

Zöld Energia
Áttörést ért el Kína a fúziós energiában
A szakértők szerint az új fúziós rekord mérföldkő lehet.
Fontos áttörést ért el a Kínai Tudományos Akadémia a fúziós energia terén – számol be a The Independent. A kutatók világszerte évtizedek óta próbálják leutánozni a Nap magfúziós folyamatait abban a reményben, hogy az emberiség számára korlátlan, tiszta energiaforrást biztosíthatnak.
Egy magfúziós reaktorban az atommagok egyesülnek, a folyamat során pedig hatalmas mennyiségű, kibocsátástól és veszélyes hulladékoktól mentes, árammá alakítható energia szabadul fel. A technológia egyelőre kísérleti, és túl sok energiát használ fel a működéshez. Ahhoz, hogy egy ilyen reaktor működjön, tartósan 100 millió Celsius-fok fölötti hőmérsékletre és ellenőrizhető körülményekre lenne szükség.
A kínai reaktor, az Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) a közelmúltban megdöntötte a korábbi, 403 másodperces működési rekordját. Szong Jüntao, a csapat tagja szerint több ezer másodpercig kellene stabil működést biztosítani ahhoz, hogy a plazma önfenntartó módon keringjen a rendszerben.
Az új csúcsot az EAST korszerűsítése tette lehetővé, a csapat megduplázta a fűtőrendszer teljesítményét. A reaktor ezúttal 1066 másodperces működést ért el, ami mérföldkőnek tekinthető a tiszta energia fejlődésében.
A világon más csapatok is dolgoznak fúziós erőműveken, a franciaországi Marseille-ben például 2006-ban indult el a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (ITER) program. A projekt idén kezdte volna meg működését, de a rendszer felállítását végül a 2030-as évek közepére tolták. Amennyiben az erőmű elkészül, ez lesz a világ legnagyobb magfúziós reaktora.
Kína az ITER építésének és üzemeltetésének mintegy 9 százalékáért felel. „Reméljük, hogy a nemzetközi együttműködést az EAST révén bővíthetjük, és a fúziós energiát az emberiség számára gyakorlati hasznosíthatóvá tehetjük” – mondta Jüntao.
Az Egyesült Királyság is tervez reaktorépítését, ez lesz a Spherical Tokamak for Energy Production (STEP). Az ország célja az, hogy 2035-re plazmát hozzanak létre, és valamikor a 2040-es években megkezdjék az otthonok energiaellátását fúzióval.

Zöld Energia
Helyi valuta, közösségi fogyasztás – lehet-e ez a jövő energiája?
A Rosières naperőművel a cél az volt, hogy a lehető legkisebb legyen az ökológiai lábnyom.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egyedi gazdasági modelljével tűnik ki a fotovoltaikus erőművek közül a délközép-franciaországi Haute-Loire megyében található, 300 kWp névleges teljesítményű Rosières naperőmű – számol be a PV Magazine. A létesítmény egy korábbi hulladéklerakó helyén épült, és ötvözi a kollektív sajátfogyasztást és az áram helyi pénznemben történő értékesítését. A termelés körülbelül 10%-át a helyi hulladékgazdálkodási vállalat, a SICTOM Emblavez-Meygal és a Puy-en-Velay városi terület fogyasztja el, az arány más helyi szereplők későbbi csatlakozásával még növekedhet. A legnagyobb újítás a felesleges villamos energia értékesítésében rejlik, az energiát a Haute-Loire térségben forgalomban lévő lien nevű helyi valutában vásárolja meg az Energie d’Ici hatóság és energiaszolgáltató. „Az energia helyi pénznemben történő fizetésével ez a projekt elősegíti a rövid ellátási láncokat, mind gazdasági, mind energetikai szempontból” – mondta Yann Petroff lien-koordinátor. „Ez egy nagy lépés egy rugalmasabb, a helyi közösségekben mélyebben gyökerező rendszer felé” – nyilatkozta, hozzátéve, hogy ez egy egyedülálló módja az értékmegosztással és a helyi gazdasági előnyökkel kapcsolatos gondolkodásban.
További érdekesség, hogy a 736 fotovoltaikus panel nyers fa szerkezetekre van felszerelve, amelyek fenntarthatóan kezelt helyi erdőkből származnak, elkészítésükért pedig a Mecowood cég felelős. Ez a megoldás, amely nem igényel földmunkát vagy betont, lehetővé teszi a rehabilitált területen történő visszafordítható integrációt.
A projektet az ERE43, egy helyi kollektív érdekű szövetkezet (SCIC) fejlesztette ki, a finanszírozást a Nef, egy szakembereket és magánszemélyeket tömörítő banki szövetkezet hiteleiből oldották meg. „A projektet úgy terveztük, hogy ökológiai lábnyomát minimálisra csökkentsük, miközben a helyi előnyöket maximalizáljuk” – mondta Jacques Villevieille, az ERE42 vezetője. „Az Énergie d’ici részvétele és a lien felhasználása tovább erősíti elkötelezettségünket a szolidaritáson alapuló energiamodell iránt” – emelte ki. A különleges naperőművet május 24-én avatják fel.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Megnyílt a Fertő tó északi kikötője
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Feleannyi idő alatt kelnek el a fővárosi panelek
-
Zöldinfó11 óra telt el a létrehozás óta
Vádat emeltek egy kenderesi férfi ellen, aki 21 tonna veszélyes hulladékot tárolt az udvaron
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Áll a bál a Borussia Dortmund napelemes projektje körül