Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Az aszály ellen segít védekezni egy új fejlesztésű napelem

Napelemek segítségével támogatják egy franciaországi farm termelését.

Létrehozva:

|

A francia Solveo Energies fejlesztő cég egy 3500 négyzetméteren elterülő, 247 kW teljesítményű agrofotovoltaikus létesítményt fejlesztett ki – számol be a PV Magazine. A rendszer a Cultiveo Dynamique algoritmus által vezérelt berendezésekkel büszkélkedhet, és egy, a délnyugat-franciaországi Pyrénées-Orientales-ban található sárgabarackfarm védelmét szolgálja. Az érintett gazdaság egy ideje aszályos időjárással küzd, és alkalmazkodnia kell az éghajlatváltozáshoz, a régióban általános problémát jelent a csapadékhiány. Az agrofotovoltaika lényege, hogy a mezőgazdaságot napelemes energiatermeléssel kombinálják. Megfelelő tervezés esetén a megközelítéssel nemcsak energiakiadásait csökkentheti az érintett gazdaság, hanem a termelését is javíthatja. A Cultiveo Dynamic algoritmus lehetővé teszi a mikroklimatikus szabályozást az árnyék vagy a fény előnyben részesítésével a gyümölcsös igényeinek megfelelően. A rendszer több, a struktúra alá telepített érzékelőt használ, amelyek valós időben figyelik a környezet alakulását.

Elsőbbséget biztosítunk a mezőgazdaságnak, a fénymegosztást úgy terveztük és irányítjuk, hogy megőrizze, sőt intenzív éghajlati események során javítsa a mezőgazdasági termelési feltételeket – emelte ki Pierre Guerrier, a Solveo Energies vezérigazgató-helyettese. Mint hozzátette, a fotovoltaikus energiatermelés feltételeihez igazodnak a panelek kisebb sűrűsége és nagyobb magassága vagy dőlésszögük korlátozása révén.

Clémentine Jardon, a vállalat mérnöke a Francia Agrárkutatási Intézet (INRAE) és a Mezőgazdasági Kutatási és Fejlesztési Nemzetközi Együttműködési Központ (CIRAD) felügyelete mellett fogja nyomon követni a kajszibarackfák növekedését és termelékenységét. A begyűjtött adatokat a Francia Agrárgazdasági Kutatóközpontnak is továbbítják. „Néhány évvel ezelőtt egy hőhullám miatt elvesztettük a gyümölcsösünk egy részét” – nyilatkozta Pierre Pratx, egy másik gazdálkodó, aki szintén a Cultiveo Dynamique rendszerrel gondozza növényeit. „Ezekkel a panelekkel most már meg tudjuk védeni a kajszibarackot az ilyen szélsőséges hőmérsékletektől. A szükségleteknek megfelelően tudjuk majd szabályozni a panelek forgatását: tovább nyithatjuk őket, hogy több napfényt, vagy bezárhatjuk, hogy több árnyékot kapjanak. Vannak hasonló fáink a közelben, hogy összehasonlítást végezhessünk” – mondta.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák