

Zöldinfó
Több zöldáram, kevesebb ingadozás – 4 milliárdos tárolófejlesztés valósult meg Kelet-Magyarországon
Négy újabb hálózati integrált energiatárolót helyeztek üzembe.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Négy újabb hálózati integrált energiatárolót helyeztek üzembe az OPUS TITÁSZ Zrt. ellátási területén, a csaknem 4 milliárd forintos fejlesztés lehetővé teszi, hogy a hálózat még több megújuló alapú energiatermelésből származó villamos energiát tudjon fogadni – írja az alternativenergia.hu. A tájékoztatás szerint a növekvő villamosenergia-igények és az egyre jelentősebb részarányt képviselő időjárásfüggő termelői kapacitások hatékony összekapcsolása érdekében az OPUS TITÁSZ Zrt. folyamatosan fejleszti villamosenergia-hálózatát. Ilyen fejlesztés a jelenlegi, hálózatba integrált villamosenergia-tárolók telepítése is, amely a kis- és középfeszültségű elosztóhálózatokra decentralizáltan kapcsolódó, időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelés-felhasználás hatékonyságának növelése érdekében történt. Az új hálózati integrált tárolókat Rakamaz (2,75 MWh), Aranyosapáti (3,65 MWh), Csenger (6,9 MWh) és Nyírlugos (2,58 MWh) területén telepítették az OPUS TITÁSZ szakemberei. Az egységek teljes teljesítménye 4,5 megawatt (MW), névleges villamosenergia-tárolási kapacitásuk 15,88 megawattóra (MWh). A tárolók egyenként legalább két középfeszültségű hálózatra csatlakoztathatók, ezzel is növelve a kiegyenlítésben játszott szerepüket. Egy megawattóra kapacitás nagyságrendileg 160 háztartást lenne képes ellátni egy órán keresztül.
A közlemény szerint a telepített tárolók térségében tovább stabilizálódott a közép- és kisfeszültségű hálózat energiaforgalma, jelentősen csökkentek a hálózati feszültségproblémák is. A projekt mintegy 3,99 milliárd forintból, az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, a Modernizációs Alapból valósult meg. A villamosenergia-hálózatba telepített akkumulátoros tárolók tervezetten 10 évig biztosíthatják a hálózat kiegyenlítését, és képesek megszüntetni a hálózaton keletkezett feszültségingadozásokat – emelte ki a közleményben Péli Balázs, az OPUS TITÁSZ Zrt. áramhálózati vezérigazgató-helyettese.

Zöldinfó
Fény a falvakban – teljes támogatású energiatakarékos közvilágítási program indul
Hétfőtől már pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A támogatás 100 százalékos, vissza nem térítendő, és akár teljes egészében előlegként igényelhető. Egy pályázatra legfeljebb 50 millió forint támogatás adható, így legalább 360 falu, a célcsoportból minden hetedik település valósíthat majd meg korszerűsítéseket – irja az alternativenergia.hu. Hangsúlyozta, hogy a települések gazdasági erején, aktuális pénzügyi helyzetén nem múlik a programban való sikeres részvételük. Az állami támogatás a meglévőket felváltó energiahatékony lámpatestek telepítésére és a fényforrások autonóm szabályozhatóságának kiépítésére fordítható. Az önkormányzatok hétfőn 10 órától elektronikus úton jelentkezhetnek a kiírásra augusztus végéig a lebonyolító Nemzeti Energetikai Ügynökség honlapján, a pályázatokat az ősz folyamán elbírálják – közölte az államtitkár. Steiner Attila elmondta: a helyi közvilágítás biztosítása önkormányzati feladat. A korábbi években elvégzett korszerűsítési munkák tapasztalatai szerint egy-egy fejlesztés a felére csökkentheti a villanyoszlopok működtetésének áramköltségeit. A nagyobb városokban hasonló fejlesztések üzleti alapon is megvalósíthatók, a kistelepüléseken a finanszírozási lehetőségek szűkösebbek, a megtérülés lassabb – jelezte. Hozzátette: a szankciós energiaválság megmutatta, hogy az árak drasztikus emelkedése közvetlen veszélybe sodorhatja az alapvető közszolgáltatások ellátását is.
A hazai hulladékgazdálkodási rendszerben az elektromos hulladék átvételéről, elszállításáról a koncessziós társaság köteles gondoskodni. Ha a leszerelt világítótestek az önkormányzat tulajdonában vannak, akkor a településeknek nemcsak feladatuk, hanem költségük sem keletkezik, a hulladékok összegyűjtését és kezelését a MOHU díjmentesen megoldja helyettük – hívta fel a figyelmet az államtitkár. A korszerű közvilágítás javítja a közterületek biztonságát, a lakosok komfortérzetét és életminőségét, az önkormányzatok pedig energiafogyasztásuk csökkentésével kevesebb rezsit fizethetnek – foglalta össze. Steiner Attila a Jedlik Ányos Energetikai Program kapcsán felidézte: először a távhőszolgáltatókat célzó pályázat nyílt meg 45 milliárd forintos kerettel júniusban, erre több szakaszban, az első körben július végéig lehet jelentkezni. Egy hét múlva nyílik meg a távhőtermelőknek szóló felhívás első üteme, a rendszerek megújuló energiaforrásra átállítását 51 milliárd forinttal ösztönzik. Vasárnapig véleményezhető a vállalatok energiahatékonysági beruházásait segítő programelem, ebben csaknem 39 milliárd forint áll rendelkezésre az épületek vagy a gyártási technológia energiamegtakarítást eredményező korszerűsítéséhez. A társadalmi egyeztetésen már korábban átesett pályázatok közül a nyáron élesedhetnek a biogáz-biometán előállítás fokozását és az energetikai kutatás-fejlesztést szolgáló felhívások – jelezte az EM államtitkára.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Elárasztás mentheti meg a jövő erdőit – a Beregben már működik
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A hazai kutatók is figyelmeztetnek a talaj vészes állapotára
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Viharpróba az MVM-nek: rekordsebességgel állították helyre az áramot