Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hány háztartást lát el energiával 6 millió darab napelem?

Kína üzembe helyezte a világ második legnagyobb napelemparkját, a 3 GW-os Mengxi Lanhai létesítményt, amely évente 5,7 TWh energiát termel és 2 millió háztartást lát el árammal.

Létrehozva:

|

A CHN Energy befejezte a 3 GW teljesítményű Mengxi Lanhai napelempark hálózatra kapcsolását az építkezés megkezdése után 14 hónappal. Az Ordos városában, Belső-Mongóliában található létesítmény Kína legnagyobb egyhelyszínes napelemes projektje, és a világ második legnagyobb napelemparkja. A mintegy 12 milliárd jüan (1,6 milliárd dollár) beruházás része Kína „Nyugat-kelet irányú áramátviteli” kezdeményezésének, és évente 5,7 TWh energiát fog termelni, amely körülbelül 2 millió háztartást lát el árammal. A 70 négyzetkilométeren elterülő létesítmény több mint 5,9 millió napelem modult tartalmaz, valamint két 500 kV-os gyűjtőállomást és nyolc 220 kV-os alállomást. Az energia a part menti régiókba jut el egy 800 kV-os nagyfeszültségű távvezeték segítségével. A projekt finanszírozását a CHN Energy leányvállalata, a China Guodian biztosította, az építést pedig a Power China végezte. A létesítményt olyan területen építették, amelyet korábban a szénbányászat okozta földmozgások érintettek, így speciális építési technikákra volt szükség. A teleszkópos rögzítőrendszerek alkalmazkodnak a talajmozgásokhoz, biztosítva a panelek optimális helyzetét.

A hatékonyságot 25%-kal növelték robotkaros előgyártási technológiával, míg drónok és intelligens tisztítórobotok segítik az ellenőrzéseket és a napelemek karbantartását. A világ jelenlegi legnagyobb napelemes létesítménye a 3,5 GW-os Midong PV farm Kína Hszincsiang régiójában, Urumcsiban található.

 

 

Kép: CHN Energy

Advertisement

Zöld Energia

A Terrán több mint 828 millió forintból fejlesztette tovább a Generon napelemes tetőcserepet

Továbbfejlesztette Generon típusú napelemes tetőcserepét a Terrán Kft. a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve egy 828 millió forintos projekt keretében – közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFIA) 422,478 millió forint támogatásával az elmúlt négy évben zajló projekt célja egyebek mellett a Terrán tetőcserépbe integrált napelemmodulok továbbfejlesztése és a termékpaletta bővítése volt – írták a közleményben. Ezt egyrészt a meglévő termékek üzemi paramétereinek javításával, másrészt új, a piacon eddig nem jelenlevő termékek bevezetésével érték el. A meglévő termékek paramétereinek javítását a modulok optimalizálásával érték el, így jobb hatásfokú cellákat építettek be és csökkentették a veszteséget, továbbá sikerült csökkenteni a modulok üzemi hőmérsékletét is.

A termékpaletta bővítése terén az eddigi fekete napelemszín mellett bevezették a terrakotta színű napelemes tetőcserepeket, amelyek szélesebb vevőkör igényeit elégítik ki, és bővítik a termék lehetséges felhasználásait. A projektben egy újfajta, modulonkénti mikroinverterrel ellátott okos napelemes tetőcserép kialakítását is megvalósították, így a rendszer egyrészt tetszőlegesen bővíthető utólagosan is, másrészt egy modul meghibásodása esetén nem a teljes rendszer energiatermelése szűnik meg. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Terrán Kft. nettó árbevétele 2023-ban 14,004 milliárd forint volt az egy évvel korábban elért 25,634 milliárd forinttal szemben. A társaság 2023-ban 853 millió forint nyereséggel zárt, 2022-ben pedig 4,427 milliárd forint volt az adózott eredménye.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!