Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

HUN-REN: a szaharai porviharokkal is számolni kell a magyar napelemes energiatermelésben

Egyre többször és egyre nagyobb mennyiségben érik el Magyarországot is a Szaharából induló porviharok, amelyek nemcsak a levegő minőségét rontják, de a napelemes energiatermelésre is hatással vannak – figyelmeztetnek a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Pannon Egyetem kutatói.

Létrehozva:

|

A kutatók szerint a problémakör több szempontból is érdekes. Egyrészt a napelemes energiatermelés globális elterjedése miatt fontos az időjárásfüggő megújuló energiaforrások bizonytalanságával foglalkozni, valamint vizsgálni kell az egyre gyakoribb szaharai porviharok hatásait is. Ezek ugyanis alapvetően befolyásolják a termelést és a besugárzási viszonyok területi ingadozásában is nagy szerepük van – írták a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat pénteki közleményében. Azért, hogy a porviharok hatását jobban megismerjék, a kutatók 46 szaharai porvihart vizsgáltak meg 2020 és 2023 között és ezek alapján több javaslatot is megfogalmaztak. A kutatók szerint a termelés és a fogyasztás folyamatos egyensúlyban tartásához mindenekelőtt pontos előrejelzések kellenek.

A legfőbb problémát az okozza, hogy a légköri pornak a teljes sugárzási mérlegben betöltött szerepe előre nehezen számszerűsíthető – magyarázzák a kutatók. Egy-egy porfelhőben ugyanis többféle anyagú – például kvarc, kalcit, gipsz, agyagásványok, csillámok – és többféle alakú egyedi ásványi szemcse, valamint aggregátum található, melyek más és más optikai tulajdonságokkal rendelkeznek. A sötétebb színű szemcsék – például hematit, goethit – több sugárzást nyelnek el, lokálisan fűtő hatásúak, míg a világosabbak esetében a hőmérséklet-csökkenést eredményező visszatükrözés és szórás a domináns.

A légköri por finom szemcséi a légkörbe jutva a felhőképződéshez szükséges kondenzációs magként is viselkedhetnek, amelyek nélkül nem alakulhatnának ki a felhőket felépítő cseppek. A kondenzációs magvak számának növekedése adott vízgőztartalom mellett több, de kisebb méretű felhőcsepp kialakulásához vezet, így a felhő színe világosabb lesz, tehát több sugárzást ver vissza. A kisebb cseppek másik tulajdonsága, hogy légköri tartózkodási idejük viszonylag hosszú, következésképpen a felhő radiatív, azaz a földi sugárzás egyensúlyára gyakorolt hatását hosszabban fejti ki, illetve a csapadék valószínűsége csökken, ami így nem fogja a napelempaneleket lemosni.

A kutatók hangsúlyozzák: a pontos előrejelzések érdekében a számításokba naprakész porterhelési adatokat és megfelelő felhőfizikai összefüggéseket kell beépíteni. “Az éghajlatváltozás és az éghajlati rendszer természetes változékonysága miatt az előrejelzések egy instabil hidrometeorológiai és légköri rendszerben készülnek, ami mindig bizonytalanságokat hordoz magában. Ezek a hibák a napelemes kapacitás növekedésével valószínűleg egyre jelentősebbek lesznek, így kezelésükhöz az egyre pontosabb előrejelzések mellett a villamosenergia-tárolási kapacitás bővítésére is szükség lesz”- állapítják meg. Alapvető probléma, hogy a porviharok során a besugárzás csökken, ez pedig együtt jár az energiatermelés csökkenésével, ennek mértékét nemcsak az ellátásbiztonság miatt, hanem gazdasági okok miatt is fontos lenne ismerni és előrejelezni – írják.

A jelenleg használt modellek sok paramétert nem vesznek figyelembe, vagy rosszul paramétereznek bizonyos folyamatokat, a korábbi adatok pedig a jelenleg zajló klímaváltozás miatt lényegében használhatatlanok – hívják fel a figyelmet a kutatók. Ha a porviharok miatt a besugárzás a vártnál kisebb lesz, kevesebb villamos energiát lehet termelni, mint amennyire számítottak. Bár a kieső villamosenergia-mennyiséget a viszonylag gyorsan üzembehelyezhető gázturbinás erőművekkel jellemzően ki lehet egyenlíteni, ez azonban nagyon költséges, sőt extra károsanyag-kibocsátással jár – magyarázzák.

