Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Ez már a válság jele? Napelemes részlegét szüntetheti meg a Tesla!

Sajtóértesülések szerint több amerikai régióból is kivonul a Tesla napelemes programja, többeket pedig el is bocsátottak a cégtől.

Létrehozva:

|

Az Electrek szerint a Tesla bejelentette, hogy számos amerikai helyi piacon megszünteti tevékenységét – számol be a Futurism. A döntés miatt rengeteg ügyfél maradt hoppon. Az Electrek becslései alapján a vállalat 2022 második negyedében csak mintegy 300 házra telepítette fotovoltaikus cserepeit – ez a program sikertelenségéről árulkodik. Elon Musk idén júliusban még arról beszélt, hogy cége energetikai portfóliója olyan meghatározó lesz, mint az autóipara. Az értesülések szerint a közelmúltban a Tesla több napelemes ügyfelét is e-mailben értesítették arról, hogy napelemes telepítési kérésüket törölték.

Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)

„A projekt további felülvizsgálata során csapatunk megállapította, hogy otthona olyan területen található, amelyet már nem tudunk kiszolgálni” – olvasható az üzenetben. A vállalat energetikai részlegét illetően nem túl átlátható, így azt sem tudni, hogy pontosan mely piacok érintettek. Az Electrek szerint mindenesetre olyan meghatározó területeken függeszthetik fel a telepítéseket, mint a Los Angeles-i régió, Észak-Kalifornia, Oregon és Florida. A Teslánál a napelemes divízióban állítólag elbocsátások is történtek.

A cég napelemes programja 2016-ban, a SolarCity sokat kritizált felvásárlásával kezdődött. A SolarCity egyáltalán nem volt nyereséges, Musk valószínűleg csak azért ment bele az üzletbe, hogy megmentse bajba jutott unokatestvéreit, akik a cég alapítói és vezetői voltak. 2019-ben a milliárdos elismerte, hogy amennyiben nem fogta volna vissza a napelemes irányt a Tesla Model 3 kedvéért, vállalata csődbe ment volna. Mindez súlyos hatást gyakorolt a napelemes programra. Musk 2022-ben is megerősítette, hogy az energetikai divízió rovására az autók készítését támogatta meg. A SolarCity felvásárlásainak körülményei, valamint a többszöri háttérbe szorítás arról árulkodnak, hogy a napelemes irány nem tartozik Musk kedvencei közé.

 

 

Advertisement

Kép: tesla.com

Zöldinfó

Nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint eddig gondolták

Mintegy 50 ezer, ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A természet sokszínűsége drámai tempóban csökken, a Föld élővilága egyre gyorsabban változik, a fajok száma csökken, a fajközösségek átalakulnak, mindezt az emberi tevékenység hajtja – állapították meg a kutatók átfogó vizsgálatuk alapján, amelyben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) is részt vett – olvasható a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat csütörtöki közleményében. A kutatók eredményeit bemutató tanulmány március 26-án jelent meg a Nature című folyóiratban. Mint írták, a biodiverzitás csökkenéséről szóló vizsgálatok korábban gyakran csak egy adott helyszínre, időszakra vagy emberi hatásra összpontosítottak. Most azonban egy nemzetközi kutatócsoport, köztük Tapolczai Kálmán, a HUN-REN BLKI tudományos munkatársának részvételével csaknem 73 ezer, a témában világszerte eddig született tanulmányt vizsgált meg, és ebből több mint 2100 olyan tanulmány adatait gyűjtötték össze, melyek alkalmasak voltak a további elemzésre.

Ennek eredményeképpen mintegy 50 ezer, ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze. A vizsgálat nem csupán egyetlen élőlénycsoportra vagy élőhelytípusra korlátozódott – a kutatásban szerepeltek szárazföldi, édesvízi és tengeri ökoszisztémák, valamint mikroorganizmusok, gombák, növények, gerinctelenek, hüllők, kétéltűek, halak, madarak és emlősök is. A kutatóknak így lehetőségük volt globális skálán vizsgálni az élőlényközösségek szerkezetének megváltozását az emberi hatások tükrében, különös tekintettel a fajszámcsökkenésre és a homogenizálódásra, mely során az érintett területeken a közösségek homogénebbé, kevésbé változatossá válnak. A kutatók az emberi tevékenység öt legfontosabb negatív hatását vizsgálták: az élőhelyek átalakítását ( erdőirtás, városiasodás, mezőgazdasági területek terjeszkedése), a természeti erőforrások kizsákmányolását (halászat, vadászat, túlzott fakitermelés), a klímaváltozást, a szennyezést (vegyi anyagok, műanyag hulladék, víz- és levegőszennyezés) és az inváziós fajok terjedését. A kutatás egyértelműen kimutatta, ezek a tényezők globálisan, minden élőlénycsoportra és ökoszisztémára nézve káros hatással vannak.

Az eredmények riasztóak: az ember által érintett területeken a fajok száma átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb, mint az érintetlen helyeken. Helyi szinten a legnagyobb veszteséget a gerincesek – például a kétéltűek, hüllők és emlősök – szenvedik el, mivel kisebb populációik miatt nagyobb a kihalás kockázata. De nemcsak a fajok száma csökken: az emberi hatások miatt az egyes élőhelyeken radikálisan megváltozik a fajok összetétele is. Például a klímaváltozás miatt a magashegységi növényeket az alacsonyabban élő fajok szoríthatják ki, miközben egyes élőlények teljesen eltűnhetnek egy-egy régióból – figyelmeztetnek a kutatók.

A kutatás különösen nagy közösségbeli változásokat mutatott ki a mikroorganizmusok és gombák esetében, míg ez a hatás mérsékeltebbnek bizonyult az emlősök, halak, hüllők és kétéltűek közösségeinél. Az eredmény alátámasztja azon elméleteket, mely szerint a kisebb méretű élőlények, melyek jellemzően fajgazdagabbak, rövidebb az életciklusuk és nagy a terjedőképességük, gyorsabban reagálnak a környezeti változásokra és erőteljesebb közösség-szintű változásokat mutatnak. Ha pedig egy ökoszisztéma kulcsfontosságú fajai eltűnnek, az az egész rendszer működésére végzetes hatással lehet – figyelmeztetnek a kutatók.

Mint írták, a tudományos eredményeken túl a kutatás segélykiáltás is, rámutatva arra, hogy a biodiverzitás csökkenése a fajok eltűnésén túl az ökoszisztémák teljes átalakulásáról is szól, mely negatívan befolyásolja ezen rendszerek működését vagy épp azokat az ökoszisztéma szolgáltatásokat, melyek nélkül a ma ismert emberi civilizáció sem működik. A tanulmány épp ezért felhívja a döntéshozók figyelmét is a biodiverzitást védő sürgős intézkedések szükségére.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák