

Zöldinfó
Amikor a fűnyírás hobbivá válik – elektromos John Deere fűnyíró
Az elektromos átállás már a kertészetet is elérte: íme a teljesen elektromos fűnyíró traktor.
Teljesen elektromos, helyben forduló lakossági kaszálógépet mutatott be az amerikai John Deere mezőgazdasági és munkagépeket gyártó cég – számol be az Electrek. A fűnyíró traktor a Z370R Electric ZTrak Residential Zero Turn nevet viseli.
Az eszközhöz egy 3,2 kilowattórás akkumulátor tartozik, a géppel egy töltéssel akár egy 0,8 hektáros terület is lekaszálható. A fűnyíróhoz két állítható kasza tartozik, a gyártó szerint a gép képességeiben felveszi a versenyt belső égésű motoros vetélytársaival. A Z370R Electric ZTrak legfeljebb 11 kilométer per órás sebességre képes, és három különböző módban használható, amelyek egy képernyő segítségével válaszhatóak ki. A tökéletes vágás érdekében a fűnyíró helyben is meg tud fordulni.
Mivel a gépnek nincs belső égésű motorja, szinte teljesen hangtalanul közlekedik, így nem zavaró a működtetése. További előny, hogy az eszközben kevesebb a mozgó alkatrész, mint egy hagyományos kaszálógépben, ezért fenntartása sokkal olcsóbb és egyszerűbb.
Bár nem a John Deere új terméke az első helyben forduló elektromos fűnyíró traktor a piacon, technológiai szempontból komoly előrelépésnek tekinthető. Noha az eszköz egyelőre igen költséges (közel 6400 dollárba, azaz több mint 2,3 millió forintba kerül), idővel egyre olcsóbbá válhat a technológia.
Meglepő lehet, de a gyepgondozás meglehetősen jelentős kibocsátással jár. Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal adatai alapján az Egyesült Államokban a gázüzemű fűnyírók a teljes légszennyezés 5 százalékáért felelősek. A gépeknek ráadásul nagyon jelentős az üzemanyagigénye. Egyes régiókban, így Kaliforniában már be is tiltották a kicsi, terepen használható gépek, így a fűnyíró traktorok használatát. A helyzetben változást hozhat, ha sikerül mérsékelni az efféle járművek emisszióját, amiben többek között az elektromos technológia segíthet.
A most bemutatott e-traktor fontos lépés lehet a kertészeti gépek zöldebbé válásában. Nem kérdés, hogy az elektromos átállás ezt a szektort is elkezdte elérni.

Zöldinfó
Amit mindenképpen érdemes tudni a medvehagyma gyűjtéséről
Ilyenkor tavasszal a medvehagyma nagyon kedvelt alapanyaga számos sós finomságnak, kenyérnek, pogácsának, azonban érdemes néhány szabályt betartani azoknak, akik a szabadban, saját maguk indulnak e különleges csemege felkeresésére az erdőben.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Bottlik Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöke néhány, de annál fontosabb alapszabályt oszt meg a medvehagyma gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban.
Magyarországon a legnagyobb medvehagyma-lelőhely a Mecsek és a Zselic, de tömegesen előfordul a Bakonyban és a Gerecsében is. Jellegzetes élőhelye a Dunántúli üde erdőkhöz kötődik, ahol kora tavasszal látható, nyárra viszont teljesen visszahúzódik. A medvehagyma (Allium ursinum) levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, 3-4 cm szélesek. Fontos információ, hogy gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy egy növényről csak egy levelet szakítsunk le, ellenkező esetben ugyanis nem tud virágozni és magot hozni a későbbiekben. Nagyon fontos, hogy a gyöngyvirág leveleit mindenképpen kerüljük el a gyűjtés során, hiszen a gyöngyvirág erősen mérgező, sőt, már kis dózisban is halálos, ugyanakkor levelei nagyon hasonlóak a medvehagyma leveleihez.
Bottlik Gábor, a MATE Soroksári Botanikus Kert kertészmérnöke szerint a medvehagyma mérgező gyöngyvirággal gyakran egy élőhelyen fordul elő ezért mindenképpen fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a két növényt. A medvehagyma levele puhább, a gyöngyvirágé kicsit érdesebb érzetű, papírszerű tapintású. A medvehagyma levélfonákja matt, míg a gyöngyvirágé fényes. Hatósági előírás, hogy egy személy egy nap maximum 2 kg medvehagymalevelet gyűjthet. A medvehagymának jellegzetes, fokhagymára emlékeztető illata van. A MATE szakértője azt javasolja, a levelek szedésénél minden egyes levelet szagoljunk meg, ha fokhagyma illatú, akkor biztosan medvehagymával van dolgunk. Amennyiben nincs fokhagyma illata, akkor dobjuk el. A medvehagyma levelei egy hétig állnak el a hűtőben, ezért sem érdemes nagyobb mennyiséget begyűjteni belőle. A szakértő szerint a hatóanyagok nagyon jó arányban maradnak meg fagyasztott állapotban is. Fontos szakértői tanács, hogy a medvehagyma leveleit a növény virágzásakor már ne szedjük le, hiszen ekkor már jobb, ha teremni hagyjuk, továbbá ekkor már nem olyan intenzív az íze sem. Továbbá, a medvehagyma virágzásakor a levelek között már gyöngyvirág leveleket is találhatunk, ezért sem ajánlatos a levelek begyűjtése ebben az időszakban.
Medvehagymát védett területen tilos gyűjteni, magán területen pedig csak a gazda engedélyével megengedett.
A kertészmérnök arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a gyöngyvirágot csak a virágai miatt szednénk le és vinnénk haza a finom illata miatt, akkor erre vagy egy kicsi vázát, vagy pedig egy üres tejfölös dobozt használjunk. Semmiképpen se tegyük ivópohárba, ugyanis a toxikus hatása még így is veszélyes, ha esetleg utána ugyanabból a pohárból innánk.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!