Egy-egy porvihar hatására a kiesés többszáz megawattnyi, olykor 1 gigawattnyi is lehet, de nem csupán a por miatt, hanem a porviharos esemény kialakulásához vezető meteorológiai helyzet felhőzete miatt is” – magyarázza Varga György, a HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézetének kutatója. “Ennek a felhőzetnek a tulajdonságait módosítja a légköri por, még nagyobb kiterjedésű felhőtakarót eredményezve. A menetrendek ezeket jelzik a legrosszabban előre. A legkisebb napelemes termelések a téli hidegpárnás időszakokban fordulnak elő. Ehhez képest a porviharos események besugárzáscsökkentő hatása elmarad, de mégis jelentős. Különösen amiatt okoz ez gondot, hogy a jövőben egyre több poros helyzetre van kilátás az éghajlatváltozás következtében – mutat rá a kutató.

Advertisement

Zöld Energia

Bezár a világ egyik legnagyobb naperőműve – óriási hiba volt megépíteni?

A Mojave-sivatagban található Ivanpah naperőmű nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így a gazdasági és környezeti problémák miatt 2026-ban végleg leállítják.

Létrehozva:

|

Szerző:

A kaliforniai–nevadai határon fekvő Mojave-sivatagban 2014-ben indult óriási napenergia-projekt, az Ivanpah naperőmű bezárásáról döntöttek. Az egykor a megújuló energia jövőjeként ünnepelt létesítmény alig több mint egy évtizeddel az élesítése után véget ér. A 2,2 milliárd dolláros projekt az amerikai Energiaügyi Minisztérium 1,6 milliárd dolláros hitelgaranciájával valósult meg. Az erőmű működését azonban kezdettől fogva kritikák övezték, írja a vg.hu.

Mi vezetett a bezáráshoz?

Az Ivanpah erőmű a koncentrált napenergia-technológiát alkalmazta: több százezer tükröt irányított három hatalmas toronyba, ahol a nap hőjét kazánokban gőzzé alakították, amely turbinákat hajtott meg. A technológia ígéretes volt, mivel képes volt energiát termelni akkor is, amikor a nap nem süt, méghozzá akkumulátorok nélkül. Azonban a valóságban az erőmű soha nem működött a várakozások szerint. Az AP hírügynökség jelentése szerint az általuk termelt áram költsége mára versenyképtelenné vált az olcsóbb, fotovoltaikus technológiához képest.

Környezeti károk és madarak pusztulása

A kritikák nemcsak a gazdaságosságról szóltak. Az erőmű azzal is híressé vált, hogy jelentős kárt okozott a helyi ökoszisztémának. A projekt elleni tiltakozások résztvevői közül sokan azzal érveltek, hogy a sivatag érintetlen területeit pusztították el, kockáztatva a veszélyeztetett Mojave-teknősök élőhelyét. Az egyik legnagyobb vitát azonban a madarak halálesetei okozták. Az erőmű tükröi olyan erős hőt koncentráltak, hogy sok madár légégési sérüléseket szenvedett, amikor átrepült a terület fölött.

Advertisement

A kudarcból tanulhatunk?

A naperőmű lezárása megosztja a szakértőket. Egyesek szerint az Ivanpah csak egy drága kísérlet volt, amely bebizonyította, hogy a koncentrált napenergia nem versenyképes. Julia Dowell, a Sierra Club vezető környezetvédője szerint „puszta pénzpocsékolás és környezeti katasztrófa” volt a projekt. Kenneth Gillingham, a Yale Egyetem közgazdászprofesszora viszont azt hangsúlyozza, hogy az ilyen kudarcok elengedhetetlenek a tiszta energiára való átállás során. „Nem baj, ha egyes technológiák elévülnek, amíg az innováció folytatódik” – mondta. Az Ivanpah kudarca ellenére a napenergia töretlenül fejlődik, és a jövőben egyre hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldások várhatóak.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!