Zöld Energia
Ünnepi energiahatékonysági tippek

Ha esik a hó, ha nem, az ünnepi hangulat minden évben megérint bennünket. A szaloncukrok már novemberben hegyekben állnak az üzletekben, ami önkéntelenül is eszünkbe juttatja a meghitt estéket a fenyőfa mellett, és a karácsonyi vásárban elfogyasztott forralt borral is ráhangolódhatunk a közelgő ünnepekre.
Talán a karácsonyi időszak az egyetlen azonban, amikor nem csak a díszítésre és az ajándékokra, de az energiafogyasztásra is rengeteget költünk. Ha vendégeket várunk, már legalább egy héttel az ünnepi lakoma előtt nekilátunk a készülődésnek. Egyszerre használjuk szokásos háztartási eszközeinket, és naponta számtalanszor nyitogatjuk a hűtőt, órákig megy a sütő, szól a zene és világítanak a karácsonyfaégők is. Mindez óriási megterhelést jelent a villanyszámlánkra nézve, azonban egy kis odafigyeléssel és néhány apró praktikával könnyen lefaraghatunk áramfogyasztásunkból.
Hasznos, ha például a folyamatos főzőcskézésnél előre kigondoljuk, mire van szükségünk a hűtőből, és egyszerre vesszük ki a hozzávalókat, hiszen sokat spórolhatunk az ajtó állandó nyitogatásának elkerülésével, még egy magasabb energiaosztályba tartozó berendezés esetén is. Az égősorokat automatikus be- és kikapcsolásra állíthatjuk, így biztosan nem felejtjük égve őket, továbbá érdemes LED-es füzéreket vásárolni a hagyományos izzók helyett: ezek amellett, hogy tartósak, fogyasztásuk is jóval csekélyebb. Fontos, hogy a családi vendégségek alkalmával se feledkezzünk meg a villanykapcsolók lekapcsolásáról, amikor épp nem tartózkodunk egy helységben, főként, ha elutazunk otthonról az ünnepekre. Ebben segítségünkre lehet a Schneider Electric, az energiamenedzsment nemzetközi szakértőjének intelligens épületfelügyeleti rendszere, mellyel távolról is irányíthatjuk a lakás világítását és fűtési rendszerét. A készenléti módban felejtett szórakoztatóelektronikai eszközök – televíziók, számítógépek, hifi berendezések – jelentősen felhizlalhatják a villanyszámlánkat, ha nem figyelünk oda. Ellenben a Schneider Electric rádiós rendszerébe akár utólag is beépíthető dugalj-adapterek egyetlen gombnyomással áramtalanítják a standby eszközöket, így nem kell vaskos közüzemi díjakra költenünk.
Alapvető probléma lehet továbbá, ha az esetleges áramingadozás okozta problémák miatt elektronikus berendezéseink meghibásodnak, megzavarva ezzel a jókedvet. A Schneider Electric tüskeszűrőivel és szünetmentes tápegységeivel megakadályozhatjuk a hirtelen túlfeszültség vagy áramkimaradás okozta károsodásokat, így nem kell azon aggódnunk, hogy hoppon maradunk egy félkész töltött pulykával, vagy hogy kudarcba fullad a családi házimozizás.
Ezen trükköket alkalmazva megkímélhetjük magunkat néhány felesleges stresszhelyzettől, és felhőtlenül élvezhetjük az együttlétet szeretteinkkel.

Zöld Energia
Ezeknek a hőszivattyúknak a leghidegebb napok sem okoznak gondot
Egy új, az Egyesült Királyságban elvégzett vizsgálat cáfolja, hogy a hőszivattyúk a nagy hidegben nem hatékonyak.

Az Energy Systems Catapult nonprofit zöld technológiai és innovációs központ közzétette a 2020 novembere és 2022 augusztusa közötti, az Egyesült Királyságban működő levegő forrású hőszivattyúk helyszíni megfigyelésének adatait – számol be a PV Magazine. Az információk azt mutatják, hogy a hőszivattyúk háromszor hatékonyabbak, mint a gázkazánok, és hogy a hideg napokon berendezéseknél a teljesítménytényező (COP) mediánja 2,44, míg egész évben 2,80. Az eredmények azt is igazolták, hogy a külső levegőforrást hasznosító rendszerek alacsonyabb hőmérséklet mellett is hatékonyak.
„Az adatok közzétételével végre megdönthetjük azt a nézetet, hogy a hőszivattyúk nem működnek hideg időben, és hogy üzemelésük nem hatékony” – mondta Marc Brown, az Energy Systems Catapult ideiglenes üzleti vezetője. „Éppen az ellenkezőjét tapasztaltuk. Háromszor hatékonyabbak, mint a gázkazánok, és hideg időjárási körülmények között is jól működnek” – tette hozzá.
Az Egyesült Királyság Energiabiztonsági és Nettó Zéró Minisztériuma által támogatott projektben 742 hőszivattyút telepítettek, az érintett otthonok közül a legkorábbi 1919-ben épült. A berendezések teljesítményét 2020 novembere és 2022 augusztusa között monitorozták, az eredmények pedig rávilágítottak, hogy jelentősen javult a levegő alapú hőszivattyúk működése egy 2011-2014 között futó, hasonló projekt óta. Az új adatok azt is felfedték, hogy eltérések adódhatnak a teljesítményben az egyes modellek között.
Ami az üzemi áramlási hőmérsékletet illeti, a 65 Celsius-fok feletti hőmérsékletet elérő hőszivattyúk szezonális COP-értékének mediánja 2,89 és 2,92 között alakult, míg az alacsony üzemi hőmérsékletű hőszivattyúknál 2,74 és 2,94 között mozgott. A jelentés szerint azonban a 65 Celsius-fok feletti üzemelés nem túl gyakori.
A projekt során a hőszivattyúk teljesítményét az év leghidegebb napjain is elemezték, amikor a külső átlaghőmérséklet -5,8 és 2 Celsius-fok között változott. A COP-ot minden egyes hideg napra kiszámították, az átlag 2,44 volt. Az Energy Systems Catapult szerint mindez igazolja, hogy a hőszivattyúk jól üzemelnek különböző épületekben, még igen alacsony hőmérsékleten is.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Itt az öngyógyító napelem
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés