Zöld Energia
Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén-projekt kompresszora
A napokban készítik elő a beépítéshez az egyik legjelentősebb hazai ipari zöldhidrogén-projekthez, az Akvamarinhoz alkalmazott hidrogénkompresszort a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzemében – közölte a társaság.
Az MVM csoport tagjaként a Magyar Földgáztároló Zrt. négy földalatti gáztárolójából a kardoskútit vonja be egy kísérleti projektbe, az Akvamarinba, amelynek keretében egy 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló és nyomásfokozó rendszer, a hozzá tartozó hidrogéngáz-előkészítő, nagynyomású tartályos gáztároló és a hidrogént a földgázba keverő, adagoló technológia épül ki. Az elektrolizáló által előállított hidrogén egyrészt földgázba keverve a Magyar Földgáztároló Zrt. saját gázmotorjaiban, kazánjaiban hasznosul, így csökkentve a technológia szén-dioxid-kibocsátását. Másrészt a közvetlen energetikai felhasználáson túl cél az is, hogy ipari méretű kísérletet folytassanak a hidrogén föld alatti gáztárolóban 100 bar feletti nyomáson történő hosszú távú tárolására. Eközben vizsgálni fogják a nagynyomású hidrogén hatását a felszíni technológiai berendezésekre, a helyi gázhálózatra, a föld alatti gáztároló geológiai szerkezetére.
A 2021 tavaszán elfogadott magyar hidrogénstratégia egyik fontos célja, hogy a hazai földgáztartalékhoz 5-10 százalékos mértékben zöld hidrogént keverjenek. Ez nem módosítja a lakossági földgáz fizikai jellemzőit, ugyanakkor jótékony hatással bír az ország energiafüggőségének csökkentésére és karbonsemlegességi céljainak elérésére. A beruházás kettős eredménnyel kecsegtet. Egyrészt a földgáz-infrastruktúrában tárolt, továbbított hidrogénről értékes műszaki információk származhatnak, másfelől a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásához is hozzájárul. A csúcsidőn kívül termelt villamos árammal elektrolizált hidrogén eltárolható és később ismét villamos árammá alakítható. A hidrogénkompresszor a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzeméből kerül majd a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti telephelyére, ahol az Akvamarin hidrogéntermelő és -tároló beruházás létesül. Kopasz Fabiola, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóhelyettese elmondta: a kardoskúti fejlesztésből a Ganzair által megpályázott és elnyert beruházás értéke 1,8 milliárd forint.
A beszállító, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egyúttal nagy erőkkel fejleszti kiskunhalasi bázisát, amely idővel sorozatgyártásra is alkalmas lehet, amivel hozzájárul a megújuló energiaforrások részarányának növeléséhez a magyar energiamixben. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a csaknem száz munkavállalót foglalkoztató kiskunhalasi Ganzair Kompresszortechnika Kft. árbevétele 2021-ben közel 4,5 milliárd forintra nőtt az előző évi 3,9 milliárd forintról, amelynek közel negyede exportértékesítésből származott. A vállalkozás adózott eredménye ugyanebben az időszakban 618 millió forintról 403 millió forintra csökkent.
mti
Zöld Energia
Ezzel a rendszerrel még többet spórolhatnak a napelemesek
Az Emaldo Power Store a mesterséges intelligenciát hívja segítségül.
Az otthoni, mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt energiamegoldásokra specializálódott Emaldo lerántotta a leplet legújabb termékéről, az Emaldo Power Store-ról. A fejlett energiatárolási megoldást kifejezetten napelemekhez hozták létre. A nagy teljesítményű és sokoldalú rendszert úgy tervezték meg, hogy mind az új, mind a meglévő napelemek számára alkalmas legyen. Az Emaldo Power Store lehetővé teszi a háztulajdonosoknak és a vállalkozásoknak, hogy maximalizálják a napenergia előnyeit, spóroljanak az energiaköltségeken, és passzívan jövedelmet szerezzenek. Mint Steffen Bjerregaard, a vállalat vezérigazgatója kiemelte: az Emaldo Power Store-ral mérföldkövet akarnak elérni a piacon. „Hihetetlenül büszkék vagyunk elkötelezett európai csapatunkra és koppenhágai fejlesztőcsapatunkra, amely keményen dolgozik azon, hogy ezeket a fejlesztéseket életre keltsük” – nyilatkozta. Az Emaldo Power Store-hoz több fő elem is tartozik, ezek közül az egyik legfontosabb a 10,8 kW-os inverter, illetve a bővíthető akkumulátorszekrény. A rendszer képes eltárolni a maga által termelt energiát, emellett opcionális tartalékáram-ellátást biztosít a kritikus berendezések számára.
Az MI alapú megoldásnak köszönhetően automatikusan a legalacsonyabb árakon vásárol áramot, és ezt az olcsó áramot használja fel a csúcsidőszakokban, ami segíti a felhasználókat a megtakarításban. Az Emaldo rendszer emellett kiegyensúlyozza az elektromos hálózatot, és passzívan jövedelmet termel, a havi kifizetéseket pedig közvetlenül a fogyasztónak juttatja el, de a telepítők is részesülnek a telepítéseikből származó összes hálózati kiegyenlítési bevétel egy százalékából.
A termék nagy előnye, hogy könnyen, utólagosan is beszerelhető a meglévő napelemekhez. A rendszer Bluetooth- és 4G-kapcsolattal rendelkezik a zökkenőmentes vezeték nélküli integráció érdekében, az Android- és iOS-appnak köszönhetően pedig valós időben követhető nyomon az áramtermelés és fogyasztás. A termék bővítési lehetőséget is kínál: nagyobb energiaigényűek számára az Emaldo akkumulátorszekrény lehetővé teszi az 25,6 kWh-ra, sőt több szekrény egymáshoz kapcsolásával az akár 143,36 kWh-ra való bővítést.
A telepítők az Emaldo Power Suite-hoz is hozzáférhetnek, ez egy átfogó online platform, amely egyszerűsíti a telepítési folyamatot, termékképzést biztosít, és folyamatos támogatást nyújt. A dedikált Emaldo telepítői alkalmazás minden eddiginél egyszerűbbé teszi az üzembe helyezést és a telepítések kezelését.
Kép forrása: emaldo.com