

Zöldinfó
Erre a helyre ne helyezze a hűtőt, ha spórolni akar
Egy hűtő rengeteg energiát fogyaszt, a rezsiszabályok átírása óta ez különösen fontos lehet.
A rezsicsökkentés részleges elengedése óta sokan gondolkoznak azon, hogy miként mérsékelhetik fogyasztásukat. A ProfinLine cikkében egyszerűen tartható, a hűtőszekrényhez kötődő tippeket szedett össze. Az egyik legnagyobb fogyasztó egy háztartásban ugyanis a hűtőszekrény. Simon Anikó, a Gorenje Magyarország Kft. marketingvezetője szerint a tudatos géphasználatnak és a megfelelő készülékválasztásnak az energiavészhelyzet idején egyre nagyobb jelentősége lesz. A hűtő okos elhelyezésével önmagában sokat spórolhatunk. Amennyiben a berendezés rossz helyen van, az jelentősen növelheti az energiahasználatát, a napfény például télen is fokozhatja a fogyasztást. Figyeljünk arra is, hogy radiátor vagy sütő, tűzhely közelébe ne helyezzük.
A hűtő belső hőmérséklete is meghatározó takarékossági szempontból. A gépet nyáron például hajlamosak vagyunk minél hidegebb fokozatba tekerni, pedig az ajánlott hőmérséklet 4 Celsius-fok. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy minél inkább üres a hűtő, annál több energiát fogyaszthat, igaz, a túlzottan megpakolt hűtő sem jó, hiszen ilyenkor a berendezés a hűtéssel küszködhet. A spórolás kulcsa továbbá, ha a lehető legkevesebbszer és legrövidebb időre nyitjuk ki a gép ajtaját. Egyáltalán nem szerencsés hosszú percekig a nyitott hűtőnél ácsorogva gondolkozni, hogy mit is akarunk kivenni, hiszen a levegő beáramlásával egy-két perc alatt akár 5-6 Celsius-fokot is melegedhet a belső tér. A lecsapódó párát a berendezés ráadásul energiahasználattal kompenzálja. A gépet kihúzni nem érdemes még nyaralás alatt sem, egyes modellek ugyanakkor képesek nyaraló üzemmódba tenni magukat.
Bármennyire is tudatosan használjuk eszközünket, idővel megjelenhetnek fagyott részek a készülék hátoldalán, ami csökkenti a hatékonyságot. Éppen ezért érdemes rendszeresen leolvasztani a hűtőt, akadnak azonban olyan termékek is, amelyek már önleolvasztásra is képesek. Végezetül: bár hajlamosak vagyunk ár alapján készüléket választani, az energiafogyasztásnak és besorolásnak is fontos szempontnak kell lennie. Egy régi hűtő hatékonyabbra cserélése ugyan egyszeri jelentős kiadásnak számít, a befektetés viszont hamar megtérülhet.

Zöldinfó
Amit mindenképpen érdemes tudni a medvehagyma gyűjtéséről
Ilyenkor tavasszal a medvehagyma nagyon kedvelt alapanyaga számos sós finomságnak, kenyérnek, pogácsának, azonban érdemes néhány szabályt betartani azoknak, akik a szabadban, saját maguk indulnak e különleges csemege felkeresésére az erdőben.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Bottlik Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöke néhány, de annál fontosabb alapszabályt oszt meg a medvehagyma gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban.
Magyarországon a legnagyobb medvehagyma-lelőhely a Mecsek és a Zselic, de tömegesen előfordul a Bakonyban és a Gerecsében is. Jellegzetes élőhelye a Dunántúli üde erdőkhöz kötődik, ahol kora tavasszal látható, nyárra viszont teljesen visszahúzódik. A medvehagyma (Allium ursinum) levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, 3-4 cm szélesek. Fontos információ, hogy gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy egy növényről csak egy levelet szakítsunk le, ellenkező esetben ugyanis nem tud virágozni és magot hozni a későbbiekben. Nagyon fontos, hogy a gyöngyvirág leveleit mindenképpen kerüljük el a gyűjtés során, hiszen a gyöngyvirág erősen mérgező, sőt, már kis dózisban is halálos, ugyanakkor levelei nagyon hasonlóak a medvehagyma leveleihez.
Bottlik Gábor, a MATE Soroksári Botanikus Kert kertészmérnöke szerint a medvehagyma mérgező gyöngyvirággal gyakran egy élőhelyen fordul elő ezért mindenképpen fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a két növényt. A medvehagyma levele puhább, a gyöngyvirágé kicsit érdesebb érzetű, papírszerű tapintású. A medvehagyma levélfonákja matt, míg a gyöngyvirágé fényes. Hatósági előírás, hogy egy személy egy nap maximum 2 kg medvehagymalevelet gyűjthet. A medvehagymának jellegzetes, fokhagymára emlékeztető illata van. A MATE szakértője azt javasolja, a levelek szedésénél minden egyes levelet szagoljunk meg, ha fokhagyma illatú, akkor biztosan medvehagymával van dolgunk. Amennyiben nincs fokhagyma illata, akkor dobjuk el. A medvehagyma levelei egy hétig állnak el a hűtőben, ezért sem érdemes nagyobb mennyiséget begyűjteni belőle. A szakértő szerint a hatóanyagok nagyon jó arányban maradnak meg fagyasztott állapotban is. Fontos szakértői tanács, hogy a medvehagyma leveleit a növény virágzásakor már ne szedjük le, hiszen ekkor már jobb, ha teremni hagyjuk, továbbá ekkor már nem olyan intenzív az íze sem. Továbbá, a medvehagyma virágzásakor a levelek között már gyöngyvirág leveleket is találhatunk, ezért sem ajánlatos a levelek begyűjtése ebben az időszakban.
Medvehagymát védett területen tilos gyűjteni, magán területen pedig csak a gazda engedélyével megengedett.
A kertészmérnök arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a gyöngyvirágot csak a virágai miatt szednénk le és vinnénk haza a finom illata miatt, akkor erre vagy egy kicsi vázát, vagy pedig egy üres tejfölös dobozt használjunk. Semmiképpen se tegyük ivópohárba, ugyanis a toxikus hatása még így is veszélyes, ha esetleg utána ugyanabból a pohárból innánk.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!