

Zöld Energia
A napelemes invertereknek mennyi az élettartama?
A lakossági napelemes string inverterek általában 10-15 évig, a mikroinverterek pedig akár 25 évig is működőképesek.
Mennyi ideig marad működőképes egy lakossági napelemes inverter? – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. Az inverter egy olyan eszköz, amely a napelemek által termelt egyenáramot használható váltakozó áramra alakítja át, az ilyen berendezések elengedhetetlenek a rendszer megfelelő működéséhez. Mivel telepítésük a teljes beruházás 10-20 százalékát teszi ki, nagyon nem mindegy, miként választunk. Két fő formájuk ismert, a string inverterek, valamint a mikroinverterek. A DC-optimalizálóval felszerelt string inverterek és a mikrointerverek általában árnyékolt és nem optimális tájolású tetőknél alkalmazhatóak, megfelelő adottságú tetőknél pedig a string inverter lehet jó megoldás. Utóbbi eszközök olcsóbbak és egyszerűbbek, így könnyebb a javításuk. A napelemek élettartama jellemzően 25-30 év, az invertereké viszont általában jóval rövidebb. Meghibásodásuk gyakori forrása az inverterben lévő kondenzátor elektromechanikus kopása. Egy tipikus központi lakossági string inverter körülbelül 10-15 évig bírja, így a panelek élettartama alatt valamikor ki kell cserélni. Vásárlás előtt érdemes megnézni az adott termékhez kapcsolódó garanciákat és ingyenes karbantartási lehetőségeket.
A mikroinverterek élettartama hosszabb, ezek gyakran 25 évig is kitartanak. A meghibásodás itt általában lényegesen ritkább, mint a string invertereknél, bár az előzetes költségek általában valamivel magasabbak a mikroinverterek esetében. Érdemes ugyanakkor hozzátenni, hogy meglehetősen új technológiáról van szó, ezért kevés a gyakorlati bizonyíték élettartamukra vonatkozóan, és hasonló a helyzet a DC-optimalizátorokra, amelyeket jellemzően 20-25 éves időtartamra terveznek.
Az adatok egyébként azt mutatják, hogy a napelemes rendszerek meghibásodásainak 80%-a az inverterek szintjén következik be. Ennek több oka van, az egyik a hálózati probléma miatti magas vagy alacsony feszültség. Esetenként a hiba a teljesítményoptimalizátoroknál jelentkezik, amelyek alkatrészei a tetőn túl magas hőmérsékletnek lehetnek kitéve. Arra is érdemes figyelni a telepítésnél, hogy a napelemek kapacitása legfeljebb az inverter kapacitásának 133%-a legyen. Emellett ajánlott a berendezést készüléket hűvös, száraz, sok friss levegővel keringtetett helyre telepíteni, telepítést követően pedig negyedévenként ellenőrizni a külsejét sérülések vagy szennyeződések után kutatva, ötévente pedig szakértői segítséget kérni a vizsgálathoz.
Kép: SayCheeeeeese, Wikimedia Commons

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó12 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről