Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ez lenne az eddigi leghatékonyabb napelemes tetőcserép?

A kaliforniai Jackery által gyártott napelemes cserép tökéletesen integrálódik a meglévő tetőszerkezetbe, és akár terrakotta színben is kapható.

Létrehozva:

|

Új, ívelt kialakítású napelemes tetőcserepet mutatott be a Los Angeles-i CES 2025 kütyüexpón a Jackery – számol be a PV Magazine. A zöld energiára szakosodott kaliforniai cég napelemes eszközei a meglévő tetőcserepekbe és struktúrákba integrálódnak, a cellák állítólag 25 százalék feletti hatékonysággal büszkélkedhetnek. A tetőcserép-rendszer négyzetméterenként legfeljebb 170 wattot képes termelni, minden egyes cserép 38 watt névleges teljesítményű. A cserép két színben kapható, egy sötét obszidián színű és egy klasszikusabb terrakotta változatban. A gyártó szerint idővel további színek is megjelennek majd a piacon. A cserepekre 30 év garanciát adnak, és úgy tervezték őket, hogy ellenálljanak a szélsőséges időjárási körülményeknek, többek között a -40 és 85 Celsius-fok közötti hőmérsékletnek, a jégesőnek és a nagy szélnek. Minden egyes cserép súlya 4,5 kilogramm. A Jackery Solar Roofot hálózati integrációra tervezték, és kompatibilis az intelligens energiagazdálkodási rendszerekkel, például a Jackery saját napelemes generátoraival és rendszereivel, így a HomePower ES Systemmel. A vállalat által rendelkezésre bocsátott rövid videó alapján a cserepek MC4-es csatlakozókkal kapcsolódnak az inverterhez. Bár az egyes cserepek végső hatékonysága valószínűleg jóval alacsonyabb lesz, mint a cég által ismertetett érték, ívelt formájuk miatt így is kilógnak a napelemes cserepek piacán, ahol többnyire homogén sötét és lapos modulok érhetők el.

A Jackery további adatokat, így árinformációkat nem hozott nyilvánosságra, a cég csupán annyit közölt, hogy a Solar Roof nevű termék valamikor 2025-ben fog megjelenni. A gyártó ezzel együtt a Jackery Explorer 3000v2-t is piacra dobta, amely egy korábbi napelemes generátor második kiadása. A Jackery szerint ez a legkisebb és legkönnyebb 3 kilowattórás, napelemek által működtetett lítium-vas-foszfát generátor a piacon.

 

 

Kép: pv-magazine.com

Advertisement

Zöld Energia

Bezár a világ egyik legnagyobb naperőműve – óriási hiba volt megépíteni?

A Mojave-sivatagban található Ivanpah naperőmű nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így a gazdasági és környezeti problémák miatt 2026-ban végleg leállítják.

Létrehozva:

|

Szerző:

A kaliforniai–nevadai határon fekvő Mojave-sivatagban 2014-ben indult óriási napenergia-projekt, az Ivanpah naperőmű bezárásáról döntöttek. Az egykor a megújuló energia jövőjeként ünnepelt létesítmény alig több mint egy évtizeddel az élesítése után véget ér. A 2,2 milliárd dolláros projekt az amerikai Energiaügyi Minisztérium 1,6 milliárd dolláros hitelgaranciájával valósult meg. Az erőmű működését azonban kezdettől fogva kritikák övezték, írja a vg.hu.

Mi vezetett a bezáráshoz?

Az Ivanpah erőmű a koncentrált napenergia-technológiát alkalmazta: több százezer tükröt irányított három hatalmas toronyba, ahol a nap hőjét kazánokban gőzzé alakították, amely turbinákat hajtott meg. A technológia ígéretes volt, mivel képes volt energiát termelni akkor is, amikor a nap nem süt, méghozzá akkumulátorok nélkül. Azonban a valóságban az erőmű soha nem működött a várakozások szerint. Az AP hírügynökség jelentése szerint az általuk termelt áram költsége mára versenyképtelenné vált az olcsóbb, fotovoltaikus technológiához képest.

Környezeti károk és madarak pusztulása

A kritikák nemcsak a gazdaságosságról szóltak. Az erőmű azzal is híressé vált, hogy jelentős kárt okozott a helyi ökoszisztémának. A projekt elleni tiltakozások résztvevői közül sokan azzal érveltek, hogy a sivatag érintetlen területeit pusztították el, kockáztatva a veszélyeztetett Mojave-teknősök élőhelyét. Az egyik legnagyobb vitát azonban a madarak halálesetei okozták. Az erőmű tükröi olyan erős hőt koncentráltak, hogy sok madár légégési sérüléseket szenvedett, amikor átrepült a terület fölött.

Advertisement

A kudarcból tanulhatunk?

A naperőmű lezárása megosztja a szakértőket. Egyesek szerint az Ivanpah csak egy drága kísérlet volt, amely bebizonyította, hogy a koncentrált napenergia nem versenyképes. Julia Dowell, a Sierra Club vezető környezetvédője szerint „puszta pénzpocsékolás és környezeti katasztrófa” volt a projekt. Kenneth Gillingham, a Yale Egyetem közgazdászprofesszora viszont azt hangsúlyozza, hogy az ilyen kudarcok elengedhetetlenek a tiszta energiára való átállás során. „Nem baj, ha egyes technológiák elévülnek, amíg az innováció folytatódik” – mondta. Az Ivanpah kudarca ellenére a napenergia töretlenül fejlődik, és a jövőben egyre hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldások várhatóak.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!