Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Tovább terjedhetnek az erkélynapelemek

Az erkélynapelemek itthon nem használhatóak, de egyre több országban terjednek.

Létrehozva:

|

Sok országban, így a szomszédos Ausztriában egyre terjednek az úgynevezett erkélynapelemek: ezek a kisebb teljesítményű eszközök többek között háztartási gépek áramigényének kiszolgálására alkalmasak, komoly előnyük, hogy olcsók, illetve gyorsan és egyszerűen, szakértői segítség nélkül telepíthetőek. Magyarországon használatuk egyelőre tiltott.

Németországban a jelenlegi szabályok mellett 600 wattos inverterig engedélyezettek az erkélynapelemek. Ezen fog változtatni egy, elfogadás esetén 2024. január 1-től érvénybe lépő előírás, amely 800 wattban szablya meg a felső korlátot – számol be a PV Magazine.

Az új jogszabály egyéb jelentős változásokat is hoz, az érintett rendszereket például már nem kell regisztrálni a helyi hálózatüzemeltetőknél, a bejelentés a Szövetségi Hálózati Ügynökség által kezelt piaci törzsadat-nyilvántartáson keresztül történik majd. Ez leegyszerűsíti a regisztrációs folyamatot és csökkenti a bürokratikus korlátokat, ezenkívül a piaci törzsadat-regisztrációs folyamat is kényelmesebb lesz.

A fotovoltaikus rendszerekre szakosodott Beny a változásokat figyelve folyamatosan fejleszti termékeit. A cég a közelmúltban mutatta be új, BYM 800 wattos mikroinverterét, amelyet kifejezetten erkélynapelemek számára fejlesztettek ki. Az eszköz nagyobb áramtermelést is elvisel, ami fokozza a rugalmasságot, lehetővé téve két, 350-600 wattpeak teljesítményű fotovoltaikus modul támogatását. A mikroinverter emellett egyedülálló képességgel bír az ultranagy teljesítményű, kétoldalas, dupla üvegből készült fotovoltaikus modulok befogadására. A gyártó szerint a terméket a felhasználók saját igényeik szerint kombinálhatják modulokkal, ami személyre szabott megoldásokat tesz lehetővé.

A Beny kiemelte: a termék kiemelkedik a piacon, és a nagy méretű projektek, illetve a kisebb napelemes beruházások számára is tökéletes választás. Az új jogszabályok életbe lépésével valószínűleg jelentősen nőni fog az igény az ilyen típusú mikroinverterek iránt.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák