

Zöld Energia
Napelemes zárlat: 6 500 család várhat 2027-ig
Miközben már 93 %-ban megszűntek a napelemes csatlakozási korlátozások, a hálózati biztonság garantálása érdekében 6 500 körzetben csak 2027-től lesz lehetséges a HMKE-k engedélyezése.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A háztartási méretű kiserőművek (HMKE), elsősorban a napelemek hálózati betáplálását 2022. november 1-jétől részlegesen korlátozták az elosztóhálózatok stabilitásának megőrzése érdekében. Az intézkedés során elsősorban azon körzetek kapacitásai korlátozódtak, ahol a szolgáltatók műszaki felkészültsége nem tette lehetővé a tömeges csatlakozások zavartalan kezelését. Bár 2024. január 1-jétől már számos területen feloldották a tilalmat, néhány ezer igénylőnek – köztük mintegy 6 500 tulajdonosnak – egy-két évig még várnia kell, írja az alternativenergia.hu.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2023-ban publikált adatai szerint a 2024-es évre 1 000–2 000, 2025-re szintén 1 000–2 000, 2026-ra pedig még további 1 000 körüli igénylő számára tervezték a csatlakozások engedélyezését. A fennmaradó, mintegy 6 500 felhasználó esetében a „2027-től kezdődően” kategóriában szerepel a tervezett feloldás időpontja. Azóta az elosztói engedélyesek adatszolgáltatása alapján márciusban további 2 540 körzetben tették lehetővé a HMKE-k betáplálását, így mára az áramkörök több mint 93 %-a érintetlen a zárolások tekintetében.
A Világgazdaság kérdésére a MEKH megerősítette, hogy a teljes körű korlátozás feloldására nincs konkrét határidő. A hálózati engedélyesek 2024-től folyamatosan vizsgálják az egyes körzetek műszaki állapotát, és csak ott tartják fenn a zárolást, ahol a feszültség- és teljesítmény-ingadozások komoly kockázatot jelentenek. A hivatal hangsúlyozta: a végső cél minden esetben a zárolt területek teljes megnyitása, de nem áldozható fel a fogyasztók ellátásbiztonsága és a hálózati berendezések védelme érdekében.
A zárolt áramkörök alatt a kiserőművek által használt kisfeszültségű elosztóhálózat érintett szakaszait értjük, amelyeken más betápláló technológiák – például szél- vagy biomassza-erőművek – általában nem csatlakoznak. A MEKH elmondta azt is, hogy jelenleg nem tartanak nyilván olyan, naperőműtől eltérő technológiájú HMKE-kérelemet, amely e körzetekre vonatkozna.
Miközben egyes tulajdonosok várakoznak, a napelemboom tovább dübörög: a Napenergia Plusz Program keretében eddig több mint 10 500 fejlesztés valósult meg, és mostanra meghaladta a 300 000-et a háztáji naperőművek száma Magyarországon. A támogatásra eddig közel 40 milliárd forintot utaltak ki; a program 21 000 család beruházási költségének kétharmadát vállalja át az állam, összesen mintegy 130 milliárd forint fejlesztési értékben.
A Napenergia Plusz keretében a nyertesek felénél több mint 60 MW teljesítményű napelemet és 97 MWh kapacitású energiatárolókat telepítettek, családonként átlagosan 4,1 millió forint vissza nem térítendő támogatás felhasználásával. Ezzel a program célja, hogy erősítse a háztartások önellátó képességét, csökkentse rezsiterheiket, és hozzájáruljon a hazai energiarendszer zöldítési törekvéseihez.
A kormány emellett két ipari energiatároló-programot indított, mintegy 100 milliárd forint támogatással. A folyamatban lévő beruházások révén jövőre elérhetjük az 500 MW tárolói kapacitást, amit a Jedlik Ányos Energetikai Program további pályázati kiírásaival egészítenek ki. A tárolók bővítése elengedhetetlen ahhoz, hogy a napenergia és más időjárásfüggő források termelését hatékonyan és biztonságosan integrálhassuk a hazai villamosenergia-hálózatba.

Zöld Energia
Célkeresztben a tiszta, olcsó energia a vállalatoknál és a háztartásokban is
A távhőtermelők hétfőtől, majd további négy szakaszban igényelhetnek támogatást a távfűtési rendszerek megújuló alapú korszerűsítéséhez.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A minisztérium kiemelte: a kiírás előmozdítja a földgáz kiváltását ipari hőszivattyúkkal, földhővel vagy biomasszával, ezzel mérsékli Magyarország importkitettségét, erősíti az ellátás biztonságát – írja az alternativenergia.hu. A Jedlik Ányos Energetikai Program másodikként megnyílt pályázatával már összesen 101 milliárd forint támogatás érhető el távfűtési beruházásokra 2025 nyarán. Ismertették: Magyarországon több mint 210 távhőrendszer biztosít fűtést csaknem 700 ezer háztartás, azaz mintegy másfélmillió lakossági fogyasztó számára és hozzávetőleg 12 ezer oktatási, szociális és egészségügyi intézményben, bevásárlóközpontban és sportlétesítményben. Az ágazati beruházások erősítik hazánk energiafüggetlenségét, az ellátás biztonságát, a tiszta energiaforrások fokozott hasznosításával óvják a környezetet. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv a korábbi 21 százalék helyett 30 százalékos megújuló részarány elérését célozza meg 2030-ra a végső energiafelhasználásban. A Nemzetközi Energia Ügynökség különösen a távhő zöldítésében lát hatalmas lehetőségeket a geotermikus energia további térnyerésére. A földhő részaránya a hazai távhőtermelésben a 2018-as 5,3 százalékról 8 százalékra nőtt 2023-ra. Más települések mellett Győrött, Miskolcon, Mosonmagyaróváron, Szegeden és Szentesen is jelentős a tiszta energiaforrás aránya a helyi távhőrendszerekben. A tavaly elfogadott Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepció a település- és távfűtésben azonosítja be a leggyorsabban kiaknázható megoldásokat a geotermia hazai elterjesztésére. Az új programok egyéb tiszta hőtermelési módok alkalmazását is ösztönzik.
A távhőtermelők a Jedlik Ányos Energetikai Programban mostantól igényelhetnek támogatást rendszereik megújuló alapú korszerűsítésére. Az 51 milliárd forintos keretből egy nyertes pályázatra legalább 200 millió és legfeljebb 3,5 milliárd forint ítélhető meg. Az önállóan támogatható tevékenységek közé tartozik a megújuló alapú hőtermelési technológia létesítése (a hőszivattyút is beleértve), hulladékhő hasznosítása vagy hőtároló megvalósítása. A pályázati folyamat első szakasza legkésőbb 2025. szeptember 1-ig tarthat, azt szükség esetén további négy etap követheti majd. Emlékeztettek: június közepe óta jelentkezhetnek a távhőszolgáltatók támogatásra a Jedlik-program elsőként elrajtolt kiírásában. A 45 milliárd forintos teljes keretösszegből 25 milliárd forint fordítható az energiahatékonyság fokozására, 20 milliárd forint pedig a megújuló energia alapú hőforrásokra, hulladékhő hasznosításra és meglévő távhővezetékkel való összekapcsolásukra. Egy pályázó minimum 20 millió, de maximum 1,5 milliárd forint támogatást igényelhet. A július végéig tartó első szakaszban már több mint 30 pályázat érkezett be, további közel két tucat cég kezdte meg a kitöltést.
Felidézték: a családokat is segítik a távfűtés költségcsökkentő korszerűsítésében. Június végén vált hozzáférhetővé a társasházaknak és lakásszövetkezeteknek szóló, 5 milliárd forintos keretösszegű pályázat. A távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételét 100 százalékos vissza nem térítendő támogatás ösztönzi. Az okosmérővel felszerelt társasházak lakói tényleges fogyasztásuk alapján, kevesebbet fizethetnek a távhőért. A nyáron elindult három programban távhőfejlesztésekre tehát összesen több mint 100 milliárd forint hozzájárulást biztosít a kormány. Az Energiaügyi Minisztérium a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a vállalati energiahatékonyság javítását, céges energiatárolók létesítését, az energetikai kutatás-fejlesztést is ösztönzi. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – írták a minisztérium közleményében.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
„Vizet a tájba”: több mint kétmillió köbméter víz a fenntartható mezőgazdaságért és élőhelyekért
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Rekordszámú család állt át zöldenergiára a Napenergia Plusz révén
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Made in Kecskemét: magyar napelemes csoda a világ élvonalában