Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Zöld jövő a közlekedésben: Szénhulladékból tiszta akkumulátorok készülnek

Kutatók egy csoportja rájött, miként lehet elektromos autók akkumulátoraiban újrahasznosítani a szenet.

Létrehozva:

|

Az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (ORNL) kutatói rájöttek, hogyan lehet a legszennyezőbb tüzelőanyagot, a szenet olyan anyagokká alakítani, amelyek segítségével új, tiszta járművek akkumulátorai építhetők – számol be az Electrek. Az új eljárás során a szénből grafit lesz, amely az elektromos autók akkumulátorainak fontos összetevője. A grafitot az anódban használják, ez az akkumulátor negatív töltésű vége.

Bár sokat hallunk különböző más akkumulátor-anyagokról, például a lítiumról és a kobaltról, ezek valójában viszonylag kisebb mennyiségben fordulnak elő az elektromos autók akkumulátoraiban. A leggyakoribb anyag ezekben az energiatárolókban a grafit.

Az Egyesült Államokban és az EU-ban az utóbbi időkben olyan jogszabályok születtek, amelyek támogatják az elektromos autók iparát, ehhez pedig akkumulátorokra és azok alapanyagaira van szükség. A probléma az, hogy a világ grafittermelésének nagy része Kínában zajlik, ez a politikai helyzet miatt Amerikában különösen nagy gond.

Az ORNL kutatóinak célja az volt, hogy alternatív grafitforrást találjanak, ehhez pedig a szenet vették alapul. Bár a grafit önmagában szén alapú, a potenciális szennyeződések miatt nem egyszerű a szénből anódnak alkalmas grafitot létrehozni.

Prashant Nagapurkar, az ORNL munkatársa szerint új eljárásuk jelentősen olcsóbb, mint a hagyományos megközelítések, az elektrokémiai folyamat ráadásul teljesen zöld. További előny, hogy a technológia nemcsak a földből kibányászott szénnel működik, hanem szénhulladékkal, így pernyével is működik, ezáltal segíthet megtisztítani a bolygót. A szakértők becslései alapján az Egyesült Államokban található szénhulladék mennyisége elegendő lenne ahhoz, hogy 2050-ig az elektromos járművek akkumulátoraihoz szükséges grafit mintegy 30%-át előállítsák belőle.

Advertisement

Edgar Lara-Curzio, a csapat vezetője kiemelte: a technológia amorf szénforrások esetében is alkalmazható. „Amint megszabadulunk a szénhulladéktól, ami önmagában is jelentős környezetvédelmi helyreállítási eredmény lenne, a biomassza, például az elhalt növényzet, a kőolaj vagy más szénforrások is felhasználhatók lesznek grafit előállítására ugyanezzel az eljárással” – tette hozzá.

Zöld Közlekedés

Befejeződött a tesztüzem – jól vizsgázott a forgalomban az új magyar elektromos midibusz

Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a legújabb magyar elektromos midibusz.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Ez volt az első alkalom, hogy menetrendszerinti járatként közlekedett az új e-busz, a város minden pontján találkozhattak vele az utasok. A GANZ-SOR voltaképpen hazai terepen volt, hiszen a bajai GTKB Kft.-nél magyar mérnökök, régi Ganz-osok fejlesztették ki a jármű szívét, az elektromos hajtást, valamint a szoftverfejlesztési feladatokat is ők látták el. Jól vizsgázott az új hazai elektromos midibusz. A magyar-cseh együttműködésben megvalósult GANZ-SOR EBN8 az eredetileg tervezett három hét helyett öt héten keresztül rótta Baja útjait. A tesztüzem alatt a jármű 5800 kilométert tett meg, nagyjából 8000 utast szállított menetrend szerint. Baján a tömegközlekedés ingyenes, így az utasoknak nem kell jegyet váltaniuk a járatokra. A midibuszt minden járaton és útvonalon kipróbálhatták a közlekedők és az üzemeltető sokrétű tapasztalatokat gyűjthetett.

Ez volt a busz első éles bevetése, valódi személyforgalomban, valódi üzemeltetővel és utasokkal. A midibuszt kipróbálhattuk fagyban, esőben és enyhe tavaszi időben, szűk utcákon és főutakon, erős forgalmú és csendesebb napokon is, vagyis változatos körülmények között zajlott a tesztüzem. Sok információt és hasznos tapasztalatot gyűjtöttünk. A tesztidőszak összességében rendben zajlott le, a busz minden nap dolgozott, nem volt olyan esemény, hogy ki kellett volna állnia a forgalomból – mondta Pencz Rudolf, a járművet gyártó GTKB Kft. ügyvezetője.

A tervezők kiemelt figyelmet fordítottak a hazai fejlesztésű akkumulátor tesztelésére, amely beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A hatótáv is szépen visszaigazolta az előzetes várakozásokat, a legszigorúbb fagyban is. A busz töltése a gyártó telephelyén, saját fejlesztésű, CCS2 szabvány szerinti töltőberendezésével történt. Az üzemeltető a tesztidőszak végén jegyzőkönyvben összegezte tapasztalatait, amelyben az objektív tapasztalatok mellett az autóbuszvezetők szubjektív értékeléseit is bemutatták. Különösen pozitívan emelték ki a busz motorerejét, dinamikáját, stabilitását, fordulékonyságát, fényszórói fényerejét. A buszvezetők egyébként kifejezetten kedvelték az új járművet, melyet „Picur”-nak neveztek el. Emellett az utazóközönségtől is csupa pozitív visszajelzés érkezett a járműről.

A tapasztalatok birtokában kisebb finomhangolásokat végzünk a szoftverbeállításokon, majd jöhet a következő etap: a jármű állandó forgalomba állítása és a sorozatgyártás elindítása – tette hozzá az ügyvezető.

A nyolc méter hosszú, 16 ülőhellyel rendelkező, alacsonypadlós elektromos midibuszt 2024 nyarán mutatta be a GTKB (Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft.), amikor az megkapta a típusengedélyt. A prototípus jármű forgalombahelyezése októberben történt meg. A GTKB Kft. végezte az elektromos hajtás kifejlesztését, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A 120 kW teljesítményű aszinkron vontatómotort NMC típusú, 200 kWh-s akkumulátor hajtja, amely plug-in technológiával és pantográfos oszloptöltőről (OppCharge) egyaránt tölthető. A busz egyetlen feltöltéssel mintegy 270 kilométer megtételére képes.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák