

Zöldinfó
A lengyel PKN Orlen átvette a PGNiG állami gázszolgálatót
A cégnyilvántartásba-jegyzéssel véglegesítették szerdán a PKN Orlen lengyel állami üzemanyag- és energiaszolgáltató nagyvállalat és a PGNiG lengyel állami gázszolgálató fúzióját – közölte Daniel Obajtek, a PKN Orlen vezérigazgatója.
“Megteremtettük a több milliárd értékű, Közép-Európa energetikai biztonságát és függetlenségét megerősítő beruházások megvalósításának lehetőségét” – írta meg Obajtek a Twitter közösségi honlapján. A PKN Orlen közleménye szerint a lengyel kormány által szeptember 26-án jóváhagyott fúzióval összefüggésben 783,6 millió zlotyból (68,4 milliárd forint) 1,45 milliárd zlotyra (126,6 milliárd forint) megemelték a vállalat alaptőkéjét. A lengyel fogyasztóvédelmi hivatal (UOKiK) által korábban kiadott engedélyhez fűzött feltétel értelmében a fúziót követő 12 hónapon belül eladják a PGNiG egyik cégét, a Gas Storage Poland társaságot, amely a lengyelországi földgáztárolók rendszerét működteti. Maguk a földgáztárolók azonban a PKN Orlen tulajdonában maradnak.
A PGNiG több mint 190 ezer kilométer hosszú gázvezeték-hálózattal rendelkezik. A PKN Orlen korábban már átvette az Energa csoport nevű energiatermelő és szállító vállalatot, valamint a Lotos lengyel olajvállalatot is. Az utóbbi fúzióval összefüggésben a Lotos 417 lengyelországi töltőállomását eladják a magyar Molnak, a Mol pedig 185 magyar és szlovák töltőállomást ad el a PKN Orlennek. A lengyel kormány szerint a fúziók révén létrejött erős lengyel energetikai konszern hatékonyabban tárgyalhat a stratégiai nyersanyagok beszerzéséről, és új felvevőpiacokra léphet be.
mti

Zöldinfó
Tervezd meg a tenisz világsztárjainak kulacsát!
Az ATP Tour és a waterdrop® pályázatot hirdet a 2026-os hivatalos ATP Tour kulacs dizájnjának megalkotására.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A sport, a kreativitás és a környezetvédelem találkozása egy izgalmas versenyben. Az Australian Open hivatalos kulacspartnerével, a waterdrop®-pal együttműködve az ATP Tour nyílt pályázatot hirdet a 2026-os szezon hivatalos kulacsának megtervezésére. A nevezéseket 2025. április 25- ig lehet benyújtani.
Az ATP Tour és a waterdrop® hosszú évek óta elkötelezetten dolgozik a tenisz sportág ökológiai lábnyomának csökkentésén. Az együttműködés eredményeként a játékosok, csapataik és a torna munkatársai hőtartó kulacsokat használnak, a versenyhelyszíneken pedig több száz újratöltő állomás biztosítja a fenntartható vízfogyasztást. Ezek az intézkedések több ezer liter víz környezettudatos felhasználását tették lehetővé, miközben jelentősen csökkentették az egyszer használatos műanyag palackok mennyiségét. A 2026 Official ATP Tour Kulacs Dizájn versenyre bárki nevezhet, aki betöltötte a 18. életévét. A pályaműveket a waterdrop® kulacs sablonjára készítve kell feltölteni a verseny hivatalos weboldalára 2025. április 13-ig.
A benyújtott tervek nyilvános galériában tekinthetők meg, ahol május 11-ig szavazhatnak rájuk az érdeklődők. Emellett egy szakmai zsűri is értékeli a pályaműveket az eredetiség, a kreativitás, a márka értékeinek közvetítése és a gyártási megvalósíthatóság szempontjából. A tíz legjobbnak ítélt tervet, köztük a győztest, május 22. és 25. között hirdetik ki. A nyertes nemcsak a 2026-os hivatalos ATP Tour Kulacs tervezője lesz, hanem exkluzív belépőt nyer egy ATP Tour versenyre, ahol találkozhat a waterdrop® által támogatott teniszsztárokkal, és 5000 eurós pénzdíjban is részesül. A további kilenc legjobb pályázó waterdrop® hidratációs készletet és 100 euró értékű vásárlási utalványt kap a waterdrop® webáruházában.
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Jelentősen esett a panellakások iránti érdeklődés
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Stratégiai fordulat Európában: változik a technológia és fenntarthatóság jövője
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Hogyan építhető naperőmű a világ egyik legkeményebb környezetében?