amelyeknél a megmaradt területek gyakran túl kicsik a nagyobb panelek elhelyezéséhez, ezáltal egyes részeik fedetlenek maradnak.
Mindkét modell hasznos szélessége 470 milliméter, a 180 wattos panel hossza 2044 milliméter, a 120 wattosé pedig 1402. Mindkettő -40 és 85 Celsius-fok között működik, 50 milliméteres szellőzőrést igényel, és akár 25 milliméteres jégesőnek is ellenáll. A vállalat 25 év teljesítmény- és 10 év termékgaranciát vállal.
Kép: Roofit.Solar

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
A kozmetikumok vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját