Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Áttörést ért el Kína a fúziós energiában

A szakértők szerint az új fúziós rekord mérföldkő lehet.

Létrehozva:

|

Fontos áttörést ért el a Kínai Tudományos Akadémia a fúziós energia terén – számol be a The Independent. A kutatók világszerte évtizedek óta próbálják leutánozni a Nap magfúziós folyamatait abban a reményben, hogy az emberiség számára korlátlan, tiszta energiaforrást biztosíthatnak.

Egy magfúziós reaktorban az atommagok egyesülnek, a folyamat során pedig hatalmas mennyiségű, kibocsátástól és veszélyes hulladékoktól mentes, árammá alakítható energia szabadul fel. A technológia egyelőre kísérleti, és túl sok energiát használ fel a működéshez. Ahhoz, hogy egy ilyen reaktor működjön, tartósan 100 millió Celsius-fok fölötti hőmérsékletre és ellenőrizhető körülményekre lenne szükség.

A kínai reaktor, az Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) a közelmúltban megdöntötte a korábbi, 403 másodperces működési rekordját. Szong Jüntao, a csapat tagja szerint több ezer másodpercig kellene stabil működést biztosítani ahhoz, hogy a plazma önfenntartó módon keringjen a rendszerben.

Az új csúcsot az EAST korszerűsítése tette lehetővé, a csapat megduplázta a fűtőrendszer teljesítményét. A reaktor ezúttal 1066 másodperces működést ért el, ami mérföldkőnek tekinthető a tiszta energia fejlődésében.

A világon más csapatok is dolgoznak fúziós erőműveken, a franciaországi Marseille-ben például 2006-ban indult el a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (ITER) program. A projekt idén kezdte volna meg működését, de a rendszer felállítását végül a 2030-as évek közepére tolták. Amennyiben az erőmű elkészül, ez lesz a világ legnagyobb magfúziós reaktora.

Kína az ITER építésének és üzemeltetésének mintegy 9 százalékáért felel. „Reméljük, hogy a nemzetközi együttműködést az EAST révén bővíthetjük, és a fúziós energiát az emberiség számára gyakorlati hasznosíthatóvá tehetjük” – mondta Jüntao.

Advertisement

Az Egyesült Királyság is tervez reaktorépítését, ez lesz a Spherical Tokamak for Energy Production (STEP). Az ország célja az, hogy 2035-re plazmát hozzanak létre, és valamikor a 2040-es években megkezdjék az otthonok energiaellátását fúzióval.

Zöld Energia

Mikrohálózatok hidrogénnel, megérkezett a jövő energiatárolási megoldása!

Egy németországi ipari szakkiállításon fogják bemutatni a HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformot.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Március végén, a Hannover Messe nevű ipari szakkiállításon tervezi bemutatni új, HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformját a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology (Fraunhofer IWU)– számol be a PV Magazine. A kutatók szerint a megközelítés segíthet a kórházak, az elzárt, vidéki területek és a háború sújtotta régiók energiaellátásában. A kutatók szerint az ilyen mikrohálózatok decentralizált energiaellátási megoldást kínálnak, amely életképes megközelítést jelentene Németországban. Ezek az önfenntartó rendszerek villamos energiát hasznosítanak, a szükség esetén kifejezetten nagy mennyiségű energia tárolást pedig zöld hidrogénnel valósítják meg. A Fraunhofer IWU csapata évek óta dolgozik a Reference Factory H2 nevű kezdeményezésen, amelyben a fókusz az elektrolizáló készülékek és üzemanyagcellák hatékony gyártási folyamatainak fejlesztésén van. Az intézet jelenleg sportközpontok és kórházak számára tervezi a kezdeti rendszerkoncepciókat. A kutatók szerint a kórházak teljes mértékben kihasználhatják a hidrogén-mikrohálózatokat, mivel az elektrolízis során oxigén keletkezik, amelyet technikai oxigénként, illetve víztisztításra és fertőtlenítésére lehetne használni.

A HyGrid platform központi elemét, a HyVentus nevű elektrolizáló egységet a Reference Factory H2 keretében fejlesztették ki ipari partnerek támogatásával. A Fraunhofer szerint a HyGrid egy költséghatékony, tartós mikrohálózati megoldást kínál, amelyet akár a háború sújtotta Ukrajnában is alkalmazhatnának a következő tél során. A szakértők úgy vélik, a könnyen telepíthető és skálázható rendszer a háború sújtotta régiókban és más, ellátási problémákkal küzdő régiókban néhány kilowattól több száz kilowattig terjedő tartományban kínálhat energiatárolási megoldást. A HyGrid kórházak, vállalkozások, iskolák vagy elzárt vidékek számára egyaránt megoldást kínálhat.

A platform részletesen a Hannover Messén ismertetik majd. A világ egyik legnagyobb, évi 100-200 ezer embert vonzó ipari szakkiállítását 2025-ben március 31. és április 4. között fogják megrendezni.

 

Kép: Reference Factory.H2

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák