Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a Lidl filléres energiatárolója

A belépő kategóriás energiaállomás ár-érték arányban remek választás, ráadásul napelemekhez is felhasználható.

Létrehozva:

|

A magyar kormány 2022 októberében jelentette be, hogy átmenetileg betáplálási stopot vezet be az új napelemes rendszerekre. Ez súlyosan érintett a piacot, csatlakozás nélkül ugyanis most nem lehet napelemet telepíteni, az egyéb megoldások pedig körülményesek lehetnek. A tilalmat legkésőbb 2024 végén vezethetik ki, igaz, egyes területeken már idén nyár végén ismét adhatnak engedélyeket.

A mostani körülmények között csak szigetüzemű napelemeket szabad üzembe helyezni: az ilyen rendszerek nem táplálhatnak be a hálózatba, a megtermelt energiát vagy helyben, azonnal hasznosítani kell, vagy el kell raktározni erre alkalmas akkumulátorba. Mivel az otthoni napelem-kompatibilis tárolók sokszor rendkívül költségesek, sokan próbálnak alternatív megoldást találni.

Az úTRAVELók nevű magyar YouToube-csatornán a közelmúltban a Lidl sajátmárkás, Parkside hordozható energiaállomását tesztelték – számol be a Pénzcentrum. Az eszköz lényegében egy óriási, belépő kategóriás hordozható akkumulátor, amelyet akár egy napelemes rendszerből is fel lehet tölteni.

A készülékhez három USB-csatlakozó és egy 230 voltos aljzat is tartozik, a termék legfőképpen kempingezésnél, lakóautókban lehet praktikus, de akár azok is nagy hasznát vehetik, akik a napelemükből akarnák feltölteni, és később elhasználni a rendszer által megtermelt energiát. Az állomás szerszámgépeket is könnyedén elműködtethet: az eszközt a tesztben egy 200 wattos reflektorral próbálták ki, az energiaállomás 100 százalékos töltésről végül 78 percen át tudta üzemeltetni az erős lámpát. Maga az állomás 60 ezer forintba kerül, és garancia is jár mellé.

Akit érdekel a termék, annak mindenképp érdemes megnéznie az úTRAVELók videóját, amelyben további részletek is elhangzanak – maga a videó nagyjából 35 perc hosszú. A tároló ár-érték arányban nagyon jó választás lehet, és komoly előnye, hogy beszerzéséhez elég felkeresni valamelyik Lidlt – már ha az adott üzletben éppen van elérhető darab.

Advertisement

Zöld Energia

Extrém környezetben tesztelték a jövő napelemeit – meglepő eredmények születtek

A szakértők négyféle paneltípussal kísérleteztek a sarkvidéken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A török Firat Egyetem, a Török Sarkkutató Intézet és az Isztambuli Műszaki Egyetem szakemberei az Antarktisz szélsőséges környezetében vizsgálták különböző napelempanelek teljesítményét – írja a PV Magazine. A kísérletet Horseshoe Island nevű szigeten található Török Tudományos Kutatótáborban végezték a helyi nyár folyamán, amikor a kontinensen működő 75 kutatóállomás energiaellátását főként fosszilis tüzelőanyagok biztosítják. A szakértők célja az volt, hogy hozzájáruljanak a megújulók bevonásába az energiaellátásban.

A kísérlet során négyféle paneltípust – monokristályos, polikristályos, rugalmas és átlátszó – teszteltek, melyek mindegyike 25 W maximális teljesítményű volt. A paneleket 54,3 fokos dőlésszögben rögzítették, ez az adott földrajzi helyzethez optimalizált szög. Az energia tárolására párhuzamos konfigurációjú ólom-sav akkumulátorokat, a terhelés modellezéséhez pedig egy speciálisan szigetelt objektumot használtak.

A kutatók tizenkét paramétert, köztük meteorológiai adatokat (hőmérséklet, páratartalom, szélsebesség, napsugárzás) és a panelek teljesítményét dokumentálták 30 másodpercenként, ez alól kivételt jelentettek a teljes hótakarós napok. A mérések alapján az átlagos környezeti hőmérséklet 3,2 Celsius-fok, a páratartalom 69%, a szélsebesség 1,6 m/s, a napsugárzás pedig 476 W/m² volt. A monokristályos panelek felületi hőmérséklete átlagosan 12,07, a polikristályosé 11,1, a rugalmasé 11,104, míg az átlátszóké 10,5 fok volt.

A hatékonysági eredmények alapján a monokristályos panel teljesített a legjobban 20,5 százalékos átlagos hatékonysággal, a polikristályos 18,95, a rugalmas 18,9, az átlátszó pedig 14,51 százalékos hatásfokot ért el. A termelt teljesítményben is a monokristályos vezetett 13,27 W-tal, ezt követte a polikristályos (12,30 W), a rugalmas (12,13 W) és az átlátszó (8,32 W). Az éves szén-dioxid-kibocsátás csökkentése ezekkel a panelekkel 3,15 és 1,97 tonna között mozoghatna.

A csapat szerint a megújuló energiaforrások alkalmazása az Antarktiszon jelentősen csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, elősegítheti a környezeti fenntarthatóságot, növelheti az energiabiztonságot, és támogathatja a nemzetközi kutatási együttműködéseket.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák