Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ünnepi energiahatékonysági tippek

Létrehozva:

|

Ha esik a hó, ha nem, az ünnepi hangulat minden évben megérint bennünket. A szaloncukrok már novemberben hegyekben állnak az üzletekben, ami önkéntelenül is eszünkbe juttatja a meghitt estéket a fenyőfa mellett, és a karácsonyi vásárban elfogyasztott forralt borral is ráhangolódhatunk a közelgő ünnepekre.

Talán a karácsonyi időszak az egyetlen azonban, amikor nem csak a díszítésre és az ajándékokra, de az energiafogyasztásra is rengeteget költünk. Ha vendégeket várunk, már legalább egy héttel az ünnepi lakoma előtt nekilátunk a készülődésnek. Egyszerre használjuk szokásos háztartási eszközeinket, és naponta számtalanszor nyitogatjuk a hűtőt, órákig megy a sütő, szól a zene és világítanak a karácsonyfaégők is. Mindez óriási megterhelést jelent a villanyszámlánkra nézve, azonban egy kis odafigyeléssel és néhány apró praktikával könnyen lefaraghatunk áramfogyasztásunkból.

Hasznos, ha például a folyamatos főzőcskézésnél előre kigondoljuk, mire van szükségünk a hűtőből, és egyszerre vesszük ki a hozzávalókat, hiszen sokat spórolhatunk az ajtó állandó nyitogatásának elkerülésével, még egy magasabb energiaosztályba tartozó berendezés esetén is. Az égősorokat automatikus be- és kikapcsolásra állíthatjuk, így biztosan nem felejtjük égve őket, továbbá érdemes LED-es füzéreket vásárolni a hagyományos izzók helyett: ezek amellett, hogy tartósak, fogyasztásuk is jóval csekélyebb. Fontos, hogy a családi vendégségek alkalmával se feledkezzünk meg a villanykapcsolók lekapcsolásáról, amikor épp nem tartózkodunk egy helységben, főként, ha elutazunk otthonról az ünnepekre. Ebben segítségünkre lehet a Schneider Electric, az energiamenedzsment nemzetközi szakértőjének intelligens épületfelügyeleti rendszere, mellyel távolról is irányíthatjuk a lakás világítását és fűtési rendszerét. A készenléti módban felejtett szórakoztatóelektronikai eszközök – televíziók, számítógépek, hifi berendezések – jelentősen felhizlalhatják a villanyszámlánkat, ha nem figyelünk oda. Ellenben a Schneider Electric rádiós rendszerébe akár utólag is beépíthető dugalj-adapterek egyetlen gombnyomással áramtalanítják a standby eszközöket, így nem kell vaskos közüzemi díjakra költenünk.

Alapvető probléma lehet továbbá, ha az esetleges áramingadozás okozta problémák miatt elektronikus berendezéseink meghibásodnak, megzavarva ezzel a jókedvet. A Schneider Electric tüskeszűrőivel és szünetmentes tápegységeivel megakadályozhatjuk a hirtelen túlfeszültség vagy áramkimaradás okozta károsodásokat, így nem kell azon aggódnunk, hogy hoppon maradunk egy félkész töltött pulykával, vagy hogy kudarcba fullad a családi házimozizás.

Ezen trükköket alkalmazva megkímélhetjük magunkat néhány felesleges stresszhelyzettől, és felhőtlenül élvezhetjük az együttlétet szeretteinkkel.

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!