

Zöld Energia
Hány háztartást lát el energiával 6 millió darab napelem?
Kína üzembe helyezte a világ második legnagyobb napelemparkját, a 3 GW-os Mengxi Lanhai létesítményt, amely évente 5,7 TWh energiát termel és 2 millió háztartást lát el árammal.
A CHN Energy befejezte a 3 GW teljesítményű Mengxi Lanhai napelempark hálózatra kapcsolását az építkezés megkezdése után 14 hónappal. Az Ordos városában, Belső-Mongóliában található létesítmény Kína legnagyobb egyhelyszínes napelemes projektje, és a világ második legnagyobb napelemparkja. A mintegy 12 milliárd jüan (1,6 milliárd dollár) beruházás része Kína „Nyugat-kelet irányú áramátviteli” kezdeményezésének, és évente 5,7 TWh energiát fog termelni, amely körülbelül 2 millió háztartást lát el árammal. A 70 négyzetkilométeren elterülő létesítmény több mint 5,9 millió napelem modult tartalmaz, valamint két 500 kV-os gyűjtőállomást és nyolc 220 kV-os alállomást. Az energia a part menti régiókba jut el egy 800 kV-os nagyfeszültségű távvezeték segítségével. A projekt finanszírozását a CHN Energy leányvállalata, a China Guodian biztosította, az építést pedig a Power China végezte. A létesítményt olyan területen építették, amelyet korábban a szénbányászat okozta földmozgások érintettek, így speciális építési technikákra volt szükség. A teleszkópos rögzítőrendszerek alkalmazkodnak a talajmozgásokhoz, biztosítva a panelek optimális helyzetét.
A hatékonyságot 25%-kal növelték robotkaros előgyártási technológiával, míg drónok és intelligens tisztítórobotok segítik az ellenőrzéseket és a napelemek karbantartását. A világ jelenlegi legnagyobb napelemes létesítménye a 3,5 GW-os Midong PV farm Kína Hszincsiang régiójában, Urumcsiban található.
Kép: CHN Energy

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó7 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